Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kata z Osvětimi Rudolfa Hösse usvědčil při zatýkání snubní prsten

  22:33
Stál u zrodu největší mašinerie na smrt v moderních dějinách. Rudolf Höss vybudoval vyhlazovací tábor v Osvětimi. Po válce svou temnou minulost skrýval a vystupoval pod falešnou identitou. Teprve nyní, téměř sedmdesát let poté, vyšly najevo okolnosti dopadení muže, pro něhož byla smrt řemeslem.

Velitel koncentračního tábota v Osvětimi Rudolf Höss na snímku z roku 1946 | foto: Profimedia.cz

"Když se mě někdo ptá na mého otce, říkám, že zemřel ve válce," přiznává osmdesátiletá dáma. Posledních čtyřicet let prožila ve Spojených státech, přesto jí zůstal německý přízvuk. Memento na původ, o němž si dodnes netroufá říct úplnou pravdu ani svým vnoučatům.

Temná rodinná minulost byla pro Brigittu Hössovou vždy tabu. O tom, že její otec, Rudolf Höss, velel osvětimskému koncentračnímu táboru, věděl jen úzký okruh nejbližších. Nyní pod podmínkou, že bude zveřejněno pouze její dívčí jméno, poskytla rozhovor americkému listu The Washington Post. I tolik let po válce má strach, jaké reakce by mohla vzbudit pravda o její minulosti.

"Nejlepší by bylo všechny ty věci zapomenout," vrací se ve vzpomínkách. Když byl v prosinci roku 1934 její otec odvelen nejprve jako řadový strážce do Dachau, rodina putovala s ním.  Höss to dotáhl na velitele bloku, a rodina se zanedlouho stěhovala do jeho nového působiště: Sachsenhausenu. V roce 1940 Himmler poslal Hösse do Osvětimi.

Brigitta zde žila se svou rodinou v dvoupodlažní vile jen na dohled od vězeňských ubikací a krematoria tábora Osvětim-Březinka. Přesto její matka Hedwiga svůj domov milovala a popisovala jako ráj. Měla k dispozici kuchaře, chůvy, zahradníky, šoféry. Zkrátka vše, na co si jako manželka velitele tábora vzpomněla.

V dubnu 1945, když sovětská vojska obklíčila Berlín, Rudolf Höss dobře věděl, že jako pohlavára Třetí říše jej v Německu růžová budoucnost rozhodně nečeká. Spolu s manželkou a dětmi proto prchnul na sever země, kde se rodina rozdělila.

Hedwiga s Brigittou i dalšími čtyřmi dětmi se ukryla v horním patře starého cukrovaru. Sám Höss se skrýval jako dělník na farmě jen pár kilometrů od dánských hranic. Rodina čekala na vhodný okamžik, aby mohla společně prchnout, stejně tak jako řada dalších Hitlerových stoupenců, do Jižní Ameriky.

Na finální útěk ale už nikdy nedošlo, na Hösse si dříve došlápli lovci nacistů.

Usvědčil ho snubní prsten

"Pamatuju si, jak přišli k nám domů," líčí Brigitta osudný březnový večer roku 1946. "Seděla jsem u stolu se svou sestrou. Bylo mi asi tak třináct. Britští vojáci křičeli: 'Kde je váš otec? Kde je váš otec?' pořád a pořád dokola," pokračuje.

"Mého staršího bratra Klause odvedli spolu s mojí matkou. Britové ho ošklivě zbili. Matka ho slyšela křičet bolestí z vedlejší místnosti. Jako kterákoliv jiná matka chtěla ochránit svého syna, a tak jim řekla, kde se můj otec ukrýval," popsala dosud neznámou část Hössova osudu reportérovi amerického listu.

Zanedlouho vtrhlo uprostřed noci několik mužů i na farmu, kde se ukrýval někdejší velitel koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Ampulka s kyanidem se mu jen o několik dní dříve rozbila, a tak stál vydán napospas britské vojenské policii.

Nebýt nedávno objevených zápisků velitele britské skupiny Hannse Alexandra, původem německého Žida, který prchnul z Berlína v 30. letech, další část příběhu by nejspíš už navždy zůstala tajemstvím.

Podle Alexandrových zápisku byl Höss vzhůru, když k němu skupina dorazila. Nekladl odpor. Vehementně popíral, že by on byl právě oním obávaným "poslem smrti" pro tisíce Židů, Romů a nepřátel režimu. A možná, že by mu to i prošlo. Nebýt jednoho detailu, kterého si Alexandr všiml. Snubního prstenu na ruce.

Požadoval, aby mu Höss prsten okamžitě vydal. Höss to ale odmítal s tím, že jej již nemůže sundat, jelikož byl příliš těsný. Teprve když Alexandr pohrozil tím, že mu prst uřízne, pokud prsten nesundá, svolil.

Na vnitřní straně šperku se pak ukrýval usvědčující důkaz o jeho identitě - "Rudolf a Hedwiga", nápis, který si manželé nechali do kovu vyrýt, když se před sedmnácti lety brali.

Smrt byla jeho řemeslem

Po svém zatčení byl Höss předán Američanům a postaven jako svědek před soud v Norimberku. Tehdy se do dějin zapsal znovu, když naprosto klidným hlasem, bez jakéhokoliv náznaku lítosti, popsal světu zvěrstva Osvětimi. Svět šokovala lhostejnost, s jakou popisoval poslední okamžiky více než milionu lidí, kterým se jím vedený tábor stal osudným.

"Samotné usmrcování trvalo nejkratší dobu. Za půl hodiny jsme mohli vyřídit dva tisíce lidí, ale spalování trvalo strašně dlouho," vrátil se k Hössově autentické výpovědi u norimberského tribunálu o šest let později ve své knize Smrt je mým řemeslem Robert Merle. "Zabíjení bylo lehké, nebylo třeba ani stráží, aby je nahnali do komor, šli tam dobrovolně, protože si mysleli, že se jdou sprchovat. Místo vody jsme pak pustili jedovatý plyn. To všechno šlo velmi rychle," líčil výpověď Rudolfa Langa, ve skutečnosti Hösse, spisovatel.

Jako vůbec první takto vysoce postavený nacistický pohlavár přiznal Höss podíl na smrti stovek tisíc lidí. Z Norimberka byl předán Polákům do Varšavy, kde nad ním soud vynesl verdikt smrti. Šestnáctého dubna 1947, bez dvou dní přesně sedm let od chvíle, kdy se vydal do Osvětimi jako člen speciální komise poprvé, byl symbolicky popraven na témže místě. Na šibenici za krematoriem, na které se mu každičký den po tři a půl roku naskýtal pohled z horního patra jeho domu.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Precheza dostala novou pokutu za únik oxidu siřičitého, má zaplatit půl milionu

27. dubna 2024  11:27

Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České...

Čínská armáda se vrátila k Tchaj-wanu. Dvanáct letadel přeletělo dělící linii

27. dubna 2024  11:11

Tchaj-wan v sobotu zaznamenal obnovenou aktivitu čínské armády ve své blízkosti. Tchajwanské...

Rusové v noci ničili ukrajinskou infrastrukturu, znovu útočili i na Charkov

27. dubna 2024  8:05,  aktualizováno  10:41

Sledujeme online Rusko v noci na sobotu zaútočilo na energetickou strukturu Ukrajiny. Ve třech oblastech poškodili...

Zemřel Robert Kvaček. Spisovateli a uznávanému historikovi bylo 91 let

27. dubna 2024  10:10,  aktualizováno  10:24

Ve věku 91 let zemřel historik a spisovatel Robert Kvaček. Ten patřil k největším osobnostem...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...