Záznam s popravou byl podvod

  • 71
Záznam s popravou Američana v Iráku byl podvod. Na internet ho podle agentury AP dala sama údajná oběť - dvaadvacetiletý muzikant a programátor videoher ze San Franciska. Nahrávku, na níž si jakoby nechal setnout hlavu, natočil v domě přítele za pomocí falešné krve.

Mladý muž se na videozáznamu nazvaném Abú Músa Zarkáví zabíjí Američana představil jako Benjamin Vanderford ze San Franciska.

"Musíme z Iráku okamžitě odejít. Jestliže to neučiníme, všichni takto zemřeme," prohlásil mladík v tričku s krátkým rukávem a kalhotách sedící v křesle. Na následujících záběrech je pak sťat.

Kromě vraždy jsou na videozáznamu také záběry znetvořených těl dospělých Iráčanů i dětí, které pocházejí z násilností v Iráku. Snímky doprovází četba veršů z koránu.

Na nahrávce není patrná žádná další postava, jen ruce uřezávající hlavu. K vidění nejsou také žádné symboly.

Mladík vydával nahrávku za dílo skupiny teroristy Zarkávího, která nedlouho před zveřejněním falešného videozáznamu pohrozila smrtí iráckému premiérovi Ajádu Alávímu a dalším členům vlády.

Pokud by šlo o skutečnou popravu, byl by Vanderford nejméně desátým člověkem popraveným teroristy, kteří tak usilují o stažení mnohonárodnostních jednotek z Iráku. V jejich zajetí je nadále zhruba dvacet lidí.

Dvaadvacetiletý Vanderford je hudebníkem a programátorem videoher. Podle údajů na své vlastní webové stránce se chtěl také věnovat místní politice.

Video s popravou vytvořil před několika měsíci, aby k sobě přitáhl pozornost coby uchazeč o místo městského kontrolora. Neuspěl, ale video nechal na internetu jako sociální komentář.

"Nikdo si toho až doteď nevšiml. Video jsem udělal z několika důvodů. Prvním bylo přitáhnout pozornost, druhým pak zdůraznit, jak tyto videa mohou být lehce zfalšovatelná," řekl agentuře AP Vanderford.

Záběr z videozáznamu falešné popravy, který vytvořila samotná údajná oběť - mladý Američan Benjamin Vanderford. (7. srpna 2004)


Video