Ze Špidly se na den stal průvodce

  • 14
Ani v den otevřených dveří na vládě premiér Špidla lidem neukázal, jak pracuje jeho kabinet. Zato však využil situace a přesvědčoval, že vstoupit do EU je dobré. Na jediný den v roce nechala česká vláda nahlédnout lid do svého sídla. Otevřela dveře Strakovy akademie - sídla Úřadu vlády.

Už od devíti hodin od rána se před hlavním vchodem do "Strakovky" sešlo asi třicet lidí. Na sídlo moci, které už mnoho měsíců ovládá sociální demokrat Vladimír Špidla, ale byli zvědavi hlavně starší lidé.

Jedna ze skupinek, která dorazila krátce po desáté, měla štěstí. Vyzvedl si je sám premiér Špidla a osobně jim ukázal svoji pracovnu. Špidla využil příležitost a okamžitě začal návštěvníky přesvědčovat, aby přišli k referendu o vstupu Česka do EU a řekli v něm "ano".

Vůbec celá návštěva měla nádech kampaně. Lidé dostávali letáky o Evropské unii a ve vládní tělocvičně pak i přesvědčovací přednášku. Prohlídka měla jednu zásadní vadu na kráse. Byl státní svátek, den volna, a budova byla téměř prázdná. Lid neměl šanci spatřit své ministry při práci. Jak to tedy vypadá, když pracuje vláda?

Na ministry raději dohlíží i lékař
Kabinet se schází v pondělí, to v případě, že ten samý týden zasedá i sněmovna, anebo ve středu. Za Miloše Zemana se začínalo v deset ráno, za Špidly o hodinu dřív.

Ještě než na úřad dorazí limuzíny s jednotlivými ministry, prohledá policejní ochrana důkladně celou budovu včetně zahrady. Hledají se výbušniny nebo odposlouchávací zařízení. Podle dostupných informací se zatím nikdy nic nenašlo.

Někteří ministři prý přijíždějí dřív a dávají si kávu. Deset minut před devátou se členové vlády sunou do sálu. V předpokoji zasednou dvě úřednice pro administrativní servis a spolu s nimi tři technici, kteří vše, co se v sále řekne, nahrávají. Připraven je lékař se zdravotní sestrou - pro případ, že by někdo jednání nevydržel.

Za současné vlády prý ještě nebyl zapotřebí. Připraveni jsou kuchaři a číšníci pro občerstvení a oběd. Na jednání vlády nechodí jen ministři. Své křeslo tu má guvernér České národní banky, předseda Českého statistického úřadu, zapisovatel nebo hlavní poradce premiéra. S ministry schůzuje i mluvčí vlády, která pak zpravidla ve čtyři hodiny odpoledne informuje o patro níže novináře.

Ministři se štosem písemností
Ještě než vláda spustí své jednání, nechají se ministři v rámci tzv. fototermínu vyfotografovat do novin. To je zřejmě hlavní důvod, proč si s sebou nosí stohy papírů a dokumentů, jejichž obsah většinou neznají a rozhodně je při schůzi nepotřebují.

Pak se začíná jednat. Schůze má přesný program. Například až se Špidlova vláda sejde v pondělí, bude začínat zprávou o aktuálních problémech Jihomoravského kraje, pak bude řešit zadluženost obcí, projedná několik poslaneckých návrhů a uvolní také "prostředky na pořádání 86. zasedání WETFEG (Západoevropské expertní skupiny pro obchod a trh) v Praze". Celkem 14 bodů.

Ministři mají několik možností, jak se k návrhům postavit. Buď je "schválí", někomu něco "ukládají", něco "mění" či "zřizují", nebo jen "berou na vědomí". Za Zemanovy jednobarevné vlády se prakticky vše, s výjimkou toho, co navrhovali opoziční poslanci, schválilo. Koaliční vláda Vladimíra Špidla tu a tam něco odloží, nebo dokonce nechá přepracovat.

Provoz vládního sídla bude letos stát přes 500 milionů korun. Úřad vlády zaměstnává 559 lidí. Špidlova vláda - stejně jako ta Zemanova - často čelí kritice, že se vládní aparát za sociálních demokratů rozrostl téměř na dvojnásobek. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video