Pětašedesátiletý Mike Haney patří k místním církevním dobrovolníkům, kteří vykupují od zájemců zbraně a následně je pak likvidují. | foto: Profimedia.cz

Názor na zbraně rozdělil Ameriku. Věřící je ničí, jiní na nich vydělávají

  • 100
Přístup ke zbraním je ve Spojených státech stále diskutovanější otázkou. Někteří zbraně obhajují, jiní volají po změně legislativy. Po svém se zapeklitou situaci rozhodlo vyřešit obyvatelé v texaském Dallasu. Místní věřící vykupují od zájemců jejich střelné zbraně a následně je likvidují. Proti tomu však bojují zastánci zbraní, kteří se snaží své protivníky trumfnout a za zbraně nabízejí větší částky.

Na jedné straně Young Street v Dallasu se scházejí ti, kteří se chtějí svých zbraní v dobrém zbavit. Místní věřící jim za jeden kousek z jejich sbírky zbraní zaplatí 50 až 200 dolarů (až čtyři tisíce korun). Zároveň majitele ujistí, že jejich zbraň bude zničena a nebude tak moci napáchat žádnou škodu.

Za hračku ve školce vyloučení

Citlivost americké veřejnosti na téma zbraní došla do krajnosti v jedné ze školek v Pennsylvanii. Teprve pětiletá dívka se tam se svými kamarády bavila o bublinkové pistoli. Pak prohlásila: "A pak vás zastřelím a pak zastřelím sebe a budeme si spolu hrát." To však zaslechli vychovatelé a okamžitě informovali vedení školky. Holčička byla následně na několik dní vyloučena. Její rodiče se teď se školkou soudí.

Zdroj: Reuters

Na opačném konci ulice sídlí skupinka lidí, kteří mají na první pohled podobné úmysly. Zastánci práva na držení zbraní se však jen snaží soupeřit se svými věřícími konkurenty. Zájemcům se snaží nabízet za jejich výzbroj lepší ceny a takto získané zbraně pak opět vrací do oběhu. Jejich sídlo dokonce zdobí nápisy "Zaplatíme vám víc" a "Záchrana zbraní".

"Není to o penězích, jde jen o to, aby zbraně zmizely z ulic," rozpovídal se pro server Los Angeles Times Scott Mankoff a vydal se směrem k místu, kde věřící vykupují použité zbraně.

Proti zbraním se nic nedělá, tvrdí věřící

Věřící podobné akce pořádali už v minulosti, nikdy se však nedostali do situace, kdy by se jim někdo na protest snažil konkurovat. Někteří z nich nemohou vydržet pohled na to, jak mnoho lidí opouští jejich frontu a raději zamíří ke konkurenci. Carol Adamsová, manželka místního pastora, dokonce na konkurenci, která začala být příliš agresivní, zavolala policii.

Konkurece věřících má zcela jiné úmysly. Zbraně vykoupí a následně je vrátí zpět do oběhu.

Vykoupené zbraně tak mohou obratem skončit u jiných zájemců.

"Musíme zastavit násilí v naší zemi způsobované množstvím střelných zbraní, už jen kvůli tragédii v Connecticutu. Je s podivem, že naše země s tím nic nedělá," uvedl pětašedesátiletý Mike Haney, jeden z církevních dobrovolníků. Připomněl tak nedávný masakr na základní škole v Newtownu (vše o střelbě na tamní škole čtěte zde).

Ani jeho úhlavní nepřítel od sousedních zastánců zbraní Collin Baker však držení zbraní nehájí jen iracionálně. "Lidé, kteří se chtějí zbavit svých zbraní, by je měli prodat někomu zodpovědnému, jako jsem třeba já," vysvětluje Baker a dodává, že souhlasí se zpřísněním v systému evidence střelných zbraní.

Baker a jeho spolupracovníci dokáží za jediný den odkoupit až 50 zbraní, jejich církevní konkurence na konci dne běžně odváží i více než stovku. Mike Haney doufá, že i věřící v jiných amerických městech se připojí k jejich iniciativě. "Myslím si, že taková je prostě současná nálada v zemi," věří ve světlejší zítřky Haney. Otázkou zůstává, zda u Američanů zvítězí jejich touha po svobodě, nebo zcela nový pohled na držení zbraní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video