Krajské zastupitelstvo bude o mandátu Petra Bendla rozhodovat zřejmě už v pátek.

Krajské zastupitelstvo bude o mandátu Petra Bendla rozhodovat zřejmě už v pátek. | foto: David Port, MF DNES

Ze zastupitelstva se vyhodit nenechám, vzkazuje Rathovi ministr Bendl

  • 8
Pokus Davida Ratha a jeho sociálních demokratů odstavit ministra dopravy a bývalého hejtmana Petra Bendla a jeho exnáměstka Viléma Žáka z krajského zastupitelstva nejspíš skončí u soudu. "Budu se soudit. To tady ještě nebylo, aby se zastupitelstvo rozhodlo zbavovat mandátu," prohlásil Bendl.

Socialisté poukazují na to, že funkce obou občanskodemokratických zastupitelů nejsou slučitelné s jejich posty na ministerstvech. Bendl je ministr dopravy, Žák poradce ministra zemědělství.

"Jsem pevně rozhodnut jít s tím k soudu. To je naprosto jednoznačný pokus pana Ratha o likvidaci opozice," konstatoval i Žák.

Je to naprosto jednoznačný pokus pana Ratha o likvidaci opozice.

Rozhodovat o tom, zda zbaví oba politiky mandátu, bude nejspíš krajské zastupitelstvo už v pátek. "Předpokládám, že návrh na hlasování předložíme," řekl v pondělí Rath.

Že o všem nakonec rozhodne soud, si myslí i Jan Kysela z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Podle jeho výkladu zákona o krajských volbách ani Bendl, ani Žák nejsou ve střetu zájmů.

Nikomu z "ohrožených" zastupitelů podle Kysely nevznikl pracovní poměr. Žák pracuje na ministerstvu externě, tedy na smlouvu.

"To není funkce, kterou měl zákon na mysli. A ministr už vůbec není v pracovním poměru. Tím lze dojít k závěru, že ani u jednoho nedochází k neslučitelnosti funkcí. Mám pocit, že není důvod uvažovat o střetu zájmů," podotkl Kysela.

Hejtman David Rath se opírá o část volebního zákona, která říká, že funkce člena zastupitelstva kraje je neslučitelná s funkcí vykonávanou na ministerstvu, jiném ústředním orgánu státní správy nebo v orgánu státní správy s celostátní působností, která je obsazována volbou, jmenováním nebo ustanovováním.

"Ministr je veřejný činitel, to znamená, že to není funkce obsazovaná ani volbou, ani jmenováním, ani ustanovováním. Ministra sice jmenuje prezident, ale to je v úplně jiném právním režimu," popsal odborník Jan Kysela. Zastupitele by tedy kvůli neslučitelnosti funkcí nemohli dělat například ředitelé ministerských odborů nebo náměstci ministra.

Podobně to vidí ministerstvo vnitra. To se vyjadřovalo i ke slučitelnosti funkcí krajské radní a ředitelky berounského úřadu práce Lenky Šmídové (ČSSD). Její funkce najednou zastávat nešlo.

"Ministerstvo vnitra ve vztahu k Lence Šmídové dospělo k závěru o neslučitelnosti funkcí. V případě ministra je situace odlišná a závěr ministerstva, poskytnutý k paní Šmídové, nelze obdobně uplatnit," sdělila Hana Malá z tiskového odboru ministerstva.

Komunisté možná ruku nezvednou

Bendl s Žákem vyčkávají, co se na pátečním zastupitelstvu odehraje. "Čekám, zda zafunguje koalice KSČM a ČSSD," reagoval Bendl.

Připomněl tím, že ČSSD mohla v prosinci obsadit posty hejtmana a radních jen díky podpoře komunistů. Tentokrát ale spolupráce možná nezafunguje. Lídr kandidátky KSČM Josef Vondrášek hlasování o zbavení mandátů příliš nakloněn není.

"Aby zastupitelé hlasovali, že v zastupitelstvu někoho nechtějí, se mi zdá divné. My jsme o tom nejednali," řekl.

Jan Kysela z právnické fakulty připomněl, že podobné situace řešili v 18. století Britové. Kompetence k rozhodnutí o zániku politického mandátu měl parlament. "Důvod, proč se od parlamentních kompetencí postupně ustupovalo, byl, že většinová strana byla někdy v pokušení zneplatněním mandátu opozičních poslanců posílit svoji většinu," řekl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video