Zatopené obce dostanou dalších 600 milionů

Vláda schválila poskytnutí dalších 600 milionů korun obcím a krajům na úhradu nákladů na záchranné a likvidační práce a výplatu mimořádných sociálních dávek po srpnových povodních. Částka je uvolněna z celkem třímiliardové rezervy, kterou sněmovna povolila vládě kvůli záplavám využít. Dosud z ní bylo podle ministra financí odčerpáno 717 milionů, tyto prostředky však už obce utratily.

Vláda chce poskytnutím peněz zajistit plynulé vyplácení sociálních dávek v místech, kde byly platby narušeny kvůli povodním. "Naším cílem je poskytnout obcím i další finanční prostředky. Týká se to zejména úhrady faktur, které se v tuto chvíli soustředí na obcích a které souvisí se záchrannými pracemi a bezprostředním popovodňovým úklidem," řekl Sobotka.

Z částky půjde na posílení výplat dávek 130 milionů, zbytek bude poskytnut na zaplacení faktur. Peníze budou tento týden odeslány na kraje a okresy. Ty musí zajistit distribuci financí přímo obcím.

Z celkové sumy získá hlavní město Praha 123 milionů, Středočeský kraj 55 milionů, Jihočeský 133 milionů, Plzeňský 14,6 milionu, Ústecký 270 milionů a Jihomoravský 4,4 milionu korun, upřesnil Sobotka. "Tyto částky byly stanoveny na základě žádosti krajů." Upozornil, že nejde o prostředky na investiční obnovu.

Mlynář bude ministrem informatiky
Vláda na svém zasedání schválila též vznik ministerstva informatiky. Od 1. ledna 2003 mu bude šéfovat Vladimír Mlynář. 

Ten prohlásil, že jeho ministerstvo bude mít čtyři hlavní cíle: přípravu legislativy vymezující podobu takzvaného "iGovernmentu", tedy elektronické komunikace ve státní správě, a elektronizaci jejích agend. Třetím cílem má být důraz na liberální trh v českých komunikacích a čtvrtým efektivní a moderní pošta.

Nové ministerstvo nebude podle Mlynáře znamenat nárůst úředníků nebo výdajů. Sloučeny mají být jen už existující agendy. Úřad vznikne spojením současného Úřadu pro veřejné informační systémy (ÚVIS) a převzetím kompetencí týkajících se telekomunikací a pošt od ministerstva dopravy. Nové ministerstvo bude sídlit v současné budově ÚVIS v Havelkově ulici v Praze na Žižkově.

K transplantačnímu zákonu se ministři vrátí ve středu
K hledání způsobů, jakými lze odstranit nedostatky ve znění transplantačního zákona, by se měla vláda znovu vrátit příští středu. Jednání o sporné právní úpravě, která podle lékařů snižuje šance na záchranu lidí, totiž kabinet přerušil. Zároveň uložil ministryni zdravotnictví Marii Součkové, aby do příštího zasedání našla co nejrychlejší a nejjednodušší řešení.

Sporný zákon, který platí od 1. září, vpodstatě znemožňuje transplantaci orgánů, protože požaduje kompletní pitvu dárce. Ta však včetně vyhodnocení trvá i celý den, zatímco orgány se musejí transplantovat během několika hodin. Výjimkou jsou ledviny, kde časová prodleva nevadí. Například srdce se musí transplantovat do čtyř hodin po odběru.

Dalším problémem zákona je to, že s odběrem orgánu dítěte musejí souhlasit rodiče. U dospělých zůstává princip předběžného souhlasu: kdo za života neodmítne odběr a není zapsán v národním registru nesouhlasících, tomu orgán může být odebrán. Lékaři se obávají, že bude málo orgánů pro děti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video