PŘEHLEDNĚ: Vše, co jste kdy chtěli vědět o diskutované Trumpcare

  • 243
Připravovaná reforma zdravotnictví, o které by měli brzy hlasovat američtí senátoři, budí vášně na frontách zastánců i odpůrců. Jak vypadá zdravotní péče ve Spojených státech nyní? Co se změní a jaký dopad to bude mít? Redakce iDNES.cz pro vás sestavila přehled toho nejpodstatnějšího.

1. Zdraví v USA

Ilustrační snímek

Zatímco Česká republika zajistila občanům relativně levnou a zároveň vysoce kvalitní zdravotní péči, pro USA je to i v 21. století stále nedořešený případ. Být Američanem ohrožuje zdraví, napsal doslova v komentáři pro The Washington Post novinář Richard Cohen.

Muži a ženy v USA nežijí tak dlouho jako lidé v mnohých rozvinutých zemích včetně Německa nebo Japonska. V USA je více obézních lidí, více drogově závislých a také více automobilových nehod. Američané mají navíc větší tendenci řešit spory ne slovy, ale zbraněmi.

Spojené státy mají v rámci bohatých zemí také vysokou úmrtnost novorozenců - na 1000 dětí připadá 5,8 úmrtí, zatímco třeba v Británii 4,3. Pro porovnání, v České republice to v roce 2015 bylo jen 2,5.

V rozvinutých zemích platí, že pokud onemocníte, jdete k lékaři. Není třeba obávat se nákladů, protože kvůli nemoci tam nezbankrotujete. Ve Spojených státech se to však stát může. Poslední největší zásah do zdravotnického systému v USA udělal se svou reformou Barack Obama. Zákon s názvem „Affordable Care Act“ (ACA) získal přezdívku „Obamacare“.

2. Jak funguje Obamacare

Demonstrace za Obamacare. (25.6. 2015)

Zákon z roku 2010 přišel s nutností pojištění. Američané si museli pojištění zařídit, jinak by od ledna 2014 čelili pokutě, která se navíc každý rok zvyšuje. V loňském roce byla pokuta ročně okolo sedmi set dolarů pro dospělé a zhruba polovinu pro dítě, případně byla vypočtená jako 2,5 procenta příjmu domácnosti.

To donutilo Američany zařídit si pojištění a do zdravotnického systému to nalilo podstatně více peněz. Poprvé v historii má více než 90 procent lidí v USA zdravotní pojištění.

Stejně tak musí velké firmy platit zdravotní pojištění svým zaměstnancům, jinak by čelily pokutě. Pojištění se vztahuje i na děti zaměstnanců do 26 let, až do tohoto věku totiž platí zdravotní pojištění rodičů i pro děti.

Součástí Obamacare bylo rozšíření vládního zdravotního programu, takzvaného Medicaid. Oproti vládnímu programu Medicare, který je určený všem nemocným obyvatelům nad 65 let nehledě na příjem, Medicaid mohou využít různé skupiny obyvatel. Program je určený vysoce rizikové skupině obyvatel, do které patří staří lidé, těhotné ženy, mentálně či fyzicky postižení a další, kteří splní kritéria pro zahrnutí do programu. Tím nejpodstatnějším je příjem do 1,38 násobku hranice chudoby. Ta byla pro rok 2016 stanovená pro jednotlivce na příjem 12 060 dolarů ročně (zhruba 278 tisíc korun) a třeba pro čtyřčlennou rodinu na 24 600 dolarů ročně (zhruba 567 tisíc korun). Pod Obamacare se program Medicaid výrazně rozšířil a připojilo se k němu 31 států federálních států.

Obama vyhrál. Nejvyšší soud schválil jeho zdravotní reformu

Pro Američany je nejdůležitější složkou každé reformy její finanční náročnost. S Obamacare už například není možné, aby pojišťovny žádaly po ženách vyšší platby. Preventivní péči už pacienti nehradí. Pojišťovny nesmějí při zřizování pojištění přihlížet k takzvaným „pre-existing conditions“, tedy předchozímu zdravotním stavu pojištěnce. Na základě pre-existing conditions mohly dříve pojišťovny odmítnout žadatele pojistit, navýšit mu pojistné nebo neuhradit péči.

Aby bylo pojištění pro Američany únosné, přišla Obamacare se dvěma úlevami. První jsou daňové srážky pro obyvatele do určité výše příjmu. Druhou jsou dotace pro sdílení nákladů. Dotace pomáhají snížit částku, kterou nehradí pojišťovny a která má jít z kapsy pacienta. Zažádat o ně mohou Američané, kteří nemají pojištění od zaměstnavatele a vydělávají do 2,5 násobku hranice chudoby.

Poslední podstatnou částí Obamacare jsou základní zdravotní služby, na které má nárok každý pojištěnec. Patří mezi ně například odvoz sanitkou, záchranná služba nebo péče o novorozence.

3. Co chtějí republikáni změnit?

Republikánský plán zdravotního pojištění? Náplasti a modlitba. Protest proti...

