Podle zákona z roku 2004 už sestra se specializací na jednotce intenzivní péče může provádět punkci žil nebo intubovat. Ilustrační foto.

Podle zákona z roku 2004 už sestra se specializací na jednotce intenzivní péče může provádět punkci žil nebo intubovat. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Zdravotní sestry déle studují, kompetence jim ale nepřibývají

  • 120
V českém zdravotnictví vládne zvláštní systém – sestry jsou tlačené k tomu, aby si doplňovaly vzdělání. Čtyřletá střední škola už jim nestačí, ale pravomoci se příliš nerozšiřují. Nesmějí rozhodnout ani tak banální věc, jako je podání léku na bolest hlavy pacientovi, který se neléčí s ničím, co by s hlavou souviselo.

Samozřejmě, že v některých případech sestra lék podá i bez lékaře, ale zákon to nedovoluje. Jasně říká, že odpovědnost leží jen na doktorovi.

"Některé kompetence se už na sestry převedly. Může třeba ošetřit chronickou ránu, ale opět to musí předepsat lékař. Neubrali jsme žádnou zodpovědnost lékaři a nenechali ji sestrám," potvrzuje Irena Trpišovská, náměstkyně ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze pro ošetřovatelskou péči. Sama si jako sestra doplnila vzdělání – má bakalářský i magisterský titul.

Už jen vysokoškolačky

Největší změnu sestry pocítily v roce 2004. Od té doby vycházejí z tradičních středních zdravotnických škol takzvaní zdravotničtí asistenti. Sestra musí mít minimálně vyšší odbornou školu. A znovu se to změní – všeobecná sestra bude časem už jen vysokoškolačka.

Sestra versus lékař

Jak se změnilo vzdělání
– zákon z roku 2004 řekl, že všeobecná sestra musí mít vyšší odbornou školu nebo vysokoškolský titul
– ze střední školy nově vycházejí zdravotničtí asistenti
– například ve FN Královské Vinohrady v Praze je ze zhruba dvanácti set sester osmdesát vysokoškolaček, dalších 35 studuje (nemocnice nemá spočítané sestry, které studují ve svém volnu)

Co sestra nemůže
– bez lékaře nesmí pacientovi podat ani lék proti bolesti
– konkrétní příklad: stav pacienta s cukrovkou na JIP se zhorší a sestra nemůže bez lékaře provést ani odběr krve, který by ukázal víc

"Připravuje se novela, která ruší obor všeobecná sestra na vyšší odborné škole, zůstane jen vysokoškolské studium. Zároveň však ze čtyřleté zdravotnické školy nevyjde zdravotnický asistent, ale praktická sestra," říká ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Praktická sestra bude mít podle ministryně větší pravomoci než asistent, bude samostatnější v péči o pacienta.

Rozhodnout musí lékaři

Zdravotním sestrám nejvíce chybí, že na odděleních není žádná hierarchie, jako je tomu například ve Velké Británii. V Česku máme jen vrchní sestru a ty ostatní. Třeba britské zdravotnictví uznává ještě jeden stupeň – směnové sestry s vyšším vzděláním, které mají více pravomocí. A více peněz.

"U nás je sestra od toho, aby poslouchala, plnila příkazy. Nejkvalitnější je ta, která beze zbytku plní, co se jí řekne, ne ta, která chce dělat něco navíc a něco vymyslí," podotýká ředitel vinohradské nemocnice Marek Zeman.

Vysvětluje, že například pro jeho nemocnici by systém s větší zodpovědností pro sestru pomohl. Například v noci by ve službě nemuselo být tolik lékařů.

Kompetence zdravotních sester rozšířil zmíněný zákon z roku 2004. Například sestra se specializací na jednotce intenzivní péče už může provádět punkci žil, intubovat nebo defibrilovat pacienta.

Podle ministryně tak není úplně pravda, že sestra nemůže bez dozoru vůbec nic. "Je však otázka, proč některé nemocnice rozšířených kompetencí už teď nevyužily," uvažuje Jurásková. Přesto si umí představit, že by sestry mohly dělat i další práci bez dohledu lékaře – konkrétnější zatím být nechce.

"Bude to ještě trvat. Musíme mít jistotu, že na to sestry budou mít vzdělání," podotýká Jurásková. Bez domluvy s lékaři to nepůjde. Právě oni musí přesně říct, co by podle nich mohly sestry dělat.

Část z nich se převodu některých úkonů na nelékařský personál brání. "Pro odbornou stránku má pacient lékaře. Od sestry potřebuje ošetřování – aby mu pomohla, když se sám nedokáže obsloužit," míní například prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Že nejsou lékaři jednotní, potvrzuje i ředitel Zeman. V mnoha nemocnicích už funguje to, že sestry dělají i úkony, které podle zákona náleží doktorovi. "Jsou s tím spokojení. Ale když mají říct: Tak dobře, bude to takhle fungovat, znejistí a řeknou: Moje sestra to zvládne, ale nevím, jestli i jiná," dodává ředitel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video