Zátopkův pomník bude z kamenných oblázků

R o ž n o v p o d R a d h o š t ě m - Dva kamenné oblázky, jeden s reliéfem běžícího atleta, olympijskými kruhy a nápisem "Olympijský vítěz Emil Zátopek", druhý ležící pod ním zatím prázdný. Asi tak bude vypadat náhrobek nedávno zesnulého legendárního atleta a olympionika Emila Zátopka, který bude v červnu pochován na hřbitůvku slavných osobností ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Náhrobek vytvoří akademický sochař Petr Novák z Jaroměře, jehož návrh nejvíc nadchl výběrovou komisi. Ta byla složená z olympioniků a pracovníků muzea v čele s předsedkyní Danou Zátopkovou.

Vybíralo se ze šesti návrhů
"Komise se rozhodovala mezi šesti návrhy umělců z Moravy i Čech a prakticky všichni se shodli na tom, který je nejlepší. O prvním místě nebylo pochyb," konstatoval ředitel Valašského muzea Vítězslav Koukal.

Autor vítězného návrhu sochař Petr Novák je rád, že dokázal dostát požadavkům manželky zesnulého atleta Dany Zátopkové, která má od začátku představu skromného pietního místa. "Od první chvíle jsem měl také svou představu, kterou jsem přizpůsobil jejímu přání. Vycházela z mé lásky k Řecku, kde také vznikly Olympijské hry a stavěly se tam pomníky vítězům," poznamenal.

S přihlášením do soutěže prý neváhal. "Byla to tak trochu výzva, že jako Čech bych se o to měl pokusit. Teď se na tu práci velmi těším," dodal sochař.

Náhrobek Emila Zátopka bude na Valašském Slavíně na čestném místě vedle hrobu zakladatelů muzea bratří Jaroňků. Neměl by nijak vyčnívat ani narušovat ráz hřbitůvku. Nebude vyšší než sto čtyřicet centimetrů.

Jedno přání se ale Daně Zátopkové splnit nemůže. Náhrobek nebude vytesán z říčního oblázku z řeky Bečvy, jak chtěla, ale ze sochařského kamene z pískovcového lomu, nejlépe ze zdejšího kraje. "Bylo by to sice moc krásné, ale pískovec vytažený z řeky by se do pěti let rozpadl. Budu ale podle něj modelovat, abych dokázal zachovat přírodní charakter vytěženého kamene. Chci najít i stejnou zrnitost a barvu. Kámen na Zátopkův pomník musí být rozhodně velmi kvalitní. Není možné aby se časem poškodil," je přesvědčený sochař.

Pietní akt proběhne v červnu
Pietní akt a uložení ostatků Emila Zátopka bude na Valašském Slavíně 24. června v jedenáct hodin. Měl by mít komorní ráz a valašskou atmosféru. "Chápeme, že přijede spousta lidí, ale významné osobnosti jako do Národního divadla se už zvát nebudou. Přijde spíš rodina a přátelé manželů Zátopkových. Stejná bude jen hudba v podání Cimbálové muziky Jaroslava Čecha," doplnil Vítězslav Koukal.

Atlet bude mít svou známku i razítko
Legenda české i světové atletiky a olympijský vítěz Emil Zátopek bude mít svou vlastní poštovní známku. Česká pošta ji vydá příští rok 11. září u příležitosti Zátopkových nedožitých osmdesátých narozenin, které by oslavil o osm dní později. Ponese název "Emil Zátopek - nejlepší český sportovec 2O. století".

Třebaže se zpočátku zdálo, že nebude možné návrhu Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a Českého olympijského výboru vyhovět, známka byla přece jen zařazena do emisního plánu České pošty.

"Ministerstvo dopravy a spojů, které rozhoduje o tom, jaké známky během dalších tří let vyjdou, uznalo, že jde o osobu natolik významnou, aby změnilo emisní plán, který se dělá na tři roky dopředu," poznamenal tiskový mluvčí České pošty Ladislav Vančura.

Známka bude mít podle něj nominální hodnotu devět korun a rozměry třiadvacet krát čtyřicet milimetrů. Výtvarné ztvárnění vybere komise z několika návrhů rytce Jana Kavana.

"Filatelisty vždy zajímá technika tisku. Půjde o rotační ocelotisk kombinovaný s hlubotiskem," konstatoval mluvčí pošty.

Vydání známky vítá jak vedení rožnovského skanzenu tak i členové Českého olympijského výboru. "Jsem rád, že známka vyjde, a že se nám díky osobnosti Emila Zátopka podařilo prosadit změnu stanoveného emisního plánu. K příležitosti jeho nedožitého výročí se to bude hodit," poznamenal předseda komise pro olympijskou filatelii při České olympijské akademii Jaroslav Petrásek.

Už letos vydá navíc Valašské muzeum v přírodě u příležitosti pietního aktu 24. června razítko na počest slavného sportovce. Na poště ve skanzenu se bude tisknout do konce srpna.

Vítězný sádrový návrh náhrobku pro Emila Zátopka, který vytvořil sochař Petr Novák

Vítězný sádrový návrh náhrobku pro Emila Zátopka, který vytvořil sochař Petr Novák (20.3.2001)

Neúspěšný návrh náhrobku pro atleta Emila Zátopka, který vytvořil sochař Martin Gaja z Hutiska-Solance (20.3.2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video