Ministr financí Miroslav Kalousek

Ministr financí Miroslav Kalousek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Ze zdanění hazardu dostanou obce o tři miliardy méně

  • 66
Ministr financí Miroslav Kalousek upozornil na to, že obce přijdou příští rok o tři miliardy korun. Ty měly získat díky zdanění hazardu. Poslanci ale původní návrh změnili. Miliardy tak místo obcí získají soukromé firmy, které je mají poslat na charitu. Změnu kritizuje TOP 09.

"Byl jsem přesvědčen, že vám sdělím pozitivní zprávu, Poslanecká sněmovna však rozhodla, že se o výnos odvodu z hazardu musíte podělit s loterijními společnostmi, které ho budou dle svého uvážení posílat na takzvané dobročinné účely," řekl ministr financí Miroslav Kalousek na konferenci Dopady reforem na hospodaření obcí a měst.

"Poslanci jsou zjevně přesvědčeni, že loterijní společnosti mají větší cit pro dobro než obecní zastupitelstva," dodal ministr.

Podle původního návrhu, který prosazovala Kalouskova strana TOP 09, obce měly dostat ze zdanění hazardu 5,9 miliardy a stát 2,3 miliardy korun.

Návrh, který ve středu schválila Sněmovna, ale počítá s jiným přerozdělením. Firmám podnikajícím v hazardu zůstane třetina vybraných peněz. Podle ministerstva financí to bude 2,7 miliardy korun za rok. Stát dostane z daní 2,6 miliardy korun a do rozpočtů obcí a měst půjde oproti původním předpokladům 2,9 miliardy korun.

Jenže právě nynější systém, kdy část zisku přerozdělují firmy podnikající v hazardu, čelí kritice. Povinné odvody z hazardu loni činily 3,7 miliardy korun. Přes sto milionů například dostaly firmy a sdružení okolo bývalého závodníka Antonína Charouze. Peníze v mnoha případech mizí v neznámých organizacích s nejasnými záměry i vedením (více o pochybnostech rozdělování peněz čtěte tady).

Chceme nový zákon, ne chaos, tvrdí obce

"Pochopitelně by bylo lepší, kdyby obce měly více finančních prostředků, ale v tuto chvíli nepovažujeme za zcela zřetelné, o kolik vlastně nakonec přijdou, protože je tam řada nejasností," řekl iDNES.cz šéf Svazu měst a obcí ČR Jaromír Jech. Podle něj jasnou analýzu pro obce nyní zastírají desítky pozměňovacích návrhů nebo odlišnosti odhadů, kolik se vybere na zdanění hazardu.

Obce novelu budou chtít pozměnit prostřednictví Senátu. Na ministerstvo financí pak chtějí přitlačit, aby přijalo nový zákon o hazardu.

Firmy podnikající v hazardu budou od ledna roku 2012 platit standardně daň z příjmu ve výši 19 procent.

Zatímco koalice byla dohodnuta, že peníze zůstanou jen obcím a státu, při finálním hlasování se nakonec dohoda rozdrolila a část koalice hlasovala s opozicí. "Zvítězily dvě vlivové skupiny. Zvítězila stravenková lobby a zvítězila sázková lobby," řekl Kalousek po svém vystoupení novinářům," dodal Kalousek.

Proti tvrzení ministra Kalouska se ohradil poslanec a místopředseda rozpočtového výboru sněmovny Michal Doktor (ODS). Sněmovna prý neměla jinou volbu, než změnu prosadit. "Státní rozpočet by paradoxně vybíral nové daně, ale neměl by zákonné limity, které by státu dovolily financovat regulérně sport," cituje ČTK Doktora.

Koalice se ve středu pohádala nejen o hazard, ale také o stravenky, které zůstanu zachovány. (Více o hlasování části koalice s opozicí čtěte tady.)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video