Pokud prezident nebude chtít smlouvu podepsat, měl by to za něj udělat premiér, myslí si úřadující předseda zelených.

Pokud prezident nebude chtít smlouvu podepsat, měl by to za něj udělat premiér, myslí si úřadující předseda zelených. | foto: Roman Čejka, MF DNES

Zelení chtějí obejít Klause, Lisabon by mohl podepsat premiér

  • 1021
Pokud summit EU na konci října nenajde řešení požadavků prezidenta Václava Klause k Lisabonské smlouvě, podají zelení kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. Ten by podle nich měl konstatovat, zda má prezident pravomoc klást si podmínky a mohl by převést kompetenci podepsat Lisabon na premiéra.

"Strana zelených je připravena ve chvíli, kdy Evropská rada se s touto záležitostí nevypořádá nějakým jednoduchým usnesením, tak v tom případě podáme jako zelení kompetenční stížnost k Ústavnímu soudu, který by měl v této věci podle nás jasně konstatovat, že není v tuto chvíli pravomocí prezidenta z Ústavy takovéto podmínky vznášet," řekl Rádiu Česko místopředseda Strany zelených Martin Ander.

Prezident má podle něj možnost smlouvu podepsat, jak mu ukládá Ústava, pokud ale nepodepíše, musí počítat se všemi důsledky. "Protože to znamená také to, že jeho úmyslná nečinnost v této věci znamená úmyslné jednání v rozporu s demokratickým právním řádem České republiky," dodal Ander.

Zelení podle něj v takovém případě připraví kompetenční žalobu. Na jejím základě mají soudci podle zelených říci, zda prezident může odmítat smlouvu podepsat a zda by nebylo možné převést tuto kompetenci z hlavy státu na premiéra.

Premiér Jan Fischer ale v pondělí popřel informace, že by vláda na prezidenta Klause kompetenční žalobu připravovala. Podle Fischera naopak pokračují jednání s Hradem o tom, jaký má být text výjimky a jakým způsobem záruky pro Česko požadovat.

Zubová se Klause zastává

Naopak Demokratická strana zelených, kterou zastupuje v parlamentu pouze poslankyně Olga Zubová, prezidenta podporuje.

"DSZ vnímá požadavek prezidenta Klause na doplnění Lisabonské smlouvy jako jeho legitimní rozhodnutí hlavy státu v souladu s ústavním slibem věrnosti České republice zastávat úřad prezidenta v zájmu všeho lidu a podle nejlepšího vědomí a svědomí," uvádí stranická deklarace.

Za Klausovým požadavkem stojí většina politických stran. Smířlivě se k němu staví ČSSD, vítá ho KSČM, netopolánkovské křídlo ODS, stejně jako menší strany. Prezidentův požadavek kritizují jen zelení a lidovci.

Prezident Klaus požaduje pro Českou republiku výjimku z Charty základních práv EU. Obává se obejití Benešových dekretů v případě, že Charta coby součást Lisabonské smlouvy vejde v platnost.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video