Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zavřená škola nevrátila školné, rodiče podali trestní oznámení

  • 9
Soukromé Česko-italské jazykové gymnázium, na němž se od listopadu neučí, nevrátilo žákům školné. Někteří rodiče proto podali trestní oznámení. Kvůli vleklým problémům odešli ze školy v pražském Hloubětíně všichni studenti i kantoři.

"Část rodičů podala trestní oznámení," sdělil otec jedné studentky. Podle neoficiálních informací dokonce někteří rodiče zaplatili školné i na několik let dopředu.

"Ta škola zhruba asi šest týdnů od začátku školního roku ještě jakžtakž fungovala a pak se to vlastně úplně rozsypalo," sdělil mluvčí České školní inspekce Libor Vacek.

Škola nyní existuje pouze formálně a inspekce ještě prostudovává školní dokumentaci. "Vypadá to, že škola měla ekonomické problémy, nikoli problémy se vzděláváním," řekl iDNES.cz Vacek s tím, že to je ale pouze předběžný výsledek.

Škola se přestěhovala, ale vedení to nikde nenahlásilo

Inspekce zahájila na škole kontrolu na popud magistrátu. Škola se totiž o prázdninách přestěhovala do nezkolaudované budovy, navíc si její zástupci nepožádali o přepsání adresy ve školském rejstříku. To redakci iDNES.cz potvrdil mluvčí školní inspekce.

"Při návstěvě školy v půlce listopadu jsme zjistili, že existuje nesoulad mezi skutečností a tím, co je zapsáno ve školním rejstříku. A zřizovatel propásl dobu, do kdy měl změny nahlásit," upřesnil Vacek.

Podle jednoho z rodičů, který nechtěl být jmenován, také chyběly v nové budově třeba dveře u kabinetu, jídelna a podobně. S rekonstrukcí pak pomáhali i sami rodiče.

Roční školné vyšlo na 32 tisíc, platilo se ve dvou splátkách. Druhá část školného ve výši 10 tisíc korun se platila v říjnu, tyto peníze měli rodiče dostat zpět, pokud chtěli odstoupit od smlouvy. Peníze už ale neviděli.

Neměli na nájem, rodiče začali své děti odhlašovat

Vedení školy prý nemělo peníze ani na nájem a opravy školy. Rodiče se proto začali bát, že škola nebude schopná zajistit kvalitní výuku, a začali děti houfně přehlašovat jinam.

"K nám přestoupilo 96 studentů," potvrdil jednatel Klasického gymnázia v Modřanech Miroslav Rousek, jehož škola tak přijala většinu z celkem 165 studentů hloubětínského gymnázia. Kromě žáků tam prý přešlo i několik učitelů. Škola v Modřanech totiž také nabízí výuku italštiny. Zbytek dětí se přehlásil na jiné školy.

Škola proto nyní existuje pouze na papíře a zřizovatel si mohou zažádat o výmaz ze školského rejstříku. Bilingvní gymnázium přitom fungovalo od roku 1991. Podle Vacka takto už pár soukromých středních škol skončilo, jedná se ale spíš o výjimky.

Například před dvěma lety se s velkými problémy potýkalo soukromé gymnázium Pod Vyšehradem, a to kvůli zpochybněné maturitě jednoho studenta. Škola však nakonec nebyla zrušena, přišla jen o část dotace. - čtěte Ministerstvo: Pražské gymnázium kvůli sporné maturitě nezrušíme

V České republice funguje v tomto školním roce 332 soukromých středních škol.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video