Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Závada odstraněna, výkon reaktoru se zvyšuje

  20:57aktualizováno  20:57
Pracovníci jaderné elektrárny Temelín už odstranili závadu na ovládání klapky pro přívod páry části turbíny a začali zvyšovat výkon reaktoru. Mluvčí elektrárny Milan Nebesář uvedl, že "drobná technologická závada" se stala na sekundárním okruhu, tedy v nejaderné části elektrárny. Nemá podle něho žádný vliv na jadernou bezpečnost.
Největší technické problémy Temelína před zahájením řízené štěpné reakce
* 21. září: Státní úřad pro jadernou bezpečnost nebyl spokojen s výsledky zkoušek pojistných ventilů parogenerátoru a nařídil společnosti ČEZ, aby přípravy spuštění Temelína zastavila. ČEZ závadu odstranil, zařízení znovu otestoval a mohl ve zkouškách pokračovat.
Pro zahájení řízené štěpné reakce
* 28. října: Technici objevili poruchu čerpadel v primárním okruhu reaktoru. Po dvou dnech, kdy byla závada odstraněna, pokračovali v testech prvního bloku.
* 18. listopadu: Kontrolní systém při zkoušce chlazení automaticky odstavil první blok. Žádná závada se přitom neobjevila, jedna z ochran však vydala "falešný" poplach.
* 16. prosince: Při zvyšování výkonu reaktoru zastavil bezpečnostní systém kvůli poruše čerpadel chod prvního bloku. Poruchová komise poté zjistila, že bezpečnostní ochrana je nastavena příliš citlivě, takže zareagovala zbytečně. Po dvou dnech technici pokračovali v plánovaném spouštění Temelína.
* 22. prosince: První blok jaderné elektrárny Temelín v pátek po osmé hodině ranní opět odstavila závada na turbíně. Důvodem byla podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře olejová netěsnost na ovládání klapky pro přívod páry jedné ze třinácti nízkotlakých částí turbíny.

Temelín opět odstavila závada
První blok jaderné elektrárny Temelín v pátek po osmé hodině ranní opět odstavila závada na turbíně. "Důvodem byla olejová netěsnost na ovládání klapky pro přívod páry jedné ze třinácti nízkotlakých částí turbíny," sdělil mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Operátor primárního okruhu v závislosti na potřebě páry snížil výkon na necelá tři procenta.

První blok elektrárny byl naposledy automaticky odstaven v sobotu. Poruchová komise tehdy označila za příčinu výpadku přísně nastavené limity ochranných systémů.

Temelín ve čtvrtek vyrobil  první elektřinu

Jaderná elektrárna Temelín začala v testovacím režimu vyrábět první elektřinu a dodala ji do sítě. "V době připojení elektrárny k elektrizační soustavě činil výkon reaktoru prvního bloku 28,8 procenta nominální hodnoty," řekl zpravodaji ČTK mluvčí elektrárny Milan Nebesář.

"Temelín poběží jen chvíli. Obchodně s tím vůbec nelze kalkulovat. Je to jen pro testovací provoz, sotva to pokryje vlastní spotřebu Temelína," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Výkon reaktoru prvního bloku byl zhruba na jeho třetině, což je více než 200 megawatt. Přibližně stejný výkon má například jeden ze čtyř bloků tepelné elektrárny v Dětmarovicích nebo ve Chvaleticích.

"Je to pro nás přelomový okamžik, protože pracující turbogenerátor je cílem našeho snažení. Všechno, co tomu předcházelo, byly pouze přípravy," řekl bezprostředně po přifázování turbíny výkonný ředitel elektrárny František Hezoučký. "Po zkouškách, které budou nyní následovat, bude generátor připraven k nabrání výkonu, a to asi na 250 megawatt, což bude limitní výkon pro třetí podetapu energetického spouštění s výkonem reaktoru do 30 procent," uvedl Hezoučký.

Přes vánoční svátky elektrárna podle něj žádné testy provádět nebude. "Po svátcích opět zahájíme nejrůznější zkoušky, které máme předepsány podle programu. Některé z nich jsou s rizikem, že turbogenerátor vypadne, s tím se prostě počítá," dodal výkonný ředitel elektrárny.

Podle něho nejvíce zkoušek čeká první blok právě v podetapách do 30 a poté do 45 procent nominálního výkonu reaktoru. Ve chvíli připojení dosáhl první temelínský blok výkonu 59 MW. "Jsem rád, že došlo k dalšímu významnému kroku v uvádění temelínské elektrárny do provozu," řekl ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr.

Temelínskou elektřinu bude ČEZ, provozovatel elektrárny, dodávat distribučním firmám v rámci kontraktů za celou společnost ČEZ a nikoli za jednotlivé elektrárny, řekl tiskový mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Reaktor měl být odstaven až po několika dnech
Mluvčí Temelína Milan Nebesář uvedl, že po několika dnech výroby elektřiny bude reaktor odstaven a zařízení se prověří. Pak by měl být reaktor znovu spuštěn, ale už na vyšší výkon. Tento postup by měl pokračovat až do jara, kdy reaktor pojede na sto procent.

Podmínkou ale je, aby se elektrárna nedostala do vážných technických potíží. V posledních čtyřech měsících se přitom v Temelíně objevily čtyři technické problémy, kvůli nimž byl reaktor vždy na několik dní odstaven. Podle odborníků na tom není nic mimořádného, potíže navíc podle nich nejsou závažné.

Vídeň nepovažuje připojení k síti za porušení dohody
Mluvčí členů rakouské vlády dali najevo, že připojení jaderné elektrárny Temelín
k rozvodné síti nepovažují za porušení dohody, kterou premiéři obou zemí tento měsíc uzavřeli v Melku a která mimo jiné podmiňuje komerční využití Temelína kontrolou jeho vlivu na životní prostředí.

Oficiální rakouští představitelé hodnotí tento krok jako součást testování temelínské elektrárny.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Šéf ANO Andrej Babiš (vlevo) se v Průhonicích sešel s ekonomem Janem Švejnarem...
ANO, ale s kým? Babiš začíná oťukávat partnery, přijal komunisty a Švejnara

Hnutí ANO vybralo pět lidí, kteří budou jednat o povolebním uspořádání Sněmovny a možné vládě. Andrej Babiš a spol. už mají za sebou první schůzky. V...  celý článek

Libor Václavík přejíždí s Tatrou 810 4x4 nejvyšší technickou překážku na světě...
VIDEA TÝDNE: Rekordní Tatra, dojemné loučení a orgie na dovolené

Bezesporu nejsledovanějším videem tohoto týdne na portálu iDNES.cz byl pokus nákladní Tatry o zdolání rekordu v překonání nejvyšší překážky na světě. Čtenáře...  celý článek

Ivan Bartoš ve volebním štábu Pirátů v Praze. (21. října 2017)
Je to strašná síla, když vám dá hlas tolik lidí, říká slavící Bartoš

Sehnat předsedu Pirátů Ivana Bartoše není snadné. Mobil má vypnutý. Nejsnáze ho najdete podle svítících světel a hloučku kameramanů. „Jsem více než spokojený s...  celý článek

Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.