Bursík se brání říci, který z

Bursík se brání říci, který z | foto: Robert Rambousek, MF DNES

Zelení mají daleko k ČSSD i ODS

  • 257
Černý kůň letošních voleb, který může určit podobu příští vlády, se jmenuje Strana zelených. Tedy pokud se agentury specializující se na veřejné mínění nepletou podobně jako před osmi lety, kdy před volbami chybně posílaly do Sněmovny Důchodce za životní jistoty.

ČTĚTE TAKÉ:
Voliči zelených nejsou kverulanti, chtějí změnu

Při pohledu do jejich programu je patrné, že je v něm více bodů, podle nichž by se měli dohodnout spíše s ODS a lidovci než s ČSSD. Zelení navrhují snižovat daně, spořit si penze ve fondech, či aby lidé platili za recepty na léky.

"S povinným spořením ve fondech ani snižováním daní ČSSD určitě nepočítá. Zelení míří na bývalé voliče Unie svobody," tvrdí úřadující šéf ČSSD, ministr financí Bohuslav Sobotka. I podle ministra práce Zdeňka Škromacha by dohoda se zelenými byla po volbách obtížná.

Programový profil Strany zelených "lehce doprava" je dán i tím, že ji vede bývalý lidovec Martin Bursík. KDU-ČSL opustil, když tradicionalistické "moravské křídlo" vedené Janem Kasalem prosadilo do vlády Libora Ambrozka. Bursík se přitom výrazně podílel na přípravě ekologického programu lidovců.

Bursíkova politická minulost se projevila, když se v nedávné televizní diskusi lídrů neudržel a k údivu přítomných začal tleskat po vystoupení lidoveckého ministra zahraničí, svého bývalého spojence v KDU-ČSL Cyrila Svobody.

Bursík se nebratří s žádným z obrů
Bursík se ale brání říci, který z dua "obrů" ODS-ČSSD je mu bližší. "Nejsme mladší bratříček ani jedné z těchto stran," zdůrazňuje.

Jak pro ČSSD, tak pro ODS by byl velký problém kývnout na požadavek zelených skončit s výstavbou jaderných elektráren. "Je pravda, že to je bod, na kterém se těžko dohodneme," potvrzuje expert ODS, stínový ministr životního prostředí Bedřich Moldan.

"Udělali jsme si podrobnou analýzu, srovnání našeho programu a Strany zelených. Mají k nám blíž než k sociálním demokratům," říká Marek Dalík, pravá ruka šéfa ODS Mirka Topolánka.

Zelení nechtějí rovnou daň
Je tu však jedno velké ale. ODS musí nyní poslouchat, jak Bursík říká, že by jeho strana po volbách neakceptovala rovnou daň. Pokud ani jedna ze stran nezmění názor, na němž zatím trvá, velmi snadno se může stát, že se spolu nedohodnou.

Specialita, kterou by zelení při koaličních jednáních trápili po volbách své partnery, je také požadavek, v jiných programech nevídaný: od roku 2010 zakázat topení uhlím.

Do povolebních vyjednávání, pokud se jich zelení budou účastnit, se určitě promítne i to, že mezi jejími lídry jsou lidé velmi různé názorové orientace - od ochránce lidských práv Stanislava Pence přes bývalou aktivistku proti Jaderné elektrárně Temelín Danu Kuchtovou po bývalého politika ODA Petra Pávka.

"Pokud se dostaneme do Sněmovny, vyslechneme si nabídky jiných stran a důležité bude, abychom mohli prosadit co nejvíce z našeho programu," řekla v pondělí Kuchtová.

Podobný názor má Penc, který je od CzechTeku ve sporu s premiérem Jiřím Paroubkem ze sociální demokracie. "U mě je sice Paroubek normalizační politik, ale já politiku neberu jako osobní spor," říká Penc.

"Třeba po volbách nebude u moci ani Paroubek, ani Topolánek. A s výjimkou komunistů se dá spolupracovat s každým," podotýká Penc.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video