Zdraví muže uštknutého zmijí se nelepší

- Stav muže uštknutého zmijí se podle lékařů mostecké nemocnice nelepší, dochází u něho k selhávání oběhu a dýchání. "Dýchá jen pomocí ventilátoru, jeho krevní oběh je nestabilní," řekl lékař anesteziologicko-resustitačního oddělení Igor Greguš. Nemocnice už má hadí sérum, které ještě v pátek odpoledne chybělo v celé republice. Do té doby byl v zemi tento lék pouze s prošlou dobou upotřebení.

Právě prošlé sérum mostečtí lékaři v nouzi použili pro pacienta, který v nemocnici bojuje o život už od čtvrtka. "Zhruba dva týdny prošlé sérum proti hadímu jedu u muže sice zabralo, ale ve čtvrtek odpoledne byl do nemocnice dopraven již v kritickém stavu," upřesnil Greguš.

Čerstvý lék však stále není podle sobotního zpravodajství Radiožurnálu (18:30) v pražské Všeobecné fakultní nemocnici na klinice anesteziologie a resuscitace, kde funguje toxikologické centrum pro celou republiku.

V celé zemi chybí sérum proti hadímu uštknutí (12. května)
Nikde v republice není možné sehnat hadí sérum, jež by nemělo prošlou dobu upotřebení. Zjistili to mostečtí lékaři poté, co k nim přivezli muže, kterého uštkla zmije. Nakonec mu museli podat lék, který byl již dva týdny prošlý. Zdravotní stav muže, který byl do nemocnice přivezen ve čtvrtek odpoledne, je velmi vážný.

"Problém je, že v celé republice není v současnosti sérum proti uštknutí," uvedl pro ČTK primář zdejšího anesteziologicko-resuscitačního oddělení Jiří Pešek.

Nedostatek séra údajně není jen český problém. "Nemají jej v celé Evropě. Minulý týden jsem se na to ptal svých zahraničních kolegů.

Vyráběla se v Německu a ve Francii, ale jejich produkce byla zastavena," řekl včera konzultant krajského anesteziologicko-resuscitačního oddělení v Praze a odborník na uštknutí jedovatými zvířaty František Kornalík.

Zdravého člověka uštknutí neohrozí, říkají lékaři
Sérum proti hadímu uštknutí nemohou používat lékaři v žádné nemocnici a není k dostání ani v lékárnách.

Vzhledem k tomu, že ministerstvo zdravotnictví v rámci kompetencí daných platnými právními předpisy   žádné léčivé přípravky ani nenakupuje, ani nedováží, příp. nedistribuuje, je na distributorech léčiv ve spolupráci s výrobci, aby, na základě požadavků zdravotnických zařízení, umožnili dostupnost určitého přípravku v České republice (není to však jejich povinnost).
(z vyjádření ministerstva zdravotnictví)



Také ministerstvo zdravotnictví připouští, že v zemi nyní není sérum proti hadímu uštknutí k dispozici. Žádný takový lék není v České republice v současné době ani registrován, ministerstvo proto pravidelně uděluje výjimku, podle které se používá výrobek francouzské farmaceutické firmy. Poslední výjimka byla udělena v polovině června minulého roku. Lékům z této dodávky vypršela doba použitelnosti třicátého dubna letošního roku. "To v praxi znamená, že nemůže být uváděn do oběhu," tvrdí mluvčí ministerstva Otakar Černý.

Jiří Pešek, primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení mostecké nemocnice, v rozhovoru pro ČTK uvedl, že ministerstvo na tento nedostatek před časem upozorňovali. Mluvčí ministerstva Černý však odmítl, že by úředníci něco zanedbali.

"Reagovali jsme ihned po tom, co jsme se dozvěděli, že tento lék chybí. Chvíli to samozřejmě trvá.

Podle ministerských odborníků není zvykem dělat u takových druhů léků rezervy." Novou výjimku udělil odbor farmacie ministerstva až jedenáctého května. Z vyjádření Státního ústavu pro kontrolu léčiv vyplývá, že sérum je možno distribuovat ihned po jejím udělení.
Ministerstvo se obrátilo na distributory s žádostí, aby sérum bylo do lékáren a nemocnic dodáváno co nejrychleji.

Odborníci však vesměs varují před panikou a zbytečným strachem z hadů. "Pokud vím, tak v Čechách had člověka uštkne tak dvakrát, třikrát do měsíce. Většinou o nic nejde, protože tito hadi v sobě mají málo jedu a ten zdravého člověka neohrozí. V posledních letech nikdo na uštknutí hadem nezemřel, jen asi před půl rokem uštkl v Kroměříži nějakého muže pouštní had a muž pak byl ve velmi vážném stavu," tvrdí František Kornalík, konzultant krajského anesteziologicko-resuscitačního oddělení v Praze a odborník na uštknutí jedovatými zvířaty. Kornalík navíc soudí, že podání pár dnů prošlého séra pacienta ohrozit nemůže. S tím polemizuje veterinář a chovatel hadů Jaromír Král z Prahy.

"Používání starého séra je samozřejmě nebezpečné. Klesá jeho účinnost a po aplikaci může dojít k alergickému šoku. Prošlé sérum se rozhodně používat nemá, má se vyhodit do koše," tvrdí Král.

Dospělým zdravým lidem nehrozí nebezpečí také podle veterináře ústecké zoologické zahrady, který se jako specialista na exotická zvířata s jedovatými hady často setkává. "Horší je to u malých dětí, starých lidí či alergiků. V případě uštknutí se jim ale sérum většinou nedává, léčí se hlavně pomocí protišokových léků na šok, který uštknutí doprovází," uvedl.

Upozornil také, že zmije nemusí ohrozit při různých procházkách v přírodě jen člověka, ale i zvířata, například pobíhajícího psa. "V případě uštknutí ho pak léčíme stejně jako člověka," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video