Ondřej Liška na sjezdu Strany zelených (5. 12. 2009)

Ondřej Liška na sjezdu Strany zelených (5. 12. 2009) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Zelení chtějí levnější biomasu, dražší cukrovinky a buřty

  • 359
Pokud by v Česku – čistě hypoteticky – vládla Strana zelených, život milovníků cukrovinek, čokolády či nezdravých uzenářských specialit by podražil. Stát by jim zvýšil daně, aby z vybraných peněz mohl podporovat zateplování domů či výměnu starého kotle za kotel na biomasu.

Výrazné daňové úlevy by měl každý, kdo by zateploval dům, využíval alternativní zdroje energie nebo kupoval úsporné auto. Vyšší spotřební daň by se naopak platila ze všeho, co škodí zdraví a životnímu prostředí. To se týká cigaret, alkoholu, ale i potravin s vysokým obsahem cukru a živočišných tuků.

"Podle nás je správné, aby se za to, co neprospívá lidskému zdraví a škodí přírodě, platilo více," říká šéf strany Ondřej Liška.

Zelení, kteří se podle posledních průzkumů vrátili zpátky k pětiprocentní hranici a mají tedy šanci dostat se znovu do Sněmovny, svůj program nedávno upravili. Oproti tomu, který měli připravený pro neuskutečněné předčasné volby loni na podzim, se v něm mnohem více věnují ekonomickým tématům.

"Je to logický krok. Jejich voliči se dosud skládali ze dvou skupin – z ekologů a z lidí se středopravou politickou orientací. Pro tu druhou skupinu je důležitým tématem řešení krize," říká Jan Hartl z agentury STEM, která se zabývá výzkumy veřejného mínění.

Zelení si podle Lišky přizvali na pomoc ekonomy Jana Švejnara, Miroslava Zámečníka a Tomáše Sedláčka. Po konzultacích s nimi strana navrhuje také snížení ceny práce tím, že firmy budou odvádět nižší sociální pojištění. Naopak víc budou muset platit za znečišťování životního prostředí.

Stejně jako před půlrokem však program neobsahuje mnoho konkrétních čísel – neuvádí například, kolik by se na ekologických daních vybralo.

Více by platili také majitelé starších aut

Zelené reformy by mohly zdražit více věcí než jen salámy a zákusky.

"Bude-li nutné hledat další příjmy státního rozpočtu, jeví se jako rozumné zdanění motorových vozidel v závislosti na jejich stáří a emisích," píše se v programu. Nahoru by mohla jít i cena plynu a elektřiny vyráběné hlavně z neobnovitelných zdrojů.

"Ano, v důsledku by se to mohlo týkat i těchto věcí. Ale ty změny budou probíhat postupně. Každý musí mít možnost volby," připouští opatrně Liška.

Podle sociologa Jana Hartla je část voličů ochotna přijmout i takové nepopulární kroky, pokud se jim vysvětlí, že jsou nutné. "Ta skupina ale není velká," upozornil.

Důležitým předvolebním tématem bude podle Hartla například také boj s korupcí. I tomu zelení dali v novém programu více místa než na podzim.

Chtějí například, aby Nejvyšší kontrolní úřad mohl prověřovat i zakázky zadávané kraji a radnicemi a za zjištěná pochybení by uděloval pokuty. "Vadí nám, že v Česku vznikl termín justiční mafie. Proto chceme posílit nezávislost justice, především státních zástupců," slibuje Liška.

Soudce a státní zástupce by podle jeho plánů neměla kontrolovat jejich vlastní samospráva, ale nově vzniklá nejvyšší justiční rada tvořená renomovanými soudci a vysokoškolskými pedagogy. Zelení však už neřeší, kdo by členy této rady jmenoval. Podle všeho by to byli opět zvolení politici.

"To by ještě bylo předmětem diskuse. Ale soudci by rozhodně neměli mít v této radě většinu," říká Ondřej Liška.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video