Velkým tématem, kvůli němuž se koalice může dostat do problémů, je schvalování amerického radaru protiraketové obrany.

Velkým tématem, kvůli němuž se koalice může dostat do problémů, je schvalování amerického radaru protiraketové obrany. | foto: Lukáš Bíba, iDNES.cz

Zelení mají spory ve vládě. Ale zůstanou v ní

  • 143
Devět hodin se na posledním jednání Topolánkova vláda dohadovala o návrhu reforem. Zelení bojovali o to, zda si lidé připlatí víc jen za topení uhlím, či i za plyn. Spor o ekologickou daňovou reformu jen potvrdil viditelný fakt. Přibývá problémů, kde mají zelení o dost odlišné postoje než jejich partneři.

"Debata o ekologické dani je pro nás zásadní. Ministerstvo průmyslu a obchodu prosazovalo, aby vyšší daní nebylo zatíženo vytápění uhlím. Ale to je pro nás nepřijatelné," řekl šéf zelených Martin Bursík.

Nakonec museli zelení obětovat zvýhodnění plynu oproti jinému způsobu vytápění. Pro Topolánka jsou spory se zelenými další komplikací. Nerozpadne se mu kvůli nim vláda?

"V koaličních vládách vždy byly nějaké turbulence, nevidím na tom nic mimořádného," říká místopředsedkyně Strany zelených a ministryně školství Dana Kuchtová.

Přitvrdí teď kvůli radaru...
Velkým tématem, kvůli němuž se koalice může dostat do problémů, je schvalování amerického radaru protiraketové obrany. Jeho odpůrci u zelených totiž vytáhli do boje za změnu stanoviska přijatého na sjezdu.

Nyní platný postoj zelených je, že Američané by měli dát garanci začlenění radaru pod řízení NATO. Plzeňská krajská organizace zelených vyzvala vedení strany, aby "podniklo veškeré kroky k odmítnutí výstavby radarové stanice USA na území ČR".

A nejtvrdší kritik současného Bursíkova kurzu ve straně zelených, Matěj Stropnický, se teď angažuje v tom, aby tento postoj ve straně převážil.

"To téma je plné emocí. U nás se o tom diskutuje daleko intenzivněji než v USA. Vůbec přitom není jisté, že financování projektu projde v Kongresu," říká Bursík, který byl v minulých dnech v USA.

Míní, že výsledek debaty o radaru, i kdyby u zelených převážilo odmítavé stanovisko, vládu neohrozí – hlavně proto, že o radaru se nic neříká v koaliční smlouvě.

... i Evropské unii?
Třetí výbušné téma, které polarizuje situaci ve vládní koalici, hlavně mezi zelenými a ODS, je způsob, jakým vyjednává za vládu europoslanec Jan Zahradil o dokumentu, který by měl nahradit euroústavu odmítnutou ve Francii a Nizozemsku.

"Požadujeme koaliční schůzku ještě před tím, než se Topolánek příští týden potká s německou kancléřkou Angelou Merkelovou," uvedl Bursík.

Zelené popudilo, že Zahradil prosazuje, aby národní státy v určitých otázkách nemohly být přehlasovány většinou států Unie. "Na koaličním jednání bychom minimálně měli prosazovat, aby byl Zahradil vyměněn," řekl Stropnický.

Topolánek zatím považuje spor o Zahradila za nedorozumění. Situaci v koalici může eskalovat i to, že zelení se zatím nevzdali požadavku, že by měl vládu opustit šéf lidovců Jiří Čunek obviněný z korupce. Čeká se na verdikt státního zástupce, zda Čunka pošle k soudu.

A na obzoru je další téma, které rozdělí koalici: volba prezidenta. Zelení jsou proti Václavu Klausovi. Sporných bodů ve vládě je tak více než dost. Ale zatím to vypadá, že zelení mají chuť se o nich jen "principiálně" dohadovat, než že by kvůli některým z vlády odešli.

"Byl jsem vždy proti naší účasti v této vládě, ale musíme myslet na to, že kdyby skončila, předčasné volby nebudou a hrozí velká koalice," tvrdí Stropnický, který má přitom ve straně pověst jednoho z největších radikálů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video