Alexandr Vondra na tiskové konferenci k českému předsednictví v EU

Alexandr Vondra na tiskové konferenci k českému předsednictví v EU | foto: David W. Černý, Reuters

Zatímco Francie srší gejzíry nápadů, Česko tvrdě pracuje, ohradil se Vondra

  • 103
Český vicepremiér Alexandr Vondra se ohradil proti spekulacím o schopnostech českého předsednictví, které se v posledních dnech objevovaly ve francouzském tisku blízkém tamní vládě. Rýpnul si i do Paříže a prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Vondra ve Štrasburku, kde se jako zástupce českého předsednictví EU účastnil zasedání Evropského parlamentu, před novináři nejprve připomněl listopadová slova francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který podle něj řekl, že zatímco Francie jedná, Německo přemýšlí.

"My dnes prohlašujeme: Zatímco Francie srší gejzíry nápadů a zamýšlí organizovat jeden summit za druhým, české předsednictví tvrdě pracuje, aby alespoň některé z těchto nápadů byly dotaženy do konce, aniž by v Evropské unii došlo k všeobecném rozvalu veřejných financí," dodal vzápětí Vondra.

Například francouzský provládní deník Le Figaro v pondělí napsal, že EU je pod českým předsednictvím němá. Předností českého prezidenta Václava Klause, euroskeptika, který se ochotně představuje jako disident Evropy, je prý zase jeho upřímnost.

Podle listu Klaus s odzbrojující jistotou řekl, že během šestiměsíčního českého předsednictví se nebude nic dít. A opravdu, Evropa je již měsíc němá, napsal Le Figaro, deník, který je v českých diplomatických kruzích označován za "hlásnou troubu" francouzské vlády. . - čtěte Evropa je pod českým předsednictvím němá, napsal Le Figaro

Le Figaro se do českého předsednictví obul i dnes. Pět týdnů po předání předsednické štafety v Evropské unii mezi Francií a Českou republikou stojí obě země názorově proti sobě a dovolávají se pomoci ve zbytku Unie, napsal deník.

Podle něj se dalo očekávat, že nastane "střetnutí stylů" mezi hyperaktivní Paříží a Prahou, která natolik pochybuje o Evropě, že nechává všechny na pochybách o tom, zda splní své závazky ohledně Lisabonské smlouvy. Nejde přitom o otevřený spor mezi oběma státy, protože spolu komunikují, jak obě strany ubezpečují.

Francie však dává najevo, že by se dříve nebo později měl uskutečnit summit, který by koordinoval opatření proti recesi a proti rostoucí nezaměstnanosti a sociálnímu napětí. "Na povrch tak vyplouvá myšlenka ekonomické vlády EU, která je drahá (francouzskému prezidentovi) Nicolasi Sarkozymu," uvádí se v Le Figaro.

"Prahu podráždí summit zemí eurozóny"

"Liberálnější Česká republika, která je zasažena do živého, protože je jí vytýkána nečinnost, reaguje. Protikrizový plán přece již existuje: byl vypracován sedmadvacítkou v prosinci právě za Sarkozyho předsednictví. Podráždění Prahy se zdesetinásobí při nápadu uspořádat mimořádný summit zemí eurozóny, v níž chybí Česká republika a valná část východní Evropy," pokračuje list.

Podle kalendáře existují v příštích dvou měsících hned tři příležitosti setkání vrcholných představitelů k jednání o ekonomii, a to v Berlíně, Bruselu a Londýně. "Podle Německa, které má rozhodující slovo, není další setkání nezbytné," připouští deník.

Evropská komise, která se také brání proti nařčení z pasivity, dodává, že pro nápad dalšího summitu přisuzovaný Paříži není konsenzus. Nejvýznamnější státy unie - Německo, Francie a Británie - sotva vypracovaly své plány hospodářské obnovy na národní úrovni.

Z Bruselu proto také podle Le Figaro zaznívá, že než aby se pořádaly nové summity a ohlašovaly se nové plány palcovými titulky v novinách, bylo by záhodno nejdříve uplatňovat to, co již bylo dohodnuto.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue