Zdánlivý úspěch české diplomacie

Údajný úspěch v posunu vyřešení ruského dluhu vůči České republice až nemístně nadouvá některé hrudi našich politiků. Jediným úspěchem jednání je, že dlužník, který vždy mohl platit kupříkladu surovinami, se přivedl k jednacímu stolu.Otázka je, zda si i on velmi dobře neuvědomuje rychlé přibližování České republiky do EU a tím i nutnost změny ve splátkovém kalendáři a platební morálce vůči členu EU. Jistě by se pak zvýšila výtěžnost dluhu pro Českou republiku i za odpuštění určité části Pařížským klubem, jehož jsme součástí.
Nicméně realita je taková, že odprodejem 96,6 mld. Kč za 20,9 mld. Kč jsme  si nejen připravili budoucí ztrátu, ale razantně jsme si tím snížili budoucí úroky ze zbytku dlužné částky, které by ruská strana po vstupu do EU jistě byla nucena splácet.Čas tedy ukáže, zda vytloukat klín klínem při neustálém zvětšování státního dluhu bude v případě tak zásadního dlužníka pro Českou republiku příznivý.
Pozitivem však je změna původního návrhu  smlouvy o splácení, kdy budou zaplaceny nejprve peníze na účet a pak dojde k  převedení dluhu.Je třeba se mít na pozoru. Svědčí o tom i prohlášení pana Kasjanova, dle tisku, že se Rusko nezajímalo o výběr  firmy, která odkoupí dluhy.Konstatování je lišáckým přehozením odpovědnosti za výběr firmy budící pochyby na Českou republiku, ačkoli je všeobecně známo, že ruská strana souhlasila pouze s touto firmou a její účast ve výběrovém řízení ministerstva financí jistě není náhodná.Také vznik garančního fondu pro české firmy na podporu exportu do Ruska zůstává pouze u zbožného přání našich politiků a slovních příslibů dlužníků.
Faktem na druhou stranu je, že v souvislosti s teroristickými atentáty na USA nastává zpomalení růstu ekonomiky, které jistě postihne dřív či později i Českou republiku a je třeba se orientovat i na jiné trhy, kde dříve Česká republika měla velmi výrazné postavení.Toho je si plně vědoma i ruská strana a dokonale své pozice dovede využít.Otázkou je, zda budoucí obchodní vztahy budou založeny na korektnosti, kdy jeden dodá zboží a druhý za něj zaplatí dohodnutou cenu bez zprostředkování s dvouprocentní provizí.
V neposlední řadě je i důležité pro Rusko obnovení tzv.sféry vlivu přes obchodní spolupráci v souvislosti s privatizací plynárenského průmyslu v ČR. Není žádným tajemstvím, že se o Transgas chce ucházet ve výběrovém řízení nejedna ruská firma a ovládnutí podniku je strategickým zájmem Ruska.Navozené prostředí spolupráce a přislíbené obchodní výměny by mohlo napomoci k otupení ostražitosti našich politiků a ovlivnit jejich rozhodnutí k tomu, že vítězem  by se mohla stát pouze ruská společnost bez její účasti v konsorciu evropských firem. Lze však dovozovat, že tento scénář  není v zájmu České republiky, aby její strategické podniky ovládly firmy ze země dlouholetého dlužníka, byť za cenu nejvyšší nabídnutou ve výběrovém řízení. Mohlo by pak dojít k obdobným nevýhodným obchodům pro Českou republiku nejen v otázce odpuštění zbytku dluhu, tentokráte jako rukojmí plynové loby, ale i k úpravě dlouhodobé smlouvy na dodávky plynu pro Českou republiku.
Nezbývá tedy nic jiného, než počkat na vývin událostí a s rozpačitým úsměvem  po zdárném zaplacení dluhu v roce 2020 současným protagonistům  sporadicky zatleskat.   

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue