Nové občanské průkazy nefungují ani rok, a už se dočkaly změny a zdražení. Ilustrační snímek.

Nové občanské průkazy nefungují ani rok, a už se dočkaly změny a zdražení. Ilustrační snímek. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Ztracená občanka podraží na dvojnásobek, nově vyjde na 200 korun

  • 92
Ztráta nebo poškození občanského průkazu může od ledna 2014 přijít dráž. Pokud projde novela ministerstva vnitra, místo stokoruny budou lidé platit za nový doklad dvě stě korun. Změna počítá i se zcela novým poplatkem za zrušení trvalého pobytu.

"Navrhuje se zavést správní poplatek ve výši 300 Kč za podání návrhu na zrušení trvalého pobytu," píše ministerstvo vnitra v důvodové zprávě k novele zákona o občanských průkazech.

"Jedním z hlavních důvodů pro zavedení správního poplatku je neúměrné zatěžování úřadů v případech, kdy je rodičům určena střídavá péče a rodiče neustále přihlašují a ruší trvalý pobyt dítěte," doplňuje úřad.

Nejde o jediný nový poplatek. Lidé by měli platit také za ukončení trvalého pobytu na území České republiky. Oznámení je bude stát buď 150 korun (v případě, kdy tak učiní v Česku), nebo 300 korun (v případě, že tak učiní skrze konzulární úřady).

Asi nejcitelněji pocítí lidé změny na svých peněženkách v souvislosti s občanskými průkazy. Novela počítá s tím, že pokud někdo doklad ztratí, poškodí či mu jej ukradnou, místo 100 korun zaplatí dvojnásobek. Přitom jen loni takto na úřadech "reklamovalo" doklad 167 463 lidí.

Vydat občanku je pracné, argumentuje ministerstvo

Ministerstvo vnitra krok odůvodňuje pracností úkonů spojených s vydáním nového občanského průkazu či zrušením pobytu. Stát proto chce na administrativu více peněz. A vnitro už vyčíslilo, že novelou by úřady získaly navíc 30 milionů ročně. Z toho 16,5 milionu by bylo za nové občanské průkazy a 12,6 milionu za rušení trvalého pobytu.

Kromě poplatků novela umožní úředníkům nepožadovat po dětech a nemohoucích lidech takzvaný bezpečnostní osobní kód. Jde o řadu několika čísel, jež si volí při převzetí občanky držitel dokladu. iDNES.cz už v únoru upozorňoval, že zadání čísla nebude lehké například pro dlouhodobě nemocné či nemohoucí lidi (více čtěte zde).

"Možnost nezadávat bezpečnostní osobní kód při převzetí občanského průkazu by měly mít děti do 15 let věku a občan, kterému brání těžko překonatelná překážka, a to z důvodu jeho fyzické nebo psychické neschopnosti," uvádí vnitro.

Novela by měla začít platit v lednu 2014. Před tím musí projít vládou i parlamentem, kde může doznat změn. Nakonec se tak může stát, že vnitro se svým plánem neuspěje. Ostatně tak tomu bylo i loni, kdy úřad plánoval zdražení poplatků za vydání pasu (více zde). Nakonec z toho sešlo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video