I letos bude ve Sněmovně viset vlajka okupovaného Tibetu. Poslanci Strany zelených navrhnou, aby se vlajka navíc objevila i na oficiálním stožáru před Sněmovnou.

I letos bude ve Sněmovně viset vlajka okupovaného Tibetu. Poslanci Strany zelených navrhnou, aby se vlajka navíc objevila i na oficiálním stožáru před Sněmovnou. | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Zelení vyvěsí ve Sněmovně vlajku Tibetu, navzdory naštvanému Vlčkovi

  • 240
Z okna poslaneckého klubu Strany zelených bude ve středu opět viset vlajka Tibetu okupovaného komunistickou Čínou. Zelení se spolu s poslanci ODS a jednotlivci z dalších stran pokusili prosadit, aby tibetská vlajka visela i na stožáru před Sněmovnou, ale neuspěli. Ve středu to podle Kateřiny Jacques zkusí znovu.

Kolem vyvěšování vlajky okupovaného Tibetu je v Poslanecké sněmovně už třetí rok velká mela. A jinak to nebude ani letos 10. března. Právě v tento den si lidé solidarizující s touto zemí na celém světě připomínají porušování lidských práv čínskými komunisty.

"Nechali jsme vyrobit i stojánky s tibetskými vlaječkami a poslanci, kteří budou mít zájem, si je mohou koupit a postavit na svou lavici," řekla iDNES.cz poslankyně zelených Kateřina Jacques, která je ve Sněmovně předsedkyní Skupiny přátel Tibetu.

Vlaječky se budou prodávat za 240 korun. Na dotaz, zda jich má dost pro všechny poslance, Jacques se smíchem odvětila: "No, komunisté by si je asi nekoupili, ledaže bychom Vondruškovi namluvili, že to je vlajka bachařů." Poslanec KSČM Josef Vondruška pracoval jako bachař před listopadem 1989 a měl na starost i politické vězně režimu.

"Pokud mé děti budou chtít vyvěsit vlajku Tibetu na stěnu našeho domu, tak jim v tom pomůžu, otázka je, jak tomu má být na oficiálních vládních budovách," řekl místopředseda ODS Ivan Langer.

Většina poslanců jeho strany podpořila návrh, aby se jednalo o vyvěšení tibetské vlajky na stožár před Sněmovnou, ale neprošel. Pro bylo 79 poslanců (kromě ODS a zelených jen tři sociální demokraté, dva lidovci, čtyři nezařazení poslanci a žádný komunista). Neprošel ani návrh poslance Marka Bendy z ODS, aby Sněmovna přijala politické prohlášení k situaci v Tibetu.

Vlček si nepřeje "znevažování Sněmovny"

Kategoricky proti vyvěšování tibetských vlajek ve Sněmovně dlouhodobě vystupuje předseda dolní komory parlamentu Miloslav Vlček z ČSSD.

"Nepřeji si být stavěn do role odpůrce Tibetu či práva na svobodu projevu. Mou snahou je však zachovat vážnost Poslanecké sněmovny jako instituce a její jednotné a konsekventní vystupování navenek," uvedl Vlček v písemném prohlášení.

Argumentuje usnesením komise pro práci Sněmovny, že jiné vlajky než České republiky, Evropské unie či států, jejichž politik přijel na oficiální návštěvu, smějí být ve Sněmovně vyvěšeny jen na místech, které k tomu určí vedení Sněmovny. Vlček dokonce navrhl zákon, který by vyvěšování vlajek ve Sněmovně omezil - parlament ho ale stěží stihne projednat.

Vlajku na podporu Tibetu, jeho exilové vlády a dalajlámy každoročně vyvěšují i desítky českých měst a některé úřady.

Vlajku Tibetu před ministerstvem životního prostředí vyvěsil ministr Jan Dusík.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video