Kaci Hickoxová během pobytu v izolaci v Newarku.

Kaci Hickoxová během pobytu v izolaci v Newarku. | foto: AP

Američanka v Africe bojovala s ebolou. I přes zákaz opustila izolaci

  • 61
Americká zdravotní sestra, která několik týdnů pomáhala ošetřovat pacienty nakažené ebolou v západní Africe, se po návratu do vlasti pustila do sporu s úřady. Odmítá totiž nařízenou karanténu. Není k ní prý žádný důvod, protože nevykazuje žádné symptomy nemoci. Ve čtvrtek opustila i přes zákaz izolaci.

Kaci Hickoxová ještě na počátku října v řadách Lékařů bez hranic pomáhala v Sieře Leone coby zdravotní sestra v boji proti epidemii eboly. Před pár dny její mise skončila a 24. října její letadlo přistálo na letišti v Newarku ve státě New Jersey. Tam ji čekala, jako všechny ostatní cestující přilétající z rizikové západní Afriky, základní lékařská prohlídka včetně měření teploty.

Epidemie eboly

Lékaři Hickoxové naměřili zvýšenou teplotu, což zdravotní sestra odmítala, a umístili ji do dočasné karantény. Dvakrát podstoupila testy na ebolu, oba byly negativní. V pondělí ji proto lékaři propustili a Hickoxová odjela domů do Maine, kde měla podle nařízení úřadů strávit dalších 21 dní v domácí izolaci u svého přítele ve městě Fort Kent, uvádí server BBC.

Hickoxová se však proti nařízení ohradila. „Nebudu tady sedět a nenechám se šikanovat politiky, kteří mě nutí zůstat doma, přestože žádné riziko pro americkou veřejnost nepředstavuji. Nenechám je omezovat svá práva, když k tomu nemají žádný důvod založený na lékařských závěrech,“ vysvětlila Hickoxová. Jeden z jejích právních zástupců Norm Siegel uvedl, že vláda může do životů lidí zasahovat pouze tehdy, pokud k tomu má relevantní důvod, což není tento případ.

Dům pod dohledem policie a neustupující úřady

Hickoxová však zatím neuspěla a se sebezapřením zůstávala v nucené domácí izolaci. Dům jejího přítele hlídali policisté pro případ, že by se se „riziková pacientka“ pokusila karanténu opustit. I přesto se však ve čtvrtek Hickoxové podařilo z domu odejít a se svým přítelem se ráno místního času vydala na projížďku na kole. Úřady na to dosud nereagovaly. Hickoxová uvedla, že pokud úřady karanténu nezruší, hodlá celou situaci řešit u soudu.

30.října 2014 v 09:50, příspěvek archivován: 30.října 2014 v 11:29

TODAY: It seems it's #KaciHickox vs. Maine as the debate over #Ebola quarantine continues to heat up. @NECN LIVE pic.twitter.com/izOOwRRXsS

Do domu zdravotní sestry každý den dochází epidemiologové a provádějí základní testy včetně měření teploty. Hickoxová přitom byla ochotná o podmínkách karantény jednat. Nevadí jí prý, pokud nebude moci používat veřejnou dopravu a nebude moci vycestovat za hranice města.

Komisařka pro zdraví státu Maine Mary Mayhewová uvedla, že i přes pokračující jednání s právními zástupci Hickoxová úřady nepřestaly připravovat soudní nařízení, které by zdravotní sestře nařídilo dodržení 21denní karantény. Mayhewová argumentuje tím, že Hickoxová se v Africe dostala do přímého kontaktu s nakaženými a proto i přes nulové symptomy představuje vysoké riziko pro ostatní obyvatele, píše server CNN.

Kaci Hickoxová během pobytu v izolaci v Newarku.
Kaci Hickoxová na fotografii pořízené před odjezdem do Afriky.

Nucenou karanténu pro všechny lidi, kteří se dostali do kontaktu s nakaženými, nařídily už minulý týden státy New York, New Jersey a Illinois (více o nových nařízeních zde). Ve středu se pak tomuto nařízení přidal i stát Kalifornie. Do karantény budou podle nařízení Pentagonu směřovat i všichni vojáci vracející se z mise v západní Africe.

Obama s přísnými pravidly nesouhlasí

Otázka karantény se začala řešit poté, co ebola propukla u lékaře v New Yorku, který se nedávno vrátil z humanitární mise v Guineji, která je vedle Sierry Leone a Libérie jednou nejvíce postižených zemí. Takřka všechny oběti eboly zemřely v těchto třech západoafrických státech. První obětí eboly ve Spojených státech se stal Liberijec Thomas Duncan, který zemřel začátkem října po návratu z Libérie v Dallasu. Od něho se nakazily dvě ošetřovatelky, které se nakonec uzdravily.

Do postupu úřadů a povinné karantény pro ty, kteří se dostali do kontaktu s nakaženými, ale nevykazují žádné symptomy, se ve středečním projevu opřel americký prezident Barack Obama. „Amerika by nejprve měla ocenit a podpořit naše zdravotníky, kteří bojují s ebolou, místo toho, aby se stavěla proti nim,“ prohlásil Obama. Americké lékaře, kteří odcestovali do západní Afriky, označil za hrdiny.

Globálně se počet nakažených zvýšil už na 13 703. U některých případů se však může zatím jednat jen o podezření z nakažení ebolou, upozornila Světová zdravotnická organizace (WHO). Bilance mrtvých se zatím zastavila na 4 922 mrtvých. V Libérii je podle WHO epidemie na ústupu. Místní obyvatelé pořádají o poznání méně pohřbů a nových případů smrtelné nákazy ubývá i v nemocnicích (více o situaci v Libérii se dočtete zde)

Co způsobuje virus ebola


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video