Martin Bursík

Martin Bursík | foto: Jiří Koťátko

Zelení spojili trojkoaliční projekt s kritikou Čunka

  • 546
Zelení jako poslední ze tří stran potvrdili, že budou vyjednávat o koaliční vládě s ODS a KDU-ČSL. Republiková rada spojila toto své usnesení s ostrou kritikou lidoveckého předsedy Jiřího Čunka. Odsoudila, jakým způsobem coby vsetínský starosta vystěhoval z města některé Romy.

Republiková rada Strany zelených přijala tři usnesení. V prvních dvou pověřila vedení a poslance své strany, aby vyjednali a uzavřeli koaliční smlouvu s ODS a KDU-ČSL a rozhodli o personálním obsazení resortů.

Ve třetím se zelení pustili do předsedy křesťanských demokratů, senátora a bývalého vsetínského starosty Jiřího Čunka, s nímž budou o vládě jednat.

"Strana zelených jednoznačně odsuzuje a považuje za nepřijatelné nedávné kroky vsetínského starosty Jiřího Čunka, konkrétně jeho způsob přestěhování romských rodin, celkové zacházení s nimi a zejména pak deportaci do míst vzdálených až stovky kilometrů," citoval z usnesení šéf zelených Martin Bursík.

Zelení sice se stejně kritickým stanoviskem vystoupili už krátce po stěhování vsetínských Romů, tentokrát s ním ale přišel nejvyšší orgán strany mezi sjezdy. Váhu mu dodalo i to, jak těsně ho spojili s otázkou budoucí vlády.

Současně ale zelení uvedli, že v případné účasti Čunka v trojkoaličním kabinetu by neviděli problém. Návrh usnesení, aby si nesedli do jedné vlády s Jiřím Čunkem, byl drtivým počtem hlasů odmítnut.

Čunek: Zelení neví, co mluví
Předseda křesťanských demokratů kritiku odmítl. Agentuře ČTK řekl, že zelení jeho projekt neznají. "V zásadě se dá říci, že neví, co mluví. Jestli chtějí takové usnesení přijmout, aby se z nějakého důvodu odlišili, tak mě to nechává chladným. Je to jejich věc," prohlásil.

O Čunkovi se hovoří například jako o možném ministrovi pro místní rozvoj, podle jiných úvah by mohl vést ministerstvo sociálních věcí.

Bursík: Poslance by měl přesvědčit program
Martin Bursík na tiskové konferenci komentoval čerstvý lidovecký nápad, aby trojkoaliční strany zkusily s ČSSD dojednat její podporu vládě.

"Nevidím realisticky, že by se podařilo na jakýkoli program získat sociální demokracii tak, aby sama nebyla u vlády, ale přitom tolerovala nebo podpořila kabinet," řekl.

Podporu pro středopravou vládu si slibuje spíše od jednotlivých poslanců. "Sledujeme určitý pohyb v ČSSD, není to nějaké vybízení těch poslanců, ale dovedeme si představit x motivací poslankyň a poslanců k tomu, aby umožnili vznik takové vlády."

To podle Bursíka odlišuje současný pokus o trojkoaliční vládu od toho, který bez úspěchu proběhl v létě. Zároveň by ale podle něj nebylo dobré, aby se vláda opírala o jediný hlas.

Předseda Strany zelených se domnívá, že by spolu s ODS a KDU měli od neděle večer nejpozději do čtvrtka vypracovat co nejkonkrétnější program, který by obsahoval priority všech tří stran a byl reformní. "Na základě toho obsahu je teprve možno počítat, že ten projekt vládnutí může, ale nemusí oslovit některé poslance," říká.

Důvodů, proč by měli trojkoaliční vládu podpořit, je podle Bursíka celá řada. "Počínaje tím, že země se dostává do hlubší a hlubší krize a v podstatě už nezbývají další varianty, které by nás mohly z té situace vytáhnout."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video