Návrh zákona s názvem „Better Care Reconciliation Act“, který v médiích brzy dostal přezdívku Trumpcare, by změnil hned několik základních pilířů Obamacare. Změny shrnuje ve svém článku list The Washington Post.

Vláda by například už nepenalizovala Američany, kteří by se nedali pojistit. Lidé, kteří by o pojištění přišli, budou muset šest měsíců počkat, než si budou moci zřídit nové. Tím chce stát zabránit tomu, aby si lidé nezřizovali pojištění až ve chvíli, kdy onemocní. Zrušila by se také povinnost velkých firem pojistit své zaměstnance.

Republikáni mají nový návrh reformy, čelí ale rebelii

Daňové úlevy by i nadále byly určovány věkem a příjmem, ale podle nového zákona by na ně dosáhlo mnohem méně lidí. Dotace na sdílení nákladů by byly do roku 2020 zrušeny úplně.

Pojišťovny by i nadále nesměly určovat výši pojistného podle předchozího zdravotního stavu. Některé státy by jim však dovolily neuhradit péči související s některými nemocemi. Staří lidé by také platili více než mladí, a to až pětkrát. Zůstala by možnost mít děti zapsané ve zdravotním pojištění rodičů do věku 26 let.

Z federálního rozpočtu by stát vyplácel každému státu určitou sumu na program Medicaid, ta by však byla určená fixně, například podle počtu obyvatel. Státům, které v minulosti rozšířily program Medicaid, by bylo počínaje rokem 2021 vypláceno méně peněz.

Co se týká základních zdravotních služeb, bylo by na každém státě, co by do nich zahrnul. Teoreticky by tak pojištěnec nemusel mít nárok ani na odvoz sanitkou v případě nehody. Celý návrh zákona k přečtení zde.

4. Náklady

Ilustrační snímek

Aby mohli senátoři o zákonu hlasovat, musí projít nezávislou vládní agenturou Congressional Budget Office (CBO), která spočítá náklady a dopady zvažované legislativy. K Trumpcare byly jejich závěry zveřejněny v pondělí. Podle CBO by zákon v případě přijetí připravil do roku 2026 o zdravotní pojištění 22 milionů Američanů. Z toho 15 milionů hned v příštím roce.

Za devět let by bylo nepojištěných 49 milionů Američanů, tedy asi 18 procent populace mladší 65 let. V případě, že by v platnosti zůstal současný zákon, by jich bylo 28 milionů.

List The New York Times uvedl, že 64letý důchodce, který nyní platí ročně na pojištění 1 700 dolarů (Zhruba 39 tisíc korun), by po přijetí nové legislativy platil 6 500 (asi 150 tisíc korun).

Na druhou stranu by přijetí zákona snížilo státní deficit během příštích deseti let o 321 miliard dolarů (7,6 bilionu Kč). Nejvíce peněz by se podle CBO ušetřilo na programu Medicaid.

5. Proces schvalování

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Kongresu s tradičním projevem....

Pro republikány bylo zrušení Obamacare na programu od jejího uvedení v roce 2010. Slíbili jsme Američanům, že ten „zákon nebude platit,“ vzpomínal na dobu před sedmi lety viceprezident Mike Pence.

Trump v boji s Obamacare utrpěl debakl

Republikáni dostali svou šanci loni ve volbách. Pomyslný míč se nejprve dostal na hřiště republikánského šéfa sněmovny Paula Ryana, který loni v prosinci sliboval: rozumně drahou zdravotní péči pro Američany. Měsíce připravovali republikáni svůj návrh, který Ryan s nadšením v březnu předložil kongresmanům. „Budeme mít dostatek hlasů, to vám zaručuji,“ říkal tehdy natěšený šéf sněmovny, ale jeho slova se nevyplnila. Návrh neprošel a pro republikány to byla drsná lekce (více zde).

Fotogalerie

Politologové připomínali, že prakticky každý republikánský poslanec se do sněmovny dostal díky slibu, že se postará o zrušení Obamova programu zdravotního pojištění. Republikáni napnuli síly, návrh přepracovali a pokusili štěstí znovu v květnu. Všech 193 demokratů ve sněmovně reprezentantů volilo proti a přidalo se k nim i dvacet republikánů. Převaha Trumpovy domovské strany ve sněmovně je však natolik velká, že i s dvaceti „odpadlíky“ návrh prošel většinou 217 hlasů ku 213. Jak kongresmani hlasovali, se můžete podívat zde.

Legislativní proces ve Spojených státech má však mnohem více kroků a jak poznamenal zpravodajský server CNN - Donald Trump sice vyhrál bitvu, ale nikoli válku. Aby se zákon dostal až na jeho stůl, musí ho schválit senát a tam nemají republikáni takovou převahu jako ve sněmovně.

