Matěj Stropnický patří k nejhlasitějším zeleným.

Matěj Stropnický patří k nejhlasitějším zeleným. | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Zelení se radikalizují, chtějí více vlivu na chod státu

  • 214
Radikální křídlo Strany zelených nečekaně otočilo ve svém nátlaku na své vedení. Původně někteří regionální politici zelených mluvili o tom, že by měla strana po vynucené demisi ministryně školství Dany Kuchtové odejít z vlády. Teď nespokojenci chystají podmínky pro pokračování koalice.

Zelení mají chtít důležitá křesla: na ministerstvech a ve firmách, které kontroluje stát. K tomuto požadavku se přidala i Kuchtová, jejíž demisi ve čtvrtek přijal prezident Václav Klaus.

Kuchtová má jako první místopředsedkyně v širším vedení strany značný vliv, a je tak dost pravděpodobné, že určité podmínky pro pokračování koalice zelení při nedělním jednání své republikové rady opravdu nadiktují.

"Je nutné stanovit mantinely koaliční spolupráce. Vliv na fungování státní správy i na ČEZ, kde má pořád dominantní vliv stát, bychom mít měli," řekla Kuchtová. Zároveň jde podle ní o pozice náměstků.

Téma náměstků před časem zvedli lidovci, jimž vadí, že nemají pozice na úřadech, kde vládnou koaliční partneři. Podle Kuchtové je požadavek na křesla pro zelené normální, protože "tak fungují koalice".

"Přesně to, co řekla Dana Kuchtová, budeme požadovat. Náměstky nyní máme jen na dopravě, financích, školství, spravedlnosti a místním rozvoji," řekl MF DNES místopředseda republikové rady zelených Matěj Stropnický.

ČEZ, České dráhy... A co dál?
Jeden ze zelených "radikálů", Petr Pávek, který končí v pozici náměstka ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka, trvá na tom, že předloží návrh, aby šéf strany Martin Bursík vypověděl koaliční smlouvu a všichni ministři za zelené opustili vládu.

Není to však tak "horké". Pávek rozeslal členům strany dopis, v němž píše: "Nikdy nebylo předmětem vyjednávání účast Strany zelených v orgánech společností s majetkovou účastí státu, které disponují mnohem větším vlivem na dění v zemi než většina ministerstev."

Podle Pávka jde například o ČEZ či České dráhy. "Abychom mohli prosazovat naši politiku," tvrdí. Pokud zelení tento požadavek prosadí, znamenalo by to spíš, že "uspokojeno" bude více straníků a nebudou mít důvod jít proti vládě.

Bursík míní, že koaliční smlouva je pro zelené vyjednaná velmi dobře, a říká, že je důležité "nebrat ministerstva jako kořist". Hlasování o možném odchodu z vlády očekával. "Mám informace, že to chystají už řadu týdnů a rezignace paní Kuchtové je pro ně jen vhodná záminka. Obavy z toho nemám," řekl Bursík.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video