Syrští povstalci na hlídce před městem Azaz na severu země (21. srpna 2012)

Syrští povstalci na hlídce před městem Azaz na severu země (21. srpna 2012) | foto: Reuters

Zbraně jen za pořádný plnovous, vzkazují bohatí Saúdi syrským bojovníkům

  • 125
Syrští povstalci prosí Západ o zbraně. Pokud je totiž chtějí po bohatých zemích Zálivu, dostávají je pouze pod islamistickými podmínkami. Musí se například přihlásit ke konzervativním muslimským myšlenkám či pojmenovat svou brigádu vhodným religiózním názvem.

Syrský povstalec Abdul Hamíd se škrábe na svém třítýdenním vousu a uvažuje, zda mu takováto změna image skutečně pomůže získat nové zbraně. Má totiž v plánu odjet do Saúdské Arábie, kde chce získat podporu pro své bojovníky. A právě plnovous mu, jak sděluje deníku The Times, má cestu ke zbraním otevřít.

Smrt japonské novinářky

Během bojů v Aleppu zemřela japonská novinářka Mika Yamamoto. Pětačtyřicetiletou ženu zasáhla střela, když na skupinu syrských rebelů, kterou doprovázela, zaútočily vládní jednotky. Yamamoto po patnáct let přinášela zprávy z válečných oblastí, jako je Afghánistán, Irák či Uganda. Stala se tak už čtvrtým novinářem, který zemřel během syrského konfliktu. "Jsem na ni hrdý... Nebyla válečným zpravodajem, ale spíše humanitárním zpravodajem. Chtěla přijet domů a šiřit pravdu o ženách a dětech uprostřed bojišť," sdělil dle deníku Times její otec.

"Musíte prostě trochu vypadat jako islamistický bojovník. Když chcete peníze od Saúdů, je třeba nabudit takový dojem a zároveň slíbit, že budete bojovat podle jejich zájmů," řekl deníku Hamíd.

Povstalci od počátku ozbrojených bojů trpí nedostatkem vybavení. Dostává se jim ho nejvíce od dezertérů z režimních řad. "Tyhle zbraně jsou nejlepší, dostanou se k nám bez zbytečných komplikací," hlásí deníku jeden z rebelů. Povstalci dále množství zbraní berou přímo z dobytých režimních skladů.

Pod černou salafistickou vlajkou

"Nutně potřebujeme výzbroj," hlásí velitel 111. batalionu Hajdž Muhammed. Název pro svoji jednotku zvolil na důkaz, že si všichni lidé budou v nové Sýrii rovni. "Když jsem mluvil s boháči ze Zálivu a žádal je o zbraně, řekli mi, že mi je dají pouze pokud přejmenuji svoji jednotku na 'Brigádu Alahu akbar'."

Dále by se musel přihlásit k ultrakonzervativnímu muslimskému směru salafistů a místo povstalecké zelenobíločervené vlajky vztyčit nad hlavu černou. "Potřebujeme pomoc z USA, z Evropy, prostě ze Západu. Jinak nemáme šanci."

Vedle původní Syrské svobodné armády tak bojuje čím dál více skupinek, které se hlasí k různým konzervativním směrům (více čtěte zde). A každá skupina shání zbraně, kde to jen jde v závislosti na kontaktech na syrský černý trh a pašeráky, kteří zbraně převážejí přes turecké hranice.

Už několik lodí plně naložených výzbrojí bylo zastaveno na moři či v tureckých přístavech.

Britský deník zmiňuje případ dvou Libyjců, kteří z Benghází pluli s podporou pro syrské rebely, ale byli zastaveni v turecké Antakyi. Krom zdravotnické a humanitární podpory vezla loď samozřejmě i zbraně.

Zbraň, kterou zabiji Asada

Další střety v Damašku

Syrská armáda rozmístila tanky na silniční okruh kolem Damašku a ostřeluje jeho jižní předměstí. Podle místních obyvatel při bombardování, do něhož bylo nasazeno i letectvo, zahynulo osm lidí. Jsou to nejtěžší boje od minulého měsíce, kdy vojsko obnovilo kontrolu nad oblastmi ovládanými rebely v hlavním městě a okolí.

Zdroj: ČTK

"Prosíme, doslova žebráme o výzbroj," hlásí dvaadvacetiletý Džihád Kissar. Zrovna sedí se šesti dalšími protirežimními bojovníky v tureckém městě jen několik kilometrů od hranic.

Všichni sledují na notebooku video na YouTube s příznačným názvem "Guns Guns Guns". "Bůh to ví, tohle je přesně ta zbraň, se kterou zabiji Asada," hlásí Kissar, když se na obrazovce objeví pozlacený revolver.

Všichni se mačkají před obrazovkou a dělají si poznámky, co je která zbraň zač a k čemu slouží. "Je to jen moje fantazie," dodává později. "Budu rád, když se ke mně dostane nějaká zbraň, která bude střílet rovně a bude mít dostatek nábojů na zabití nepřítele."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video