Atmosféra mezi zelenými během dne nasvědčovala spíše tomu, že americkou základnu odmítnou. Nakonec se tak ale nestalo.

Atmosféra mezi zelenými během dne nasvědčovala spíše tomu, že americkou základnu odmítnou. Nakonec se tak ale nestalo. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Zelení nakonec nechali myšlenku na radar žít

  • 1445
Delegáti Strany zelených se po emotivní debatě nakonec rozhodli, že americkou základnu v Česku neodmítnou. Žádný návrh na zamítnutí této myšlenky neprošel. Zvítězilo vedení strany s návrhem, který existenci základny za určitých okolností umožňuje.

Protiraketový radar

Usnesení sjezdu je dlouhé a spletité, to nejpodstatnější je až na konci.

"Sjezd žádá všechny členy vlády za Stranu zelených, aby prosazovali ve vládě požadavek, aby česká vláda projednala vybudování tohoto obranného systému v Radě NATO a v Radě EU a usilovala o společné stanovisko v této otázce," zní doslova první část.

A tady je ta druhá: "Sjezd žádá všechny členy vlády za Stranu zelených, aby prosazovali v české vládě návrh vyjednávací pozice vlády, která bude usilovat o závaznou garanci vlády USA, že radarový obranný systém bude začleněn do řízení a velení NATO."

Bez ohledu na předcházející slova budou zelení prosazovat referendum. "V souladu s naším mnohaletým programovým požadavkem žádá sjezd poslance za Stranu zelených, aby se zasadili o to, aby parlament přijal ústavní zákon o obecném referendu."

Schválený návrh ale nespatřil světlo světa jednoduše. Pro hlasovalo 156 zelených, proti bylo 47, zdrželo se 75.

Američané jsou globální agresor, znělo sálem
V debatě, která začala už odpoledne, se hned na začátku objevil návrh Jaroslavy Richtrové z Prahy, aby zelení přijali usnesení proti základně.

"Mírovou politiku musíme upřednostňovat před válečnou," naléhala na delegáty Richtrová.

Už z prvních příspěvků bylo evidentní, že v jednacím sále bude pořádně horko. Vedení strany reprezentované předsedou Martinem Bursíkem totiž do té doby říkalo spíše opatrné ano základně.

To bylo cítit i z vystoupení poslance Ondřeje Lišky, který sice mluvil proti Američanům, ale přitom navrhoval ponechat si otevřená dvířka pro možné příští ano. A to v případě, že by se základna stala součástí obrany Severoatlantické aliance.

"Chceme, aby vláda USA změnila názor," prohlašoval Liška a kritizoval Američany za to, že podle něj dosud NATO o svých plánech dostatečně neinformovali.

"Naše vnuky čeká hrůza!"
Debata však spíše naznačovala, že v sále je celá řada odpůrců základny. Bylo jasné, že Bursík bude mít co dělat, aby tuto atmosféru zmírnil a delegátům se ubránil. 

Usnesení proti základně totiž navrhl také vlivný člen Strany zelených z Prahy Petr Štěpánek. "Raketová základna USA snižuje bezpečnost České republiky i Evropy," tvrdil Štěpánek. A zároveň chtěl, aby sjezd zavázal vedení strany i poslance, aby proti základně vystupovali.

Někteří delegáti mluvili značně emotivně, nechyběly ani hlasité výkřiky. "Základny USA v Česku a Polsku odstartují nové kolo zbrojení mezi Ruskem a Amerikou! To je svatá pravda! Co čeká naše vnoučata je hrůza!" rozčiloval se například delegát Lambert Horst. 

"USA jsou globální agresor a parazit," přidal se k němu další delegát, který požadoval jasné ne zelených proti radarové základně.

Protiamerický tón se měnil až při posledních vystoupeních. Někteří řečníci začali upozorňovat, že skutečným nebezpečím pro svět je Rusko a ne USA. "Měli bychom plnit naše spojenecké závazky," naléhal Petr Drahoš.

Zatracená koule, říkal si o radaru Bursík
Delegáti se tak během odpoledne shodovali jen v jediném. Aby zelení udělali maximum pro prosazení referenda. Potíž je v tom, že za nynější politické situace neexistuje takřka šance na úspěch.

Jako jeden z posledních diskutujících si vzal slovo předseda strany Martin Bursík, který na delegáty naléhal, aby v současnosti nehlasovali proti základně.

"Znamenalo by to, že bychom utekli od odpovědnosti," argumentoval Bursík. "Využijme svého postavení ve vládě, abychom celý proces ovlivnili," pokračoval.

Bursík se na sjezdu také svěřil s tím, jak reagoval v první chvíli, když se o záměru Američanů dozvěděl. "Říkal jsem si - zatracená koule, tu nám byl čert dlužen," přiznal.

Pro radar se nakonec vyslovil i ministr zahraničních věcí za zelené Karel Schwarzenberg.

"Spíše se kloním k tomu, aby radar byl, protože bohužel žijeme v nebezpečném světě a spíše se to nebezpečí zvyšuje," prohlásil ministr, kterého někteří straníci kritizovali za to, že prý neprezentuje v této oblasti politiku zelených.

Když hlasování o základně skončilo, byla vidět ve tvářích Bursíka i Schwarzenberga evidentní úleva. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video