Bursík zřejmě navrhne zeleným vyjádřit nespokojenost s postojem lidovců.

Bursík zřejmě navrhne zeleným vyjádřit nespokojenost s postojem lidovců. | foto: Lukáš Bíba, iDNES.cz

Zelení přitlačili na Čunkovu rezignaci, nebo odvolání

  • 1169
Republiková rada Strany zelených zatlačila na odchod Jiřího Čunka z vlády. Vyzvala koaliční partnery k jednání o vicepremiérově osudu. Nejpozději po něm by měl vicepremiér rezignovat, nebo by ho měl premiér nechat odvolat.

Kauza Jiří Čunek

Republiková rada, nejvyšší orgán zelených v době mezi sjezdy, přijala v aféře Čunek čtyřbodové usnesení.

Předně vyčítá KDU-ČSL, že problémy svého šéfa nevyřešila ve prospěch vlády a za svým předsedou stojí. A premiér Mirek Topolánek prý udělal chybu, když Čunka neodvolal.

"Republiková rada žádá o svolání koaliční devítky k podmínkám dalšího fungování koaliční vlády. Republiková rada SZ požaduje jednoznačnou dohodu koalice o odstoupení, resp. odvolání Jiřího Čunka z vlády," citoval z usnesení šéf strany Martin Bursík. Koaliční devítka označuje vedení tří koaličních stran.

Zelení také žádají od Topolánka záruku, že se Čunek už nebude vyjadřovat k romské problematice. Jeho xenofobní výroky odsoudili, z úst ústavního činitele jsou prý nepřijatelné. Navíc zasahují do kompetencí zelené ministryně Džamily Stehlíkové.

Bursík se zároveň vyjádřil k případnému odchodu SZ z vlády. "Nedáváme ultimátum, není to buď Čunek, nebo my. Ale klademe důraz na řešení. Spoléháme se na premiéra."

Pořadí by tedy podle zelených mělo být zhruba následující: Čunek odejde sám, nebo ho k tomu dotlačí jeho lidovci. Když ne, odvolá ho premiér. Pokud se tak nestane, koalice by se měla dohodnout na podmínkách, za jakých vicepremiér vládu opustí. Co bude, když se nenaplní ani tato podmínka, Bursík odmítl spekulovat.

Vyjádření Čunka ani Topolánka se nepodařilo získat. Místopředseda lidovců Roman Línek řekl ČTK, že požadavek zelených na "ká devítku" je mimo rámec koaliční dohody. Personální složení vlády je věcí premiéra a předsedy příslušné koaliční strany, nikoli dohody všech koaličních partnerů, míní. Ocenil ale, že zelení nedávají ultimáta.

Topolánek: Problém chci řešit
Premiér Topolánek v rozhovoru pro sobotní Právo uvedl: "Pokud chci tuto koalici uchovat, tak musím důsledně naplnit svou roli toho, kdo ji stmeluje. To znamená: vyjednat Jiřímu Čunkovi čestný odchod."

Dal přitom najevo, že Čunkův případ hodlá vyřešit již brzy. "Jiřího Čunka a mne čeká velmi vážný rozhovor, ve kterém ho budu přesvědčovat, aby z vlády odešel - s garancemi ode mne i od vlastní strany, že když vyšetřování té jeho záležitosti pro něj dopadne úspěšně, tak se bude moci do své funkce vrátit."

Vicepremiér to odmítl komentovat do doby, než s Topolánkem promluví.

Čunek stále vzdoruje
Čunek čelí tlaku na odstoupení kvůli obvinění z korupce už několik týdnů. Jeho pozici ve vládě oslabily také sporné výroky na adresu Romů. Podle zelených korupční kauza i "neurvalá" slova o Romech vládu poškozují.

Šéf zelených Martin Bursík minulý týden naznačil, že další účast v kabinetu, kde působí Čunek, bude pro zelené problém. Podobně se vyjádřili i další lídři strany. - více zde

Někteří členové republikové rady už v prosinci varovali před tím, aby zelení do vlády spolu s Čunkem vstupovali. Rada nakonec koalici s ODS a lidovci vedenými Čunkem neodmítla. Odsoudila ale jeho postup vůči romským neplatičům nájemného ve Vsetíně.

Do vedení rady se dostal rebel Stropnický
Po sobotě by možná jednání rady o vstupu do vlády dopadlo jinak. Do vedení RR se totiž dostal jako místopředseda Matěj Stropnický.

Ten na únorovém sjezdu obvinil Bursíka z centralizování moci, které se mělo projevit při jednáních o vzniku vládní koalice s ODS a KDU-ČSL.

Nelíbil se mu ani postup při prosazování referenda o umístění radarové části americké protiraketové základny v Česku.

Někteří zelení vnímají radu, v níž zasedá šedesát delegátů z celé země, jako protiváhu k předsednictvu. Do jejího čela si zvolili ještě jako předsedu Dalibora Stráského a místopředsedkyni Janu Drápelovou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video