Zdevastovaná budova bývalého nádraží ve Vysokém Veselí, kterou obývají problémoví přistěhovalci.

Zdevastovaná budova bývalého nádraží ve Vysokém Veselí, kterou obývají problémoví přistěhovalci. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Zbili starostu i faráře. Město bude naše, hrozí romští přistěhovalci místním

Obyvatele Vysokého Veselí na Jičínsku trápí problémy s přistěhovalci. V posledních letech v obci přibyla asi pětina lidí, většinou Romů. Podle starousedlíků vesnici přeměnili na místo, kde se lidé bojí vycházet ven. Romové podle nich kradou, bijí sousedy a dělají výtržnosti. Napadli už i starostu, jeho zástupce i místního faráře.

Napětí mezi starousedlíky a Romy, kteří tam přicházejí z větších měst, je každodenní. Romská komunita v současnosti tvoří téměř 20 % obyvatel městečka. Pro místní se stali postrachem.

"Je jich tu opravdu hodně. Mnozí sem přišli v době, kdy podnikatelé skupovali domy v historickém středu Mladé Boleslavi. Najali romského podnikatele, který vystěhovaným Romům koupil domy v malých městech a obcích. Schytali jsme to my, schytala to i Sobotka. Jsou to opravdu krajně nepřizpůsobiví lidé toho nejhrubšího zrna. Neštítí se ničeho," říká starosta Vysokého Veselí Luboš Holman, který je ve funkci už 16 let.

Vysoké Veselí má 920 obyvatel. Přihlášených příslušníků romské komunity tady žije 170. Část z nich přišla v polovině 60. let, s tou problémy nejsou. Druhá velká vlna přistěhovalců přišla po roce 2001 a stále pokračuje.

Místostarosta skončil s přeraženým nosem

Starosta stejně jako řada lidí ve městě už zakusil, jak bolí pěsti místních Romů. "Je to tak dva roky, co nás zbili. Místostarostovi přerazili nos. Dělali na náměstí binec, měli otevřené auto, reproduktory naplno. Šli jsme zrovna z rady, a tak jim říkám, hoši je po desáté večer, tak to ztlumte," vzpomíná starosta, který tehdy skončil se šrámy z následné potyčky v nemocnici.

S rozbitou hlavou skončil před dvěma lety po pokusech sblížit se s Romy i tehdy nový místní farář. "Když se přišel představit, ptal se, na co by si měl dát ve městě pozor. Říkal jsem mu jako všem, že na Romy. Netvářil se na mě hezky. Ale za čtrnáct dní přišel s ovázanou hlavou, že ho Romové zbili," říká starosta.

Zdevasotvaná budova bývalého nádraží ve Vysokém Veselí, kterou obývají problémoví přistěhovalci.

Terčem útoků Romů se stali i další obyvatelé. Romové napadli třeba matku a převrhli kočárek s dítětem. Když jí šel na pomoc jeden z místních, skončil v nemocnici.

Nedávno Romové zmlátili starého muže o holi. "Šel z náměstí, oni ho v partě obklopili, a když se obával a chtěl se bránit holí, tak ho zkopali a ztřískali. Dvacet let jsem tu nežila a teď lituju, že jsem se sem s rodinou vrátila. Však nám také otevřeně říkají, že to jednou bude jejich město. Že my bílí to tady nevydržíme a odejdeme odsud," líčí jedna z obyvatelek města.

Někteří lidé už se například bojí pouštět své děti ven. "Moje dcera ven vůbec nechodí. Samotnou bych ji ven ani nepustila. A vím proč. Měla zlomenou klíční kost, protože spadla z koně. Když už to měla srostlé a vytáhli jí ten drát, tak po čtyřech dnech přišla ze školy, že bránila před romským děvčetem kamarádku a ta Romka jí tu klíční kost zlomila znovu," tvrdí žena.

Starosta je rasista, stěžují si Romové

Romové jí prý také opakovaně kradou ze schránky poštu, házejí na okna dělobuchy a kradou benzin z auta. "Když na ně zařvete, ať okamžitě vypadnou, jsou schopni po vás hodit nožem."

Jiné ženě z města kradla Romka v domě v pravé poledne: "Odnesla dva a půl tisíce a dva snubní prstýnky. Nakonec jsme z ní ty peníze dostali, ale o snubních prstýncích řekla, že je hodila do výkopu, když se tady dělala plynofikace."

Zdevasotvaná budova bývalého nádraží ve Vysokém Veselí, kterou obývají problémoví přistěhovalci.

Obyvatelé s nejhorší pověstí bydlí hlavně na bývalém nádraží a na bývalé váze. "Starosta je rasista. Nestěžujeme si na něj jen my, ale i bílí. Byli tu za námi. Ať se podívá na sebe, jak on krade. Svádějí to na Romy a přitom bílí tady kradou víc než Romové," říká mladá žena u budovy s rozbitými okny a dveřmi.

Policisté: Jsou i horší místa než je Veselí

Podle vedoucího policejního oddělení v Kopidlně Miroslava Netíka policisté zajišťují bezpečnost ve Vysokém Veselí v rámci možností.

"Hlídky se tam střídají v nepravidelných intervalech, jak nám to čas a možnosti dovolují," řekl Netík a dodal, že se nedá říct, že v městečku jsou problémy jen s romskou menšinou: "Problémy tam jsou všeobecně a domnívám se, že ve Veselí je podstatně míň deliktů než jinde v našem rajonu."

Ani jičínská policejní mluvčí Hana Klečalová si nemyslí, že by ve Veselí byla větší kriminalita než jinde na Jičínsku.

"To, že tam nějaké problémy jsou, vyplývá ze složení obyvatelstva v místě, a z toho, jestli ti lidé mají práci, nebo ne. Není to pouze otázka toho, jestli tam bydlí přizpůsobiví nebo nepřizpůsobiví lidé. Ale nemyslím si, že by tam byla anarchie, že by se kolegové z oddělení v Kopidlně městečku nevěnovali a nezajímali se o ně," míní mluvčí.

Avšak pracovnice sociální péče, která v pátek ve Vysokém Veselí odcházela od jedné z problematických rodin, namítla, že situace v městečku je oproti jiným místům co do problémů s nepřizpůsobivými obyvateli zdaleka nejsložitější.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video