Pacienti, kteří mají problém získat léčbu, by se měli obrátit na soud. Ilustrační foto

Pacienti, kteří mají problém získat léčbu, by se měli obrátit na soud. Ilustrační foto | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zdravotnictví hrozí lavina žalob, VZP se „amerikanizace“ nebojí

  • 251
Pacienti, kteří se nemohou domoci léčby, by se měli bránit soudně. Vyzval je k tomu nadační fond Stránský, který zároveň slíbil, že jim pomůže. Odvahu mu dodal nedávný úspěch pacientů s roztroušenou sklerózou. Šéf největší pojišťovny v zemi se vlny hromadných žalob nebojí. Tvrdí, že pojišťovna vždy potřebnou péči uhradí.

"Záměrem je rozšířit množství podobných žalob s cílem změnit systém tak, aby bylo předem jasné, na co přesně mají všichni pacienti nárok a na co ne, bez ohledu na jejich bydliště nebo místo léčby," uvedl šéf fondu Jan Stránský.

Nemocní se mohou buď připojit ke společné žalobě, nebo mohou sami žalovat nemocnici, která jim léčbu odmítla.

Stránský věří, že pokud se pacienti spojí, donutí to politiky ke změně. Připomněl mimo jiné nedávný verdikt Ústavního soudu, který dal za pravdu lékařce, jež předepisovala pacientům potřebné léky bez ohledu na limit od pojišťoven.

Naději na změnu přinesl fondu také nedávný případ pacientů s roztroušenou sklerózou, kteří v pátek uspěli s hrozbou žaloby na Krajskou zdravotní. V ten samý den VZP slíbila, že drahou biologickou léčbu uhradí (více o případu čtěte zde).

Série žalob nehrozí, míní šéf VZP Horák

Šéf VZP Pavel Horák se ale vlny hromadných žalob nebojí. "My se vždy chováme tak, aby pacienti potřebnou péči dostali. U nás se nestal případ, kdybychom neuhradili péči, která byla opravdu potřeba," řekl rádiu Impuls.

Iniciativu fondu označil za "amerikanizaci" problému. "Ve Spojených státech se všichni soudí, výsledkem je, že je tam péče dvakrát dražší než všude jinde,“ uvedl Horák. Podle něj jsou na vině nemocnice. "Jestliže fakultní nemocnice má obrat 6-7 miliard korun a pak tvrdí, že nemůže udělat operaci za 40 tisíc, protože nemá dost peněz, tak vidíte, že tam je nějaký problém," prohlásil šéf VZP.

Nadační fond zpochybnil, že chystané změny v legislativě vyřeší problém s úhradami drahé léčby. "Plánované kroky vůbec neřeší to, že peníze jsou předem určeny pro určité skupiny pacientů či jejich onemocnění. Tím zůstává rozhodování o hospodaření stále na straně zdravotnických zařízení, kterým z různých důvodů mohou peníze dojít," řekl Stránský.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video