Závod politiků naráží na nechuť voličů

  • 8
Strany křižují republiku s předvolebními mítinky. Voliči jim teď vzkazují, že víc než strany je zajímají osobnosti. A jak vyplývá z velkého evropského průzkumu, Češi k prvním evropským volbám příliš nechtějí. A strany už mají na přesvědčování jen měsíc.

Podle průzkumu Evropského statistického úřadu, který byl v těchto dnech zveřejněn v Bruselu, chce jít v Česku volit jen 41 procent oprávněných voličů.

Ze všech nových členských zemí EU jsou navíc občané Česka nejméně nadšeni evropskou ústavou, která má být schvalována týden po volbách v irskému Dublinu.

Kampaň na letišti i na webu
Strany se přitom předhánějí, čím by voliče zaujaly. Premiér a šéf ČSSD Vladimír Špidla například o víkendu startoval v Bruselu cyklistický Závod míru či převzal záštitu nad leteckým dnem v Praze-Kbelích.

Lidovci objíždějí republiku s koláči, ODS zase láká voliče na své internetové adrese zábavnými prvky, jako je soutěž či vtipy. Unionisté v sobotu oblékli svého lídra, senátorku Helenu Rögnerovou do vojenského, aby ji zviditelnili v souvislosti s oslavami výročí osvobození po druhé světové válce.

"V tuto chvíli je hlavním pojítkem naší kampaně právě Helena Rögnerová," popsal po sobotním jednání vedení unionistů novou strategii strany šéf unie Petr Mareš. Případný nezdar jeho strany by znamenal nejen jeho osobní pád, ale i riziko nestability pro vládní koalici.

Ať se však strany snaží sebevíc, voliči si hodlají vybírat spíš jinak. Jak podle zjištění Eurostatu ve všech nových členských zemích unie, tak podle průzkumu pro MF DNES, Český rozhlas a Českou televizi zajímají české voliče spíše osobnosti než politické strany.

"Osobnosti jsou naprosto zásadní především v případě neparlamentních stran," napsali v komentáři k průzkumu pro MF DNES jeho autoři ze společnosti SC&C.

Výhrady k euroústavě
Průzkum Eurostatu také ukázal, že před volbami mají slušnou šanci oslovit voliče kritici připravované evropské ústavy. Na tom může vydělat opoziční ODS, která podle lídra její kandidátky Jana Zahradila považuje euroústavu za zbytečnou. "Rozhodně nemůžeme podpořit dokument, který by zhoršoval pozici České republiky," tvrdí Zahradil.

Vládní strany se naproti tomu shodují, jaká bude priorita české vlády při jednáních o euroústavě. "Zjednodušeně jde o to, aby se národní parlamenty nestaly jen připomínkovými místy," vysvětlil šéf lidovců Miroslav Kalousek.

To česká vláda určila jako podmínku již před loňským krachem jednání špiček unie k ústavě. Jde o to, že než budou pravomoci, kde zatím existuje právo veta jednotlivých členských států, přeneseny do Bruselu, musely by to nejprve schválit národní parlamenty. "Mandát vlády pro jednání není třeba měnit," míní Špidla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video