Pokud se pojišťovny neshodnou, budou z úhrad vyřazeny i léky pro některé skupiny vážně nemocných pacientů, zejména s onemocněním slinivky břišní a cystickou fibrózou. Ilustrační foto.

Pokud se pojišťovny neshodnou, budou z úhrad vyřazeny i léky pro některé skupiny vážně nemocných pacientů, zejména s onemocněním slinivky břišní a cystickou fibrózou. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Od léta může zdražit řada léků, pojišťovny se nedohodly na úhradách

  • 63
Pacientům s alergiemi, onemocněním slinivky nebo cystickou fibrózou hrozí, že za své léky zaplatí od července až o několik tisíc korun víc. Všeobecná zdravotní pojišťovna a Svaz zdravotních pojišťoven se totiž nedohodly na seznamu volně prodejných léků, které by pro některé pacienty zůstaly hrazené.

Problém nastal kvůli novele zákona o veřejném zdravotním pojištění. Ta od července ruší úhrady u přípravků, které lze koupit bez předpisu a u kterých se zároveň všechny pojišťovny nedohodnou, že je budou proplácet, když je lékař předepíše. Seznam léků, které budou nadále hradit, mají pojišťovny do konce června poslat Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv.

VZP a SZP, který zastupuje sedm zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven, se ale po několika měsících jednání nedokázaly dohodnout a vypracovaly své vlastní, odlišné seznamy. U některých skupin léků se sice potkaly, VZP však předpokládá, že se u přípravků změní podmínky, komu a v jakých případech by byly hrazené. "K tomu je ale potřeba správní řízení, takže by se celý proces nemusel do července stihnout," řekl iDNES.cz předseda České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Pacienti mohou zaplatit až o dva tisíce víc

Pokud se pojišťovny neshodnou, budou z úhrad vyřazeny i léky pro některé skupiny vážně nemocných pacientů, zejména s onemocněním slinivky břišní a cystickou fibrózou. "Jejich spoluúčast na léčbě by se mohla zvýšit měsíčně téměř o dva tisíce korun, zároveň by se jim takto vynaložené prostředky nezapočítávaly do ochranných limitů," varovala komora.

Zdražení by přitom dopadlo na tisíce lidí. "Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky u nás bylo například v roce 2010 léčeno 12 393 pacientů s diagnózou chronického zánětu slinivky," uvedl Chudoba.

Vyřazení z úhrad by se navíc týkalo i některých dalších velmi frekventovaných skupin léků. Kromě multienzymových přípravků k léčbě cystické fibrózy nebo zánětu slinivky jde například o antihistaminika k léčbě alergií, sůl vápníku k léčbě osteoporózy nebo o paracetamol, který mírní horečku a bolest.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video