Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zdrojem střevní nákazy jsou pravděpodobně zeleninové výhonky

  • 522
Němcům se zřejmě podařilo odhalit zdroj nebezpečné střevní nákazy. Podle místních úřadů jsou jejími původci zeleninové výhonky vypěstované v Německu. České úřady nyní prověří, zda se kontaminované klíčky nedostaly na tuzemský trh.

Na tiskové konferenci v Hannoveru to řekl dolnosaský ministr zemědělství Gert Lindemann. Definitivní výsledky testů mají být k dispozici v pondělí, přesto jsou prý dosavadní nepřímé důkazy tak přesvědčivé, že Lindemann obyvatele vyzval, aby se výhonkům vyhnuli.

Podle agentury DPA spadá podezření na osmnáct směsí s výhonky, například s výhonky fazolí, brokolice, hrachu, česneku, čočky, ředkviček a dalších. Některé podezřelé výhonky prý pocházejí ze zahraničí, úřady ale nesdělily, z jakých zemí.

Dolnosaský ministr zemědělství uvedl, že se úřadům v posledních hodinách podařilo získat řadu indicií, které ukazují na to, že se nákaza rozšířila z výhonků dodávaných firmou z dolnosaského okresu Uelzen. Podle Lindemanna jde přinejmenším o jeden z pravděpodobných zdrojů nákazy.

Společnost prodává řadu druhů směsí s výhonky do restaurací a dalších podniků především v severním Německu. Německé úřady přišly podle Lindemanna na to, že se v řadě restaurací, v nichž se lidé nakazili, podávaly právě saláty dodávané touto firmou. Společnost musela zastavit svůj provoz a směsi, které dodává, jsou stahovány z trhu. S vyšetřovateli prý firma spolupracuje. Zatím se prý nezdá, že by majitel společnosti za problémy mohl.

Mluvčí dolnosaského ministra zemědělství Gert Hahne AP řekl, že ještě v neděli bude vydáno varování, aby se lidé vyhnuli fazolovým výhonkům, které se často používají v míchaných salátech.

Výhonky z Dolního Saska používala mimo jiné také restaurace v Lübecku, kde se pravděpodobně nakazilo 17 osob. Na restauraci proto padlo podezření, že byla zdrojem celé nákazy. Podle BBC ale testy v restauraci nic nenašly.

Riziko pro český trh je minimální, míní hlavní hygienik Vít

Hygienici a Státní zemědělská a potravinářská inspekce nyní budou zjišťovat, zda se klíčky dovezly do České republiky. "Pokud zjistíme, že ano, dohlédneme na jejich stažení z oběhu," řekl iDNES.cz hlavní hygienik Michael Vít. Podle něj se v minulosti podobná epidemie objevila v Japonsku. Tehdy se však rozšířila z výhonků ředkviček.

Vít si ale myslí, že není důvod k obavám. Pokud by byly kontaminované klíčky do Česka dovezeny, nákaza by podle něj už propukla. "Nemyslím si, že by v současné době panovalo zvýšené riziko pro český trh," dodal Vít.

Počet obětí nákazy stoupl v Německu na jednadvacet, řada dalších pacientů je v ohrožení života. Podle agentury DPA to v neděli při návštěvě univerzitní nemocnice v Hamburku řekl Reinhard Burger, ředitel Institutu Roberta Kocha.

Burger dále uvedl, že v celém Německu je registrováno 1 526 případů nákazy, u 627 pacientů byl diagnostikován nebezpečný hemolyticko-uremický syndrom, jenž může vést k selhání ledvin. Podle evropských zdravotnických činitelů se však šíření nákazy zpomaluje.

Změnili jste kvůli epidemii nebezpečné střevní nákazy svůj jídelníček?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 27. června 2011. Anketa je uzavřena.

NE
NE 3191
ANO
ANO 956
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video