Bývalý šéf tajné služby Karel Randák. (29. února 2012, Praha)

Bývalý šéf tajné služby Karel Randák. (29. února 2012, Praha) | foto:  Petr Topič, MAFRA

K Rittigovi nás navedly převody peněz na jeho účty, říká Randák

  • 280
Lobbista Ivo Rittig může skončit ve vazbě, míní bývalý ředitel civilní rozvědky a člen správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Randák. V rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že Rittigovu roli v kauze pražského dopravního podniku dokládají převody peněz na jeho účet. Na propojení Rittiga s kauzou kolem pražského dopravního podniku upozornil před dvěma lety nadační fond.

Myslíte si, že informace, které má policie v rukách, jsou tak silné, že Ivo Rittig skončí před soudem?
Nevím, co všechno má policie v rukách, ale vím, co jsme my jako nadační fond policii předávali. A toho bylo poměrně dost. Nicméně povinností policie bylo si tyto informace nějakým způsobem verifikovat a patrně - a teď fabuluji, protože nemůžu se ptát policie, co v tomto dělala - si požádala o nějakou právní pomoc ze zahraničí, protože tam byla spousta údajů, které se týkaly zahraničních kont. Policie si je určitě ověřovala a pokud získala nějaké informace, které jí umožňovali učinit krok, který učinila, tak pak si myslím, že to jsou informace, které mohou pana Rittiga dostat před soud.

Policie zadržela a obvinila lobbistu Rittiga kvůli jízdenkám pro Prahu

Mluvíte o zahraničních kontech, Rittig má bydliště v Monaku. Myslíte si, že jej policisté budou stíhat vazebně?
Speciálně v jeho případě a v případě dalších zadržených v této věci by se jako rozumná jevila útěková vazba. To znamená, aby se předešlo potenciálnímu útěku do zahraničí. Myslím si ale, že vzhledem k tomu, že Ivo Rittig má docela dobré zázemí v zahraničí, tak by útěk reálně mohl hrozit a může se tady i stát, že skončí ve vazbě. Ale opakuji, to je jen moje spekulace.

Jaké materiály nadační fond policii předal?
Víte, neberte to tak, že vám nechci odpovědět, ale už je to přece jen dva roky, kdy byla tisková konference k této věci, a těch materiálů bylo skutečně mnoho. Měli jsme je v elektronické podobě a tady jsme je v elektronické podobě zpracovávali. Byly toho megabyty... A některé ty věci byly složitější na finanční analýzu. Proto vám teď nedokážu říci, kolik toho bylo a co z toho policisté dokázali vyhodnotit a použít.

Kdo je kdo

Jak upozornili Reportéři ČT, pražskému dopravnímu podniku od roku 2008 dodávala jízdenky společnost Neograph. Firmu v té době zastupovali Jan Janků a Vladimír Sitta.

Část peněz zaplacených za jízdenky Dopravním podnikem hlavního města Prahy se podle Nadačního fondu proti korupci odvádělo do firmy Cokeville Assets. Tu v ČR zastupoval Peter Kmeť.

Lobbista Ivo Rittig uzavřel smlouvu o poradenských službách s firmou Cokeville Assets.

Šachta & Partners je advokátní kancelář, která připravovala mnoho smluv pro Dopravní podnik. Léta zastupuje Ivo Rittiga. Advokáti sedí nebo seděli ve firmách, kde figuroval Peter Kmeť.

Byly to věci jen v elektronické podobě. nebo i fyzické dokumenty?
Byly to kopie dokumentů, smluv, výpisů z účtů a tak dále.

Co ukazovalo na to, že v celé věci je angažovaný i Rittig?
Byly tam převody peněz na