Bakala už kvůli korupci nechce v Česku investovat.

Bakala už kvůli korupci nechce v Česku investovat. | foto: Jiří Švorc, Xman.cz

Hlavně že nevládne Paroubek, raduje se Bakala

  • 1018
Druhý nejbohatší Čech Zdeněk Bakala si před volbami vytyčil dva cíle: podpořit reformní strany a zamezit tomu, aby vládl Jiří Paroubek. Obojí se podařilo. Jen s tou zatracenou korupcí v Česku není spokojen. Vládu nicméně chválí za to, co zatím dokázala.

Nad poměry v zemi se miliardář a druhý nejbohatší Čech Zdeněk Bakala rozčiluje jako dneska skoro každý. "Korupce je bohužel všude, tím Česká republika výjimečná není. Výjimečná je mírou korupce a hlavně tím, že státní politika je mnohdy diktována korupčními zájmy," uvedl v obsáhlém rozhovoru pro MF DNES.

Velký rozhovor s podnikatelem a finančníkem Zdeňkem BakalouČtěte v sobotu, 31. března

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Kvůli korupci dokonce už odmítá v Česku investovat a zaměřuje se na trhy v jiných zemích: ať už v daleké Americe a Austrálii nebo v sousedním Polsku.

Přesto ho rozčilení nad českou politikou nevede k totálnímu zavržení dnešní vlády. Mimochodem vlády složené ze tří stran, mezi něž Bakala před volbami v roce 2010 rozdělil na darech celkem 28,5 milionu korun. A nelituje.

"Před volbami jsem chtěl podpořit proreformní politické strany. To se podařilo. Tato vláda má za sebou hodně práce. A mým druhým cílem bylo, aby tuto zemi neřídil Jiří Paroubek," říká Bakala.

Tehdejší šéf ČSSD pro něj byl totiž symbolem úpadku Česka: "To by byl propad na úplné dno toho, kam až Česká republika může padnout."

Dnešní vládě vyčítá nezvládnutý boj s korupcí. Řešení do budoucna nevidí v nových stranách, ale v obměně těch klasických, zavedených. "Je třeba vyčistit politiku od mafiánů, vyděračů a populistů." V tomto směru ocenil, že případ odposlechů exprimátora Béma a lobbisty Janouška vyplul na povrch (o kauze Bém - Janoušek čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video