Wojciech Jaruzelski (vlevo) u soudu na snímku z roku 2008.

Wojciech Jaruzelski (vlevo) u soudu na snímku z roku 2008. | foto: /AP, ČTK

Záznam odhalil, že Jaruzelski v roce 1981 žádal Kreml o zásah v Polsku

  • 21
Někdejší polský premiér a později prezident Wojciech Jaruzelski žádal v roce 1981 sovětské vedení o zásah v Polsku. Jaruzelski přitom opakovaně hájil své tehdejší rozhodnutí vyhlásit výjimečný stav tím, že tak zachránil Polsko před hrozící vojenskou intervencí.

Úplný zápis telefonického rozhovoru, který v noci z 8. na 9. prosince vedl generál Jaruzelski s velitelem vojsk Varšavské smlouvy Viktorem Kulikovem, zveřejní polský Institut národní paměti (IPN). Na svém blogu na serveru Salon24.pl na to upozornil Antoni Dudek, historik působící v IPN. Doposud byly známy jenom části rozmluvy.

Záznam z rozhovoru Jaruzelského s Kulikovem získal polský režisér Dariusz Jablonski a předal ho IPN. Tento institut se podobně jako český Ústav pro studium totalitních režimů zabývá obdobím nacismu a komunismu. Může zároveň stíhat ty osoby, u nichž panuje podezření, že spáchaly "zločiny proti polskému národu".

"Stávka je pro nás nejlepší variantou. Dělníci zůstanou na místě. Bude hůře, pokud vyjdou mimo podniky a začnou ničit stranické výbory, organizovat pouliční demonstrace atd. Kdyby se to mělo týkat celé země, pak nám vy (SSSR) musíte pomoci," řekl podle zápisu Jaruzelski.

Kulikov si myslel, že "polská armáda si určitě s tou hrstkou kontrarevolucionářů poradí". Jauzelski ho ale upozornil, že jenom v Katovicích a okolí žily čtyři miliony lidí, a že Polsku chybí vojenská síla. "Sami to nezvládneme," uvedl polský premiér a vyhrožoval, že odmítnutí pomoci může skončit vystoupením Polska z Varšavské smlouvy.

Sovětský generál Jaruzelskému pomoc nepřislíbil a 10. prosince záležitost řešilo sovětské politbyro. "Nemůžeme riskovat," řekl k možnosti zásahu v Polsku tehdejší šéf KGB Jurij Andropov.

Na začátku 80. let sílila v Polsku moc nezávislého odborového hnutí Solidarita a vládnoucí komunistická strana rychle ztrácela pozice. Vyhlášení výjimečného stavu v noci ze 12. na 13. prosince 1981 tak bylo pro polské komunistické vedení posledním prostředkem, který mělo k dispozici.

Lech Walesa promlouvá ke stávkujícím loďařům v srpnu 1988.

Lech Walesa promlouvá ke stávkujícím loďařům v srpnu 1988.

Výjimečný stav trval formálně do července 1983, o život během něho přišlo okolo 90 lidí. Tisíce osob, včetně vůdce Solidarity Lecha Walesy, byly internovány. V dubnu 2007 byla proti jeho hlavním iniciátorům a vykonavatelům včetně Jaruzelského vznesena obvinění ze spáchání zločinů a porušení tehdejší ústavy.

Soudní řízení začalo loni na jaře, proces se však hlavně kvůli špatnému zdravotnímu stavu 86letého generála vleče. Jaruzelski se obětem omluvil, trval však na tom, že tímto krokem zabránil daleko větším obětem v případě cizí intervence. Jeho hlavní obhájce v polských médiích, poslední levicový deník v zemi Trybuna, dnes shodou okolností zanikl.

Lech Walesa si myslí, že pokud je pravda, že Jaruzelski skutečně na počátku 80. let usiloval o vojenský zásah v Polsku, bylo by třeba ho obvinit ze zrady. Jaruzelski obsah záznamu, jehož části byly zveřejněny už v roce 1997, popírá a zpochybňuje jeho pravost.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue