Žádná vláda neustoupila tolik průmyslové lobby, řekl šéf strany Ondřej Liška.

Žádná vláda neustoupila tolik průmyslové lobby, řekl šéf strany Ondřej Liška. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Zelení řeší, zda opustí vládu. Kvůli Temelínu, jezům na Labi a Prunéřovu

  • 606
Strana zelených začala řešit, zda mají vládu opustit dva ministři, které do kabinetu Jana Fischera doporučila. Důvodem je to, že vláda přes odpor zelených akceptovala materiál, který počítá s dostavbou jaderné elektrárny Temelín, výstavbou jezů na Labi či rekonstrukcí elektrárny Prunéřov. "Žádná vláda v minulých letech neustoupila tolik průmyslové lobby," řekl iDNES.cz šéf strany Ondřej Liška.

Ministři za zelené nebudou podle něj plnit některé úkoly, které vyplývají z vládou přijatého seznamu krátkodobých opatření proti krizi.

"Není vyloučeno, že to bude mít personální důsledky," připustil premiér Jan Fischer. Vláda totiž přehlasovala ministra životního prostředí Jana Dusíka a ministra pro lidská práva Michaela Kocába, které do úřednického kabinetu doporučili právě zelení.

"O setrvání ministrů ve vládě bude jednat v následujících dnech," řekl iDNES. cz Liška a potvrdil to i místopředseda strany František Pelc.

Neustupujeme žádným lobbistům, brání se Fischer

Premiér kategoricky popírá, že by kabinet ustupoval průmyslové lobby, jak o tom hovoří zelení. "Není v moci vlády rozhodnout o dostavbě třetího a čtvrtého bloku Temelína. Může jen pozorovat tendr, který vypsal ČEZ a který teď běží," řekl předseda vlády Fischer. - čtěte O rozšíření elektrárny Temelín mají zájem tři firmy, žádní Češi

Zelení nesouhlasí ani s tím, že za kroky, které by pomohly zemi vyvést z krize, vláda považuje výstavbu jezů na Labi a rekonstrukci hnědouhelné elektrárny Prunéřov. Fischer namítl, že na těchto krocích se vláda dohodla s odboráři a zástupci zaměstnavatelů v tripartitě.

"Považujeme také za neuvěřitelné v situaci, kdy se Ostravsko potýká s tak velkými problémy, že vláda ministru Dusíkovi zakázala předložit nový zákon o ovzduší, který by to měl pomoci řešit," uvedl pro iDNES.cz Liška. - čtěte Je smog, omezte výrobu! Žádají poprvé meteorologové

"Z našeho pohledu je ta situace velmi vážná. Budeme se muset velmi vážně poradit o tom, zda tato vláda ještě může mít naši podporu. Jisté je, že ministr Dusík nemůže a nechce plnit některé úkoly, které mu vláda uložila," řekl iDNES.cz místopředseda zelených František Pelc.

Vláda mezi 38 opatření, která mají pomoci zemi z krize, zařadila dostavbu Temelína i rekonstrukci Prunéřova přesto, že probíhá proces EIA, tedy posuzování vlivu na životní prostředí, bez nichž nemohou stavby začít.

Zelené spolu přehlasovali ministři navržení ODS a ČSSD

Protesty zelených proti postupu vlády mají ale také předvolební podtext. Preference zelených se pohybují okolo pětiprocentní hranice a její překročení je podmínkou pro zvolení do parlamentu.

Není proto nejspíš náhodou, že zelení právě teď voličům vzkazují, že se nevzdávají svých klíčových témat.

V Topolánkově vládě dokázali stavbu Temelína i výstavbu jezů na Labi blokovat, ve Fischerově vládě mají přes zastoupení dvou ministrů slabší pozici. Svědčí o tom i fakt, že proti nim jednotně hlasovali ministři, které do vlády doporučily ODS i ČSSD.

Bývalý šéf zelených Martin Bursík si myslí, že zelení by neměli z vlády odcházet. Řekl to večer v pořadu České televize Hyde Park. Podle něj stačí, když ministři za zelené řeknou, že závěry vlády nebudou plnit, protože jsou nesmyslné a v rozporu se zákony. Tomu, co vláda přijala, by se Bursík vysmál.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video