Senátoři pracovali na návrhu tajně a oproti tradičnímu postupu se nekonala veřejná slyšení, kde by zákon prošel připomínkovacím řízením. Demokratičtí senátoři se chtěli na procesu podílet a mnohokrát na McConnella v senátu apelovali. „Říkám vedení republikánů - čeho se bojíte? Ukažte ten zákon,” hřímal v senátu loňský demokratický kandidát na prezidenta BernieSanders.

Minulý čtvrtek se dočkal. Senátoři zveřejnili svou chystanou novelu a i když je mírnější než ta, kterou předložil Ryan ve Sněmovně reprezentantů, i ona představuje zásadní obrat ve financování zdravotní péče (viz. strana 3)

6. Šance v senátu

Předseda republikánů v Senátu Mitch McConnell (28. června 2017)

V senátu disponují republikáni jen těsnou většinou 52 křesel ku 48, které připadají demokratům. Ti hodlají hlasovat jednohlasně proti. Předseda republikánů v senátu Mitch McConnell si tak může dovolit ztratit jen dva hlasy ze své partaje.

Háček

Zákon v identické podobě musí schválit obě komory parlamentu. Pokud by tak senát schválil svou verzi zákona, která je značně odlišná od té sněmovní, znovu by chyběl by souhlas sněmovny reprezentantů. rozpor nejčastěji řeší ustanovená komise, ale může se stát, že by musela sněmovna znovu hlasovat, tentokrát o pozměněném senátním návrhu.

Zatím to pro něj však vypadá spíše bledě, protože oponentů přibývá. Mezi nimi jsou i dva lonští uchazeči o křeslo prezidenta - Ted Cruz a Rand Paul. „Mou hlavní starostí je, že jsem slíbil voličům, že nahradím - že budu volit za nahrazení Obamacare. Všechno, co slyším, zní jako Obamacare v odtučněné verzi,“ řekl Paul deníku The Washington Post.

Podle průzkumu listu je nyní proti návrhu 12 republikánů a tři mají pochybnosti (průběžně aktualizovaný přehled senátorů pro a proti najdete zde).

Vzhledem k nedostatečné podpoře Trumpcare odsunul McConnell hlasování, které se původně mělo konat do 4. července. Nový termín zatím není znám.

7. Podpora veřejnosti

Na Donalda Trumpa čekaly v jeho domovském New Yorku stovky demonstrantů. Roznítilo je možné zrušení tzv. Obamacare (4. května 2017)

Mezi širokou veřejnosti nebudí návrh zákona žádný ohlas. Republikánští senátoři naráží na protesty v ulicích i před svými úřadovnami. Podle průzkumů by republikánský návrh podpořilo jen 12 procent Američanů. Více než polovina dotazovaných by však pozměnila i současnou legislativu.

V zásadě však obliba Obamacare roste. Od prvního průzkumu společnosti Gallup v roce 2012 ji nyní podporuje největší část Američanů. V dubnu se pro ni vyslovilo 55 respondentů. Pro zachování Obamacare tak jak je, je však jen 26 procent dotazovaných. Dalších 40 procent by bylo pro zachování, ale s výraznými změnami.

Barack Obama se však svou dodnes fungující reformu snaží hájit s tím, že navrhovaná změna je jen k horšímu. „Je to masivní přesun bohatství střední třídy a chudých rodin těm nejbohatším lidem v Americe,“ napsal o návrhu zákona Obama na svém účtu na Facebooku. „Jednoduše řečeno, pokud onemocníte, zestárnete, založíte rodinu - tenhle zákon vám ublíží,“ psal dál bývalý prezident v příspěvku, který záhy převzaly zpravodajské agentury a sdílelo ho do pátečního odpoledne více než 330 tisíc lidí.

8. Názor prezidenta

Americký prezident Donald Trump. (1.6.2017)

Tím posledním, ke komu se zákon dostane, než bude uvedený v platnost, je prezident Donald Trump. „Zrušíme a nahradíme Obamacare,“ hřímal současný americký prezident do davů fanoušků na mnohých mítincích při své loňské předvolební kampani. Zastavit reformu Baracka Obamy, o které mluvil jako o „spirále smrti“, bylo pro něj jedním z pilířů programu.

Když se povedlo zákon prosadit ve sněmovně, svolal republikánské špičky před Bílý dům, kde vedl oslavnou řeč. “Tohle je skvělý plán,“ pronášel Trump od řečnického pultu, zatímco Paul Ryan potěšeně pokyvoval. „Tohle spojilo republikány,” dodával.

O měsíc později se však začaly šířit zprávy, že Trump s návrhem až tak spokojený není a řekl, že je „zlý“. Šéf Bílého domu to sám později potvrdil. “To jsou moje slova. Chci vidět zákon, který má srdce,” kritizoval Trump republikány v rozhovoru uvedeném na webu CNN.

To se mu se senátním návrhem splnilo. „Prezident velmi podporuje návrh senátu. Je tam hodně nápadů - mluvil o tom, že má srdce,“ citovala jeho mluvčího SeanaSpicera agentura Reuters. Jestli si to budou myslet zákonodárci, ukáže hlasování, jestli běžní Američané, ukáže čas.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video