Součástí dopravní výchovy bude praktický nácvik na dopravních hřištích. To největší v České republice je u ZŠ Glowackého na Praze 8. (ilustrační snímek).

Součástí dopravní výchovy bude praktický nácvik na dopravních hřištích. To největší v České republice je u ZŠ Glowackého na Praze 8. (ilustrační snímek). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Děti budeme vychovávat k gentlemanství, plánuje ministerstvo dopravy

  • 32
České děti čeká příští týden ve škole novinka. Mnohem intenzivněji se od září začne vyučovat dopravní výchova. Ministerstvo dopravy a BESIP tak chce cílit na prevenci a vychovávat "gentlemanské" řidiče i chodce. A začne již u těch nejmenších v mateřských školkách.

Dopravní výchova bude povinnou součástí rámcového vzdělávacího programu. To znamená, že nebude mít jeden speciální předmět, ale zapojí se do různých předmětů a bude se tak prolínat celým školním systémem.

Podle ministra dopravy v demisi Zdeňka Žáka se stát v řadě ohledů chová jako diktátor a místo prevence raději volí tresty. To se prý má do budoucna změnit alespoň v dopravě. "Naší primární snahou je osvěta. Kontrolou a restrikcí se nikdy nic trvale nevyřeší. Mladým proto budeme od začátku vštěpovat to, co musíme pracně přeučovat staré," uvedl Žák.

Podle vedoucího oddělení BESIP Romana Budského je důležité u dětí vybudovat hodnotový systém, který je základem pro jejich budoucí chování v dopravním provozu. "To jestli k sobě budou agresivní, nebo jestli se budou chovat gentlemensky a odpustí si navzájem i chybu, je možné ovlivnit právě dopravní výchovou," dodal.

Středoškoláci si zkusí "prožít" dopravní nehodu i s následky

Výuka se rozšíří například o bezpečné chování na přechodech pro chodce, při jízdě na kole, zvládnutí první pomoci nebo o zásady pro kontakt se záchrannou službou. Součástí výuky bude praktický nácvik na dopravních hřištích i v provozu.

Na středních školách pak bude výuka cílená více na emoce. "U středoškoláků máme problémy především se sklonem předvádět se a riskovat. Děti pijí alkohol nebo sedají za volant ještě v době, kdy nemají řidičské oprávnění," uvedl Budský. Středoškoláci proto například v rámci dopravní výchovy budou inscenovat dopravní nehodu.

"Děti si tak v podstatě prožijí havárii se všemi následky, aby si uvědomily, že to nejde vzít zpátky a že zapojení do dopravní nehody, ať už na straně viníka či oběti, je tragédie a stigma na celý život," vysvětlil Budský.

Ministerstva dopravy a školství společně s dopravní policií připravily výukové materiály a podklady pro děti i učitele. Děti v mateřských školkách tak dostanou například omalovánky s nejzákladnějšími dopravními pravidly, základní školy speciální učebnice, pro starší děti jsou pak připraveny různé elektronické doplňky. "Využívat budeme kromě klasických pomůcek také multimédia a videospoty, aby výuka byla více akční," uvedl Budský.

Ředitelé škol přitom budou mít velkou svobodu v tom, jakým způsobem dopravní výchovu uchopí. "Mohou například uspořádat projektové dny, výchovu zařadit do různých předmětů nebo zavést jeden speciální předmět," vysvětlila Miroslava Salavcová z ministerstva školství.

Pro všechny školy však budou povinné výstupy, na kterých se prověří, jak se žáky podařilo danou látku naučit. Kontrolovat to bude školní inspekce.

Loni při dopravních nehodách na českých silnicích zemřelo 14 dětí, o dvě více než rok před tím. Letos při nehodách zemřelo pět dětí. Pozitivní na této celkově smutné statistice podle Budského je, že žádné z nich nezemřelo při nehodách, které by samy zavinily. Nejrizikovější období však teprve přijde. Je jím každoročně září, kdy si děti po prázdninách znovu zvykají na disciplínu v dopravním provozu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue