Ze stovek Čechů se stali v cizině otroci

  • 67
Těšili se na dobře placenou práci, ale místo toho jim šéf sebral doklady. Za útěk jim hrozilo bití. Přes tisíc Čechů se v poslední době v zahraničí stalo oběťmi obchodu s lidmi. Odhalil to nejnovější výzkum, jehož výsledky přináší MF DNES.

Většinou jsou to ženy, které kuplíři nutili k prostituci, ale také muži, kteří museli uklízet v amerických hypermarketech.

Jedno mají všechny případy společné. Oběti vyjely do zahraničí legálně. Většinou naletěly na inzerát slibující dobře placenou práci. Nejvíce jich požádalo o pomoc na české ambasádě v USA, následovaly Rakousko a Itálie.

Vyplývá to z nového výzkumu Institutu pro kriminologii při ministerstvu spravedlnosti, který sčítal ty, jimž se podařilo utéci. "České oběti v cizině jsme mapovali vůbec prvně. Výzkum ukazuje, že je nutná osvěta mezi mladými lidmi, kteří chtějí v zahraničí pracovat," říká autorka výzkumu Ivana Trávníčková.

"Veřejnost by měla více rozlišovat mezi dobrovolnou a nucenou prostitucí," domnívá se Trávníčková. Čtyři sta postižených například požádalo o pomoc českou ambasádu ve Washingtonu.

Většinu tvořili muži. "Většinou přijeli na turistické vízum a pracovali jako uklízeči v hypermarketech. Zaměstnavatel je pak začal zneužívat. Využil toho, že nemohou pracovat v USA legálně," říká český vicekonzul ve Washingtonu Martin Klučar.

Chystá se novinka: prostitutky s licencí
Boj proti obchodu s lidmi se dostal i do nového programového prohlášení vlády. To se ovšem zabývá tím, jak zabránit zneužívání lidí z ciziny na českém území. 

Prvním krokem má být  připravovaný zákon o regulaci prostituce. "Chceme nabízení sexuálních služeb za úplatu maximálně zprůhlednit," vysvětluje Jitka Gjuričová z ministerstva vnitra. Úřady si od toho slibují, že se tak omezí zneužívání cizinek v českých nevěstincích.

"Novým zákonem chceme především zamezit kriminalitě, která se na prostituci nabaluje. Chystáme plošné kontroly prostitutek a veřejných domů ze strany policie, radnic i hygieniků," řekla v pondělí Jitka Gjuričová, ředitelka odboru prevence kriminality  ministerstva vnitra.  

Zákon zavádí několik novinek: Prostitutka bude pro výkon svého povolání potřebovat licenci, pro kterou si bude muset zajít na obecní úřad. Radnice budou zároveň lehké ženy evidovat.

Prostitutky budou muset chodit na pravidelné lékařské prohlídky a platit daně. Budou smět stát jen na vyhrazených místech, například daleko od škol. Zákon legalizuje i veřejné domy. Jejich provozovatelé se však změní z kuplířů na pouhé pronajímatele pokojů.

Budou muset například dbát, aby u nich nepracovala žena mladší osmnácti let. Kdo zákon poruší, zaplatí pokutu až 200 tisíc korun. Úředníci nyní zákon pilují. Napřesrok se jím bude kabinet znovu zabývat.

"Měníme například výše sankcí za porušení zákona. Norma půjde do vlády v dubnu 2005," uvedla Taťána Pešková, která na ministerstvu zákon předělává.

Zákazník v poutech
Proti přípravě zákona ostře vystoupil americký expert na prostituci John Miller, který před dvěma týdny navštívil Česko a radil úředníkům na vnitru. Doporučuje pokutovat klienty prostitutek.

"Když legalizujete obchod se sexem, vzroste poptávka. Stoupne tak i počet obětí, které majitelé nevěstinců k prostituci nutí," tvrdí Miller. Jeho návrh se však nezamlouvá organizacím, které pomáhají obětem obchodu s lidmi, jako je například La Strada. 

"Represe mezi klienty povede jen k tomu, že se prostituce dostane ještě více do ilegality. Prostitutky se také přesunou do vedlejších států, které budou nabízení sexuálních služeb za úplatu tolerovat," tvrdí Petra Kutálková z La Strady. 

Připravovaný zákon o prostituci pamatuje sankcí pouze na klienta, který si nenechá od prostitutky předložit platnou licenci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video