Radní ve Žďáru nad Sázavou neschválili Českým drahám dotaci dvacet tisíc korun

Radní ve Žďáru nad Sázavou neschválili Českým drahám dotaci dvacet tisíc korun na půjčovnu kol. Důvodem bylo i zpoplatnění záchodků na nádraží a netradiční účtenka v podobě jízdenky, která koluje internetem. | foto: Helena Zelená Křížová, zdarskevrchy.cz

Žďár neschválil dotaci Českým drahám, i kvůli „jízdenkám“ na záchodky

  • 64
Radní ve Žďáru nad Sázavou odmítli dát Českým drahám dotaci na půjčovnu kol. Bylo to přitom vedení města, které si ji přálo. Přispělo k tomu zřejmě zpoplatnění vstupu na záchody na vlakovém nádraží. "Jízdenky" ke vstupu na WC se staly i předmětem diskusí na internetu.

Cestující, kteří si chtějí na vlakovém nádraží ve Žďáru nad Sázavou odskočit, si musejí vystát frontu na přepážku. Za pětikorunový poplatek pak dostanou klíče od toalety a doklad o zaplacení. Takzvaná Vstupenka na WC je shodná s běžnou jízdenkou - obsahuje předtištěné kolonky pro místo odjezdu, platnost i údaj o počtu "přepravovaných" osob.

Toalety ve Žďáru fungují takto už více než rok. Nedávno se ale fotografie nevšední jízdenky objevila na internetu, kde baví uživatele z celé republiky. Snímek jízdenky a vtipný komentář však zřejmě moc nepobavil žďárské radní. Ti totiž v pondělí neschválili Českým drahám dotaci dvacet tisíc korun na půjčovnu kol.

"Nevidím do hlav jednotlivých radních, proč pro dotaci nehlasovali. V diskusi, jež před hlasováním probíhala, se ale jednalo i o záchodcích. Já sám jsem hlasoval pro přidělení dotace," uvedl místostarosta Žďáru Ladislav Bárta.

I když sám pro návrh zvedl ruku, způsob, jakým toalety na nádraží nyní fungují, nepovažuje za vhodný. "Model, kdy lidé musejí kvůli toaletě vystát frontu, je nešťastný. Musíme dbát na občany a cestující, a tohle skutečně není hodno tak významného nádraží, jako je Žďár nad Sázavou," dodal.

Že by vybírání poplatků na toaletách dělalo Žďáru ostudu, ale odmítá mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. "Zaměstnanci se tomu názoru diví, zákazníci si totiž podle nich na fungování toalet nestěžují," uvedla Šubová.

Doklad bude vypadat jinak, čekání ve frontě zůstane

Podle Šubové neměl dopravce jinou možnost, jak toalety ve Žďáru provozovat. Stejně to ostatně funguje v asi dalších dvou stovkách menších stanic po celé republice. 

"Měli jsme velmi nepříjemné zkušenosti s vandaly. Lidé demontovali baterie i dávkovače mýdel, a byly tam problémy i s bezdomovci. Budova nádraží je navíc zrekonstruovaná a chceme, aby vypadala dobře," zdůvodnila mluvčí.

Diskuse kolem placených záchodků se podle ní navíc rozhořela hlavně kvůli podobě účtenky. "Jízdenka je v současné době jediný doklad, který se dá tisknout z pokladny. Nicméně to se brzy změní, s nákupem nových tiskáren už účtenka nebude mít podobu jízdenek," sdělila Šubová.

Jak ovšem připustila, čekání ve frontě, které kritizuje místostarosta Bárta, se zákazník nevyhne ani do budoucna. Zaměstnat člověka, který by poplatek za toaletu vybíral, by se Českým drahám nevyplatilo. Automaty na mince jsou podle ní zase často porouchané.

Budeme dále jednat, shoduje se dopravce s městem

I když schválení dotace na otevření půjčovny kol hlasováním radních napoprvé neprošlo, pro České dráhy ani Žďár to neznamená, že by ze společného projektu zcela sešlo. Shodují se, že jednání budou pokračovat dál.

"Otevření půjčovny jsme začali plánovat právě na popud starostky Žďáru, která o to měla velký zájem. Město to snad nebere jako uzavřenou věc a rádi bychom ještě jednali," řekla Kateřina Šubová.

Její slova potvrzuje i místostarosta Bárta. "Výhled na další jednání tu určitě je. Budou muset pokračovat i z důvodu, že nositelem myšlenky byla paní starostka," dodal Bárta.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video