Zdravotnictví na dně

Katastrofa na spadnutí, tak už se léta označuje situace ve slovenském zdravotnictví.
S kritickým stavem prezidenta Rudolfa Schustera, jeho chaotickou léčbou spojenou kvůli chybějícím špičkovým přístrojům s přemisťováním z místa na místo a kvůli dalším otazníkům nad péčí o zdraví hlavy státu se na veřejnost znovu dostává celková úroveň zdravotní péče na Slovensku.

To, že není dobrá a spíše se zhoršuje, přiznávají všichni. Statistiky jsou pak ještě neúprosnější, podle průzkumu Světové zdravotnické organizace je Slovensko až na dvaašedesátém místě na světě za takovými zeměmi jako Albánie a Senegal.

"V peripetiích kolem hospitalizace prvního občana státu se odrážejí neúnosné poměry, které ve slovenském zdravotnictví přetrvávají už dlouhá léta," konstatuje levicový deník Pravda.

"Nestandardní převoz prezidenta byl poslední kapkou, která ukazuje, v jakém stavu se naše zdravotnictví nachází," uvádí i opoziční deník Slovenská republika.

Slovenské problémy se zdravotnictvím se v mnohém podobají těm českým, ale v ještě dramatičtější podobě.

Velmi špatně placení lékaři, zadlužené nemocnice a zdravotní pojišťovna, hrozby lékáren, že přestanou dávat léky na recept, když nedostanou zpátky dlužné miliardy, měsíce čekání na drahé operace.

"Mnohé operace jsou prováděny až poté, co rodiče těžce postižených dětí pohrozí nemocnici soudní žalobou," uvedl šokující příklad primář jedné z významných slovenských klinik.

Situace hrozí výbuchem i proto, že platy lékařů nedosahují ani zdaleka příjmů stěžujících si českých doktorů a u sester a středního zdravotního personálu nejsou na Slovensku výjimkou platy hluboko pod deset tisíc slovenských korun.

Naprostý kolaps zdravotnictví málem způsobil dluh státu za dodávky léků. Lékárny a distributoři léčiv pohrozili, že v případě, že vláda nedodrží příslib splátek, zastaví všechny dodávky léků a budou prodávat pouze za hotové.

Krizi se včera podařilo zažehnat až osobní intervencí premiéra Dzurindy, který dodavatelům léků přislíbil, že z výnosu privatizace budou na splácení dluhu okamžitě uvolněny tři miliardy korun.

I to je však podle odborníků jen malá záplata na rozšiřující se problémy celého sektoru.

Výdaje na zdravotnictví se přitom ani pro příští léta příliš zvyšovat nebudou, a tak se Slováci zřejmě musí smířit s ještě více upadající zdravotní péčí.

"Jestliže nyní litujeme prezidenta, že neměl na nemocničním pokoji klimatizaci, zeptejme se, zda ji vůbec někdo z půl milionu hospitalizovaných pacientů na Slovensku má," konstatoval v deníku SME primář záchranné služby Viliam Dobiáš.

"Snad současné dění dovede politiky k poznání, že nebe nezná vyvolených," uvedla sarkasticky rozhlasová stanice Slovensko 1.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video