Zklamaný Ondřej Liška ve volebním štábu Strany zelených v Praze. (29. května 2010)

Zklamaný Ondřej Liška ve volebním štábu Strany zelených v Praze. (29. května 2010) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Zelení vypadli ze Sněmovny, Liška a jeho vedení odstoupí

  • 59
Mlčení zavládlo v galerii NoD v pražské Dlouhé ulici ve chvíli, kdy se na obrazovce objevily první odhady volebních výsledků. Hrstka kandidátů Strany zelených beze slov sledovala, jak se u jejich strany objevil údaj 3 procenta. Konečný výsledek voleb je pro ně ještě o něco horší.

"To není možné, nemůžeme mít stejně jako Bobošíková," ozvala se po chvíli z hloučku zelených reakce na to, že jejich strana dostala podle průzkumu agentury SC&C stejně jako Suverenita Jany Bobošíkové.

Předseda zelených Ondřej Liška dorazil do hlavního volebního štábu deset minut po druhé hodině a do kamer a objektivů se lehce rozpačitě usmíval.

"Nechci to nijak komentovat, důležité bude, jak budou volit silné kraje jako Praha nebo Ústí, a to budeme vědět až později," prohlásil Liška.

Čtěte glosu o zelených

Zelené vyřadily spory s radikály ve straně

Naději ale on ani další zelení stále neztráceli. "V předvolebních průzkumech jsme se sice do Sněmovny nedostávali, ale pětina voličů se rozhodovala až těsně před volbami, jejich hlasy mohou hodně ovlivnit," řekl Liška.

Jenže v průběhu odpoledne bylo stále jasnější, že se skóre jeho strany nad pět procent nevyšplhá. Pro zelené se tak kýženou metou stala tříprocentní hranice, která by zajišťovala straně finanční příspěvek.

"I to by oproti evropským volbám, které skončily debaklem, byl dobrý výsledek," řekl částečně smířen s nepřítomností zelených ve Sněmovně Liška.

Zklamaný Ondřej Liška ve volebním štábu Strany zelených v Praze. (29. května 2010)Zklamaný Ondřej Liška sleduje volební výsledky v Praze. (29. května 2010) Lídr zelených Ondřej Liška nedokázal skrýt své zklamání

Další z kandidátů do Sněmovny přicházeli do NoD v průběhu odpoledne. "Je mi to líto, ale když se dostaneme alespoň přes tři procenta, bude to dobré. Strana neměla tak masivní reklamu, nepodbízela se voličům, nelákala je na laciná hesla," hledala příčiny neúspěchu jednička z Královéhradeckého kraje Jiřina Šiklová.

Naděje v zastupitelstvech?

Když byla sečtena drtivá většina okrsků, bylo jasné, že ani tří procent strana nedosáhne, objevoval se u ní údaj pod 2,5 procenty.

Lídři strany se z centra dění v baru NoD vytratili do ústraní kanceláře zelených. Liška už předtím připustil, že v případě takového neúspěchu nabídne předsednický post. Na podvečerní tiskové konferenci to potvrdil.

"Na nejbližší hodiny jsem svolal vedení strany, které rozhodne o svolání sjezdu. Tam vedení složí své funkce," prohlásil Liška.

"Jako politici ale rozhodně nekončíme, do Sněmovny se vrátíme nejpozději po příštích parlamentních volbách," věří. Jeho projev vyvolal v hlavním štábu hlučný potlesk.

Podle bývalého předsedy zelených Martina Bursíka, který stranu dovedl do Sněmovny před čtyřmi lety, se teď musí začít pracovat od nuly. "Musíme se vrátit k zeleným tématům, která jsou nám vlastní," soudí Bursík.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video