Brněnská firma vyhrála zákazku na zateplení domova pro seniory v Hranicích. Pak radnici oznámila, že šla s cenou příliš dolů a práce tak levně nezvládne (ilustrační snímek).

Brněnská firma vyhrála zákazku na zateplení domova pro seniory v Hranicích. Pak radnici oznámila, že šla s cenou příliš dolů a práce tak levně nezvládne (ilustrační snímek). | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Tak levně to neuděláme, řekla městu firma, jež vyhrála zakázku díky ceně

  • 100
Poněkud absurdní situaci, která však podle odborníků ilustruje současný stav v českém stavebnictví, zažili v Hranicích. Firma, která loni díky nejnižší ceně vyhrála výběrové řízení na zateplení zdejšího domova pro seniory, teď totiž městu oznámila, že stlačila cenu až příliš a není schopná za ni zakázku splnit.

Brněnská stavební firma Inter-stav teď zřejmě dostane pokutu půldruhého milionu korun za to, že nakonec odstoupila od smlouvy. Jejím zástupcům totiž pár dnů po skončení veřejné soutěže došlo, že domov za nabízených 17 milionů opravit nezvládnou. Smlouva mezi městem a stavbaři přitom umožňuje za takový prohřešek uložit až pětimilionovou pokutu.

Hraničtí radní, kteří nižší pokutu navrhli, se domnívají, že tak vysoká částka by byla pro Inter-stav likvidační. Celou transakci nicméně ještě musí schválit zastupitelé. Radnice už ale mezitím vypsala novou soutěž.

"Zastupitelé už v listopadu pověřili starostku Radku Ondriášovou, aby s firmou jednala o náhradě za neprovedené práce. Po jednáních se nakonec radní shodli, že společnost do konce srpna zaplatí pokutu jeden a půl milionu korun a Domovu seniorů poskytne finanční dar sto tisíc korun," uvedl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Chtěl jsem zachránit firmu před krachem, omlouval se její šéf

Proč je částka nižší, vysvětluje starostka Ondriášová pragmatickými důvody. "Pokud bychom chtěli vymoci celou částku, možná by to tu společnost položilo a my bychom nakonec třeba nedostali nic. Pět milionů je opravdu velká suma a nám zase taková škoda nevznikla. Navíc firma uznala chybu a je ochotná situaci řešit," upozornila.

Výsledky jednání nechtěli zatím zástupci Inter-stavu komentovat. "Výše pokuty je stanovená na základě nějakých dohod. Protože jsme zatím od města oficiální stanovisko nedostali, nechceme k tomu nic říkat. Jakmile zastupitelé rozhodnou, zveřejníme prohlášení," řekl asistent ředitele společnosti Inter-stav Roman Handl.

Jeho šéf Libor Čejka se už loni v listopadu na zastupitelstvu za vše omlouval. Vysvětloval tehdy, že za to může krize, kvůli které jdou největší hráči na stavebním trhu s cenou tak dolů, že už za takové peníze není skoro možné stavět.

"A já, abych uspěl a nemusel propouštět a také zachránil svou společnost před krachem, musím jít ještě níž. Ale to už se nedá zvládat. Uvědomil jsem si to pozdě, a proto tu před vámi nyní stojím," říkal na rovinu zdrcený šéf. "Během veřejné soutěže jsem udělal chybu, proto jsme k zahájení prací nepřistoupili. Jsem ochotný nést všechny důsledky svého rozhodnutí," doplnil tehdy.

Nejnižší cena není vždy výhrou, tvrdí šéf hospodářské komory

Podle šéfa krajské hospodářské komory Bořivoje Mináře, který zároveň šéfuje stavební firmě Stomix, tento případ dobře ilustruje současnou krizi ve stavebnictví. Sám navíc několik let kritizuje běžnou praxi, kdy města automaticky vybírají firmu, která nabídne nejnižší cenu.

"To je jakási zběsilost českého stavebního průmyslu. Kdyby byl v Česku dostatečně kontrolován trh, tak bych se vybírání podle ceny nebránil. Ale tak tomu není. Pak se často stává, že nejlevnější firmy šidí na materiálech nebo někdy i zaměstnávají nekvalifikované lidi načerno," popisuje současnou praxi Minář.

Jedinou možností, jak tomu zabránit, je podle něj kvalitní stavební dozor. "Když se nějaká společnost dozví, že radnice dostatečně kontroluje, zda stavitel stavbu dělá přesně podle vysoutěženého tendru, rozmyslí si, kam až s cenou půjde dolů," je přesvědčený Minář.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video