Elektrárna v Kršku je jedinou jadernou ve Slovinsku. Ilustrační foto

Elektrárna v Kršku je jedinou jadernou ve Slovinsku. Ilustrační foto | foto: AP

Slovinská jaderná elektrárna se po drobném incidentu sama vypnula

  • 64
Slovinská atomová elektrárna Krško, která je jedinou jadernou elektrárnou v zemi, se ve středu automaticky vypnula. Úřady tvrdí, že v ní došlo k menšímu incidentu, který však podle nich nezpůsobil únik radioaktivity.

Elektrárna leží asi 30 kilometrů západně od Záhřebu a je ve společném vlastnictví Slovinska a Chorvatska. "Riziko úniku radiace je nulové," řekla mluvčí elektrárny Ida Novaková Jerelaová. Zařízení se odpojilo ráno, když silnoproudé vedení z elektrárny směrem k chorvatské metropoli přestalo přenášet elektřinu.

Mluvčí dále uvedla, že incident je na sedmistupňové mezinárodní stupnici závažnosti nehod v jaderných elektrárnách INES hodnocen stupněm 0. To znamená, že z hlediska ohrožení je bezvýznamný. Pro srovnání: incident v japonské elektrárně Fukušima je hodnocen na stupni 5.

Elektrárna Krško používá technologii americké společnosti Westinghouse a v provozu je od roku 1983. Je v ní jeden reaktor o výkonu 2 000 megawattů. Na celkové výrobě elektrické energie ve Slovinsku se v roce 2001 podílela asi ze 40 procent.

"Tím, že se elektrárna odpojila automaticky, se ukazuje, že byla všechna bezpečnostní opatření aktivována a fungují bezchybně," poznamenal šéf elektrárny Stane Rožman. "Žádné ekologické nebezpečí nehrozí," dodal.

Technici podle něho ještě musejí prověřit, zda se elektrárna po automatickém odpojení nějak nepoškodila.

Poslední nahlášený incident v jaderné elektrárně Krško je z června 2008, kdy kvůli vadnému ventilu začala z chladicího zařízení unikat voda. Závada tehdy zalarmovala celou Evropu. Ochránci životního prostředí po slovinské vládě chtějí, aby elektrárnu odstavila dřív ještě před plánovaným ukončením provozu v roce 2023. Vláda chce naopak elektrárnu o jeden reaktor do roku 2013 rozšířit.

Svět v těchto dnech s obavami hledí k japonské jaderné elektrárně Fukušima. Ta je po zemětřesení a tsunami silně poškozená a technici v ní bojují s úniky radiace. - o posledním vývoji ve Fukušimě čtěte zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video