Zelení: Je to pro nás historický okamžik

  • 23
Průběžné výsledky voleb naznačují, že se do českého parlamentu poprvé dostane nová strana. Zelení naplnili předvolební předpovědi a překročili pětiprocentní hranici. Průzkum agentury SC&C a České televize jim přiřkl 7 procent. Po sečtení většiny hlasů mají 6,3 %.

Přejít na volební speciál

SČÍTÁNÍ ON-LINE
ON-LINE REPORTÁŽ - druhý den voleb
VÝSLEDKY VOLEB VE FOTOGRAFIÍCH

ČTĚTE TAKÉ:
ODS vyhrála volby o tři procenta
Topolánek: Počítáme i se zelenými
Volby nebyly demokratické, říká Železný

Ve štábu zelených zavládlo po oznámení prvních čísel nadšení a ozval se potlesk. "Máme velikou radost, je to pro nás historický okamžik," řekla ČT místopředsedkyně strany Dana Kuchtová. "Má spokojenost se blíží nadšení," uvedl lídr na Vysočině Jiří Dědeček.

"O vládě budeme jednat teprve na základě výsledků. Už před volbami jsme řekli, že to bude záležet na programovém průniku. Kdybychom měli jít hodně zpátky, tak zůstaneme raději v opozici," prozradil místopředseda SZ Petr Štěpánek.

Kolem 20. hodiny se vedení strany odebralo do ústraní, kde bude jednat o dalším možném vývoji. Chtějí zabránit velké koalici ODS s ČSSD nebo vládě podporované komunisty, které jsou pro ně nepřijatelné.

Šéf zelených neočekává nejednotnost ve straně. Nedávné založení levé frakce označil během dne "za legraci, ve které měla prsty sociální demokracie".

Právě ta byla na začátku volební kampaně nejbližšími partnery zelených. Bursík před několika měsíci uvedl, že program zelených má nejblíže právě k ČSSD. Postupně se ale tyto strany oddalovaly. Před týdnem se lídr SZ setkal v Ostravě s předsedou ODS Mirkem Topolánkem.

V průběhu druhého volebního dne řekl Bursík novinářům, že se mu nelíbil styl, kterým sociální demokraté vedli kampaň. "Vše završil předseda ČSSD Jiří Paroubek tím, že při vhazování svého volebního lístku řekl, že se zelení nedostanou do sněmovny," řekl.

Podle předběžných pražských výsledků předstihla šéfa strany preferenčními hlasy dvojka na kandidátce Kateřina Jacques, která se stala známou po té, co ji na protinacistické demonstraci napadl policista. Těsně za Bursíkem skončil písničkář Jaroslav Hutka.

Železný ani Zieleniec neuspěli
Po sečtení hlasů v 99 procentech okrsků má ODS 35,4 procenta hlasů (79 mandátů), za ní je ČSSD s 32,3 procenta hlasů (75 mandátů). KSČM získala 12,8 (26 mandátů) a KDU-ČSL volilo 7,2 procenta (14 mandátů). Voleb se podle dosavadních výsledků zúčastnilo 64,4 procenta voličů.

Před branami Sněmovny zůstanou podle průzkumu SNK ED se dvěma procenty a Nezávislí demokraté Vladimíra Železného s jedním. US-DEU nepomohlo ani přebarvení na fialovo k víc než jednomu procentu. Ostatní strany by neměly přesáhnout hranici 0,1 %.

Komunisté jsou zklamaní, z neúspěchu viní protivníky
Oproti posledním volbám si výrazně pohoršili komunisté. V roce 2002 získali 18,5 procenta, nyní se jejich zisk pohybuje kolem 13 procent hlasů. Od voleb v roce 1996 zaznamenali také úplně první pokles voličské podpory.

"Mě to zatím příliš nevzrušuje, jsou to teprve odhady. Myslím, že vývoj skutečných výsledků bude poněkud jiný," řekl ČT krátce po 14. hodině šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

S tím, jak se jeho slova nenaplňovala, nálada ve štábu rychle klesala. "Především je pozitivní, že se nekoná žádné drtivé vítězství pravice. Souboj je velmi těsný. Určitě se však jedná o prohospodařený levicový mandát z minulých voleb," uvedl místopředseda strany Jiří Dolejš.

Neúspěch přičítá dvěma věcem. "Především jsme se měli jasně vymezit vůči některým skandálům sociální demokracie a být důvěryhodnější, když jsme čelili antikomunistické agresi," vysvětlil.

"Mrzí mě odchod některých voličů KSČM k ČSSD, na druhou stranu se ale ukázalo, že KSČM zůstává i nadále třetí nejsilnější stranou. Těší mě i to, že jsme získali dvakrát více hlasů než lidovci," řekl MF DNES lídr strany Vojtěch Filip.

Dodal, že důvodem odlivu voličů je podle něj strach z ODS. "Zejména z malých obcí jsme měli informace, že se lidé báli volit komunisty, aby se to ostatní nedozvěděli," řekl. O tom, zda nabídne k dispozici svou funkci se chce nejprve poradit s výkonným výborem.

KSČM je ochotna podpořit menšinovou vládu ČSSD. Ve zpravodajství televize Nova to řekl její předseda Filip. Na druhou stranu rozhodně odmítl, že by komunisté podpořili pravicovou vládu.

Kalousek: Hlavní je, aby KSČM a ČSSD neměly většinu
Lidovci přijali výsledky poklidně. "Zatím nedělám žádné závěry, je to jen předběžný výsledek," sdělil krátce po 14. hodině lídr KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Zklamání z jednociferného výsledku prý nepociťují. "Číslo, o které se v těchto volbách hraje, je především číslo, které ukáže, zda komunisté a sociální demokraté budou či nebudou mít 101," dodal Kalousek.

Hodinu po oznámení první prognózy opustil lídr strany volební štáb a spolu s Petrem Pithartem se vydali jednat do kanceláří strany. Ve štábu zůstal ministr dopravy Milan Šimonovský, na kterém jako jednom z mála nebyla vidět nervozita.

O variantách vládní koalice ještě hovořit nechtěl. "To bude předmětem jednání," řekl. Nevyloučil však, že by spolu s ODS přizvali do vlády i Stranu zelených. "Koalice by měla být co nejstabilnější," vysvětlil. Nereálná podle něj není ani spolupráce s ČSSD.

Podle místopředsedy Senátu Petra Pitharta je nejhorší možnou variantou velká koalice ČSSD a KSČM. "Je to v podstatě návrat k opoziční smlouvě. Česká republika ale ze všeho nejvíc potřebuje silnou demokratickou opozici," řekl.

Za největší úspěch voleb považuje Pithart to, že zmizela hrozba koalice sociálních demokratů s komunisty. "Česká republika by si konečně zasloužila, aby poprvé od roku 1918 vystřídala vláda opozici a opozice vládu. Takže žádná velká koalice, budeme muset vydržet s tou nešťastnou proklatou stojedničkou. Já myslím, že to dokážeme," dodal.

Unie svobody: Nekončíme
Unie Svobody sleduje volby na neformálním uzavřeném jednání v baru v Praze 1. Okna baru jsou zakryta fialovými plakáty strany. Uvnitř se sešlo přibližně padesát unionistů, kteří sledují dění na jediném monitoru.

Pozorují zejména, zda se straně podaří překročit hranici 1,5 procenta a bude mít alespoň nárok na finanční příspěvek za získané hlasy. V souvislosti s výsledky strany ale už padl i návrh, zda nebude lepší přepnout na fotbal.

"Já už jsem to v posledních dnech ani neodhadoval," řekl odevzdaně předseda strany Pavel Němec na otázku, co říká volebním výsledkům. Podle něj je neovlivnila současná podoba kampaně US-DEU. "Hodnotím ji kladně," řekl. Větší vliv měl boj mezi ODS a ČSSD, míní. "Lidé začali mít strach z nástupu Jiřího Paroubka a proto hodně volili ODS. Tím jsme přišli o hlasy," uvedl Němec.

Strana však podle něj nekončí. Určitě se bude účastnit podzimních komunálních voleb, pro které jsou finančně zajištěni. Pavel Němec zřejmě zamíří do advokacie. "ve hře je více možností," sdělil.

Železný: Volby nebyly svobodné ani demokratické
Ve štábu Nezávislých demokratů panuje zklamání. "Z výsledků jsme velmi zklamaní. Tyto volby však nebyly ani svobodné ani demokratické, naše strana neměla přístup do předvolebních televizních debat," řekl iDNES předseda ND Vladimír Železný. Dodal, že si přeje především vládu bez socialistů. - více zde

Zelené častěji podporují mladí lidé a prvovoliči
Podporu prvovoličů a mladších lidí si nejčastěji získala ODS a zelení. ČSSD, KSČM a lidovce naopak častěji volí lidé nad 45 let.

Zatímco Strana zelených dostala podle odhadů celkově kolem šesti procent hlasů, mezi voliči do 45 let si je vybral každý desátý člověk. Jejich lístek vhodilo do urny 17 procent prvovoličů. Podle nich jsou tak třetí nejsilnější stranou v zemi.

Článek průběžně aktualizujeme.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue