Záchranáři tři dny po zřícení budovy v Dháce vyprostili z trosek 45 živých lidí. | foto: AP

Dva dny po zřícení vytáhli záchranáři z budovy u Dháky 62 živých lidí

  • 9
Bangladéšští záchranáři ve čtvrtek večer vyprostili 62 živých lidí z trosek osmipodlažní budovy, která se ve středu zřítila nedaleko metropole Dháky. V jejích troskách podle dosavadní bilance zahynulo nejméně 304 lidí, ale předpokládá se, že tento počet nadále poroste. V pátek v bangladéšské metropoli policie zasahovala proti davu protestujících, použila i slzný plyn.

Původní zprávy hovořily o 41 zachráněných. Kolem poledne pak přišla agentura Reuters s informací, že z trosek se záchranářům podařilo dostat už 62 lidí, celkově jich pak vyprostili více než dva tisíce. Kolem 1 500 z nich utrpělo různě závažná zranění a lékaři v Dháce si stěžují, že nemocnice nezvládají příliv pacientů.

V osmipodlažní budově Rana Plaza, která spadla na dháckém předměstí Savar, bylo

Je to nejhorší průmyslová katastrofa v dějinách Bangladéše. Počet mrtvých nejspíš ještě poroste, protože v budově bylo více než 3 000 lidí; hlavně žen, které pracovaly v textilních dílnách, jež dodávají zboží pro světové oděvní řetězce. Záchranáři aktuálně pohřešují 400 lidí.

Neštěstí, které se stalo pouhých pět měsíců po požáru v textilní továrně na jiném dháckém průmyslovém předměstí (vyžádal si přes stovku obětí), může poškodit pověst Bangladéše jako zdroje levného textilního zboží využívaného hojně evropskými a severoamerickými firmami.

Příčinou zřícení domu byly patrně stavební nedostatky. Dhácký úřad pro rozvoj města ve čtvrtek podal žalobu na majitele budovy kvůli vadné konstrukci a zažaloval také pět oděvních závodů a majitele budovy, že způsobili smrt desítek lidí. Majitelé komplexu podle dostupných informací nerespektovali nařízení a pustili zaměstnance do budovy, přestože v ní byla o den dříve zjištěna trhlina ve zdi.

Lidé požadují popravu majitele zřícené budovy

V Dháce pak v pátek v okolí zřícené budovy demonstrovaly tisíce lidí. Zasahovat proti nim musela i místní policie, která byla nucena použít slzný plyn a obušky. Při střetech bylo zraněno 50 protestujících.

Nepokoje podnítilo dlouhé čekání rodinných příslušníků zavalených lidí na jejich vyproštění i rozhodnutí policie zatlačit tisíce příbuzných a přihlížejících dál od budovy. Záchranáři si totiž stěžovali, že jim okolostojící davy komplikují práci.

"Chceme jít do budovy a lidi, co jsou ještě uvnitř, najít. Jestli je brzy nevyprostíme, zemřou," naléhal Šahinur Rahmán, jehož matka je mezi nezvěstnými. Protesty se postupně rozšířily také do dalších částí hlavního města.

Demonstranti zaútočili na továrny, převraceli automobily a pálili v ulicích pneumatiky. Lidé kritizují špatné bezpečnostní podmínky v textilních továrnách a někde si žádají jejich uzavření. "Požadují také zatčení a popravu majitelů textilních závodů a budovy, která se zřítila v Savaru," prohlásil jeden ze zasahujících policistů M. Asaduzzamán, jehož citovala agentura AFP.

Desítka bangladéšských odborových organizací v pátek vyhlásila stávku pracujících v textilních továrnách po celé zemi, která by měla proběhnout v neděli. Ta je v převážně muslimském Bangladéši pracovním dnem.

Aktivisté obviňují velké oděvní firmy

Středeční kolaps budovy v Bangladéši vzbudil podrážděnou reakci ze strany aktivistických skupin po celém světě. Ty připomínají, že od dodavatelů z rozvojových zemí odebírá zboží celá řada velkých světových oděvních společností. 

Mezi nimi jsou například britský Primark, španělské Mango nebo i v Česku působící C&A. Vedení této společnosti však v tiskovém prohlášení uvedlo, že s dodavateli z Bangladéše spolupráci v minulosti ukončilo. Zřejmě největší firmou je pak americký gigant Wal-Mart, píše server independent.co.uk.

Aktivisté nyní žádají, aby se opět otevřela debata nad obchodní etikou velkých korporací a doporučují, aby firmy z Evropy a Spojených států podepsaly společnou úmluvu podporující boj proti nelidským pracovním podmínkám v rozvojových zemích.

Záchranné práce v Bangladéši pokračují.

24. dubna 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video