Zdraví Britů má pomoci daň z tuku

  • 15
Nákupní vozík přetéká. Po hodině v uličkách obří samoobsluhy dorazíte k pokladně. Zíráte na účet. Pod finální částkou stojí daň z přidané hodnoty. Připočítali vám body za to, že jste věrným zákazníkem. A na posledním řádku stojí: Daň z tuku - deset procent, tudíž šest liber sedmdesát. A jako bonus poučka: nezdravá strava přijde dráž. Vítejte v budoucnosti podle britských labouristů.

"Míní to s národem dobře, když si myslí, že nová daň naučí lidi zdravěji jíst," píše britský list The Independent.

Lékaři vidí budoucnost velmi černě. Do roku 2040 bude půlka Britů obézních a bude mít problémy související s tloušťkou, srdečními nemocemi a cukrovkou. Tuk se brzy stane v Británii krutým zabijákem.

Vlivná agentura Demos proto vládě navrhuje, aby naučila Brity lépe jíst, a to nejlépe zavedením nové daně. Mají jí podléhat potraviny s vysokým obsahem cukru a tuku a výrobky v provozovnách rychlého občerstvení.

Počítá se s tím, že vláda získá do státní pokladny miliardy liber a že je bude moci použít k subvencování zdravotně doporučovaného ovoce a zeleniny.

Demos vycházel z vlastní studie, z níž mimo jiné vyplývá, že chybné stravovací návyky jsou typické zejména pro rodiny s nižšími příjmy. Tzv. daň z tuku by byla pro tuto skupinu obyvatel zvlášť citelná, a tedy výchovná.

"Mimořádné daně byly zavedeny, aby lidi odradily od kouření a konzumace alkoholu. Proč je nepoužít pro zlepšení stravovacích zvyklostí. Neochotu konzumovat ovoce a zeleninu pozorujeme zvlášť mezi lidmi s malými příjmy," tvrdí mluvčí Demosu.

Na tom, že stále víc Britů sahá po osmaženém karbanátku nebo čokoládové tyčince, nese vinu hektický životní styl, průrazná reklama a taky zděděná lidská slabost pro křupavé a opečené lahůdky.

Konzumace potravin v Británii za posledních deset let vzrostla o 33 procent, ale zisky na trhu s narychlo připravenými jídly se za totéž období zvýšily o 66 procent. Toto odvětví si ročně přijde na víc než devět miliard liber (415 miliard korun).

Z lékařského hlediska je obézní pětina dospělých Britů a zdravotnictví vydá každý rok na léčbu nemocí s obezitou spojených 500 milionů liber.

USA JSOU VÍCE OBÉZNÍ

Ještě větší problémy než Britové mají v tomto směru Američané. 61 procent jich je obézních a tři americké státy chtějí zavést daň ze sladkých nápojů. Jejich výrobci se stejně jako producenti rychlého občerstvení bojí soudních procesů za poškození zdraví a začínají vést kampaň za zdravé stravování. Na promaštěných balíčcích, které si lidé odnášejí z bufetů Burger, se brzy objeví varování o škodlivosti podobně jako je známe z cigaretových krabiček.

Pediatři upozorňují, že hlavní součástí jídelníčku dvou třetin předškoláků je bílý chleba, brambůrky a sladkosti. Průměrný desetiletý Brit sní za devět měsíců tolik smažených brambor, jako sám váží.

Výtky za horšící se návyky populace směřují do řad potravinářů. Ještě před stoletím byla obezita spojována s nejbohatšími vrstvami obyvatelstva, dnes je to právě naopak.

Možnost zdravě jíst, být zdráv a udržet si postavu v království souvisí notně s tím, jak hluboko mají lidé do peněženky. Cenový rozdíl mezi zdravými výrobky a těmi ostatními se stále zvyšuje.

Řetězce McDonald's a Procter & Gamble jsou kritizovány za programy cílené na mládež a za přeslazování nápojů, které obsahují minimální množství ovocné šťávy.

Britští potravináři se zatím nové daně moc nebojí. Kontrují tím, že budou postiženi především ti nejchudší. Demos uznává, že najít rovnováhu mezi zavedením daně z tuku a netrestat přitom ty nejchudší bude těžké.

Odborníci na výživu jsou velmi skeptičtí. Domnívají se, že ani daň na krémový dort a zvýhodněná cena růžičkové kapusty lidi nepřinutí dát přednost kapustě před koláčem.

"Nechceme skončit jako policejní stát, v němž nám bude vláda diktovat, co máme jíst. Návyky lidí se nejsnadněji změní prostřednictvím výchovy, dobré kuchyně a správného příkladu," říká dietoložka Wendy Doylová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video