Zdeněk Svěrák - jazykový korektor

Zdeněk Svěrák - jazykový korektor - Zdeněk Svěrák je specialista především na čárky. | foto: iDnes - Mira Galanová

Zdeněk Svěrák odpověděl čtenářům iDNES na zbývající otázky

Druhá část odpovědí Zdeňka Svěráka na dotazy čtenářů iDNES se opět točí kolem humoru Járy Cimrmana, činnosti Centra Paraple, kolem natáčení filmu Tmavomodrý svět. Máte někdy stavy deprese a jak se jim bráníte? Zeptal se jeden čtenář. "Optimismus občas ztrácím, ale pak si řeknu, že jsem srab, a vzpomenu si na lidi, kteří jsou na tom špatně, a přece žijou a jsou šťastní z maličkostí. Pak jsem zahanbený optimista," odpověděl. Přečtetě si otázky, na které náš host odpověděl dodatečně. Najdete je ZDE.
Odpovědi Zdeňka Svěráka ZDE

Se smíšenými pocity odcházel z redakce iDNES Zdeněk Svěrák po devadesáti minutách, během nichž on-line odpovídal na otázky čtenářů. "Je to takové osobní i neosobní zároveň," svěřil se nakonec. "Čtenáře osobně neznám, nikoho nevidím, ale ptají se i na konkrétní detaily z mého soukromého života. Snad jsem odpovídal odpovídajícím způsobem."

Některé jeho odpovědi byly velmi poučné. Například informace o tom, že internet vynalezl Jára Cimrman. Fotbalové fanoušky potěšil Cimrmanovou teorií dvou míčů. "Vhozením druhého míče do hry se hra zklidní a stává se skutečným rozptýlením," vysvětlil Svěrák.

Navzdory původní učitelské profesi exceloval jako herec, dosáhl vysněných úspěchů v branži spisovatelské a scénáristické a navíc má srdce na správném místě: s jeho pomocí bylo před šesti lety otevřeno humanitární Centrum Paraple. Podporuje všechny, kteří se po svém poranění míchy ocitnou v krizové životní situaci. Jaké oblasti svého veřejného působení si sám nejvíce cení? Jak probíhá synovo natáčení filmu Tmavomodrý svět podle jeho scénáře? Na to, i na jiné otázky, se Zdeňka Svěráka ptali čtenáři iDNES.

Zdeněk Svěrák (*23.8.1936) vystudoval na pedagogické fakultě obor český jazyk a literatura. Čtyři roky učil v Žatci, psal povídky. Začátkem 60. let nastoupil do rozhlasu, kde se v rámci smyšlené vinárny U pavouka objevil duch zapomenutého génia, vědce a vynálezce Járy Cimrmana. Na jeho odkaz navazuje v roce 1967 divadlo založené spolu s Ladislavem Smoljakem, Miloněm Čepelkou a Jiřím Šebánkem.

Výsledkem první realizace scénáře dvojice Smoljak, Svěrák, byl úspěšný snímek Jáchyme, hoď ho do stroje! Následoval film Marečku, podejte mi pero! Na samotě u lesa, Kulový blesk, Trhák, Vrchní prchni, později Jára Cimrman, ležící, spící, Rozpuštěný a vypuštěný, Nejistá sezóna. Z pera samotného Zdeňka Svěráka pak vzešla pohádky Tři veteráni, Lotrando a Zubejda. Úspěšná byla také adaptace Vojnovičova románu Neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina, snímky Vesničko má, středisková, Obecná škola, Kolja - za níž autoři dostali sošku Oskara, prestižní ocenění Americké filmové akademie. Další dlouhý výčet by zabraly jeho herecké role.

Centrum Paraple pomohl založit v roce 1994 proto, aby pomáhalo přímo jednotlivým lidem po úrazu či nemoci vrátit se co nejrychleji do běžného života, vyrovnat se s důsledky postižení, snížit závislost na pomoci druhých osob, udržet se v optimální fyzické kondici, zapojit se do společnosti a najít pracovní uplatnění.
Současně s Centrem vznilo účelové Konto Paraple a Zdeněk Svěrák je prezidentem jeho správní rady. Ze získaných finančních prostředků je hrazena pomoc lidem na vozíku a díky kontu byla zrekonstruována budova Centra Paraple (číslo konta: 10006-18831021/0100, KB Praha 1, Václ. nám. 42).

Příští týden, 21. června, podpoří Zdeněk Svěrák svou přítomností projekt Svazu paraplegiků nazvaný Běh pro paraple. Mezi 17.30 -22 hodinou si může kdokoliv přijít na atletický stadion ASK Slavia , Praha 10, změřit své síly v běhu od 100 do 800 metrů se soupeřem, s nímž se vsadil. Výhru pak vítěz postoupí ve prospěch konta Paraple. Součástí projektu jsou také vystoupení Anny K., skupiny Chinaski, Šlapeto, Ivana Hlase a dalších.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video