Pokud se zákon nezmění, rodilí mluvčí budou muset zmizet ze škol.

Pokud se zákon nezmění, rodilí mluvčí budou muset zmizet ze škol. | foto: Profimedia.cz

Ze škol zmizí rodilí mluvčí. Podle zákona jsou nekvalifikovaní

  • 640
Od příštího roku začne platit zákon, podle kterého ve školách nesmějí učit lidé bez odborné kvalifikace. Odejít tak bude muset spousta osvědčených učitelů a s nimi také rodilí mluvčí. Ti jsou přitom při výuce jazyků často nenahraditelní. Ministerstvo školství ředitelům škol radí, aby si najali učitele dva. Jednoho kvalifikovaného a k němu cizince.

Studenti pražského Gymnázia Nad Alejí jsou výborní v jazycích. Loni polovina posledního ročníku získala mezinárodní zkoušku z angličtiny FCE, téměř třetina ještě vyšší stupeň, CAE. Je to zejména zásluha amerických lektorů, kteří se na výuce výrazně podílejí. Škole však hrozí, že je příští rok bude muset propustit.

Ministerstvo školství totiž trvá na tom, že učit mohou pouze lidé s odbornou kvalifikací, tedy s diplomem z pedagogické fakulty či jiné školy vzdělávající učitele. Ten rodilí mluvčí většinou nemají.

"Studenti, kteří získávají mezinárodní certifikáty, už potřebují něco navíc. Můžou je učit čeští pedagogové, ale na této úrovni už jim v podstatě nemají co dát," říká ředitel Gymnázia Nad Alejí Jiří Benda.

Ministerstvo školství pro něj má "vypečenou" radu. "Je zde možnost, aby nekvalifikovaný učitel ve třídě působil společně s pedagogem kvalifikovaným," uvedl ředitel odboru vzdělávání Jakub Stárek. Ředitel by tedy musel platit učitele dva. To by však byla pro rozpočet školy významná zátěž navíc. Podle ministerstva je rodilý mluvčí nadstandardní požadavek, a pokud je o něj zájem, má ho platit zřizovatel z vlastních zdrojů. V tomto případě tedy pražský magistrát.

Získat cizince je problém

Stejný problém nyní řeší desítky škol. Hlavně ty zaměřené na cizí jazyky, které v dnešní době patří k nejvyhledávanějším. MF DNES jich několik oslovila. Téměř ve všech mají nějakého cizího pedagoga, který se jim osvědčil, ale podle nařízení ministerstva se s ním budou muset příští rok rozloučit. Nejsou to přitom řidiči kamionů, jako tomu bylo zvykem v minulosti, ale často vysokoškolsky vzdělaní lidé, jen nemají titul, který by jim čeští byrokrati uznali.

Co musí učitel splnit

Požadavky na kvalifikaci učitelů zpřísnil zákon o pedagogických pracovnících z roku 2004. Stát jim dal delší čas na doplnění vzdělání.

Lhůta se nakonec posunula až na začátek roku 2015. Do té doby musí učitelé zahájit studium.

Výjimku mají pouze kantoři, kterým bude na začátku příštího roku šedesát let a měli k 1. lednu 2005 za sebou minimálně 15 let praxe.

K 30. září 2013 bylo v Česku odhadem deset procent  nekvalifikovaných učitelů (asi 13 tisíc lidí).
Jejich skutečný počet odhalí průzkum, který nařídil ministr.

Podle ředitelů obvykle nemají výuku cizího jazyka na starosti sami. Nejčastěji doplňují kmenového učitele.

"Jsme jazyková základní škola, tak si můžeme dovolit nadstandard, že jedna hodina týdně je konverzační a učí ji rodilý mluvčí," popisuje ředitelka liberecké Základní školy s rozšířenou výukou jazyků Blanka Reindlová. Ani její učitel požadavkům ministerstva nevyhovuje. Vysokou školu vystudoval v USA, ale diplomy z amerických škol Česko ve většině případů neuznává.

"Když naši absolventi, kteří získají vzdělání v Americe, požádají úřady v Česku o nostrifikaci, většinou ji nedostanou," uvádí manažer jazykového Gymnázia Františka Křižíka z Plzně Jan Řepík.

Získat kvalifikované Brity je však podle něj těžké. Nejenom proto, že jich je v Česku nedostatek, ale i kvůli financím. "Angličan, který má pedagogické vzdělání, dostane doma plat v přepočtu 80 tisíc hrubého. To je minimum, které mu musíme nabídnout, abychom ho sem dostali," říká Řepík.

Rodilý mluvčí? To nejcennější!

Na rozdíl od kvalifikovaných Britů se Američané dají najmout za peníze, které dokáže sehnat i státní škola.Jejich přidaná hodnota je přitom zásadní. "Dobrá znalost angličtiny je jedním z největších přínosů mého studia na Gymnáziu Nad Alejí," uvádí bývalá studentka Klára Votavová, která nyní studuje mezinárodní vztahy v Brně. Díky hodinám s rodilými mluvčími hovoří plynně a angličtinu je zvyklá používat i v akademickém prostředí.

Ministr školství Marcel Chládek nechal prověřit, kolik nekvalifikovaných pedagogů v Česku je. Tento týden by měl znát výsledky a oznámit, jestli bude trvat na striktním dodržení zákona, nebo se najde prostor pro výjimky.

V prvním případě existuje podle jednoho z oslovených ředitelů způsob, jak zákon obejít. "Podáte si inzerát, že hledáte kvalifikovaného rodilého mluvčího z Anglie. Pokud se nikdo nepřihlásí – a v 99,9 procenta případů se nepřihlásí – o místo projeví zájem někdo z USA. Vy prokážete, že jste kvalifikovaného odborníka hledal. Na přechodnou dobu pak můžete vzít Američana," vysvětluje pod podmínkou anonymity.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video