Barack Obama během projevu v Národním archivu ve Washingtonu

Barack Obama během projevu v Národním archivu ve Washingtonu | foto: Reuters

Zavřeme věznici na Guantánamu, potvrdil Obama

  • 28
Americký prezident Obama v projevu o národní bezpečnosti potvrdil, že chce do ledna 2010 zavřít kontroverzní věznici na Guantánamu. Někteří vězni podle něj půjdou do zařízení na území USA, padesátka by měla jít do třetích zemí.

"Nejdůležitější, co musím jako prezident udělat, je ochránit občany Spojených států," prohlásil Obama. "Nepropustíme nikoho, kdo by ohrozil bezpečnost USA," zdůraznil a dodal, že hodlá respektovat ústavu, zákony a tradiční hodnoty USA.

V očekávaném projevu také řekl, že vězni, kteří porušili americké právo, budou souzeni americkými soudy. Některé z nich přesuneme do speciálních věznic na území USA. Úřady podle Obamy vytipovaly padesátku vězňů, kteří budou přesunuti do jiných zemí. Celkově hodlá zadržované podle přístupu rozdělit do pěti kategorií.

PĚT KATEGORIÍ VĚZŇŮ

PRVNÍ - Vláda, kdykoli to bude možné, využije civilních soudů.
DRUHÁ - Lidé, kteří se provinili v době války a stanou před vojenskými tribunály.
TŘETÍ - Vězni, kteří mají být propuštěni na základě minulých rozhodnutí soudu.
ČTVRTÁ - Zadržovaní, kteří by měli být převezeni do jiných států. Těch je asi 50 a o jejich převzetí americká vláda jedná se zahraničními partnery.
PÁTÁ - Lidé, kteří nemohou být nyní souzeni a přitom jsou považováni za nebezpečné pro USA. Podle Obamy je možné je převézt do některých věznic s maximální ostrahou na území USA. zdroj: ČTK

Obama ve svém projevu v Národním archivu, kde je uložena americká ústava, zdůraznil, že věznice na Guantánamu podkopala morální autoritu Spojených států. "Guantánamo možná vytvořilo ve světě více teroristů, než jich zadrželo," řekl Obama.

Senátoři chtějí od Obamy promyšlený plán

Zavření Guantánama sliboval Obama už v předvolební kampani a nařídil ho záhy po nástupu do funkce. Plán ale dostal vážné trhliny včera. Senátoři z jeho vlastní strany odmítli dát vládě 80 milionů dolarů na zrušení kontroverzní káznice na Kubě a postavili se také proti převozu vězňů přímo do Spojených států. - o rozhodnutí senátorů čtěte zde

Americká základna Guantánamo na KuběOd Obamy chtějí nejdříve slyšet promyšlený plán, jak chce celou akci zorganizovat. Mnozí jsou také zásadně proti tomu, aby nebezpeční teroristé skončili na americké půdě. Pokud ale senátoři peníze včas neuvolní, tak mohou ohrozit Obamovo datum na zavření věznice - tedy 22. leden 2010.

Kritiku z vlastních řad si Obama vysloužil už minulý týden, když oznámil, že s některými vězni z Guantánama obnoví kontroverzní vojenské soudy, které zavedla Bushova administrativa. Kritika liberálů se ozvala i přesto, že by vězni měli při procesu mít daleko větší práva než dříve.

Podle dnešního vyjádření ministra spravedlnosti Erica Holdera se v USA už chystá první civilní soud s vězněm z Guantánama. Před newyorským tribunálem by měl stanout člen Al-Kajdy Ahmed Khalfan Ghailani, který je podezřelý, že se v roce 1998 zúčastnil bombových útoků na velvyslanectví USA v Keni a Tanzanii. - přečtěte si První vězeň z Guantánama půjde před civilní soud v USA

VĚZNICE GUANTÁNAMO

Základna, kterou si Spojené státy pronajaly na Kubě počátkem minulého století, se stala kontroverzním symbolem války proti terorismu minulého amerického prezidenta George Bushe.

- Za sedm let bylo na základně drženo téměř 800 lidí, z nichž jen dvacítka byla obviněna z válečných zločinů a tři odsouzeni mimořádnými tribunály. Na základně je nyní 240 vězňů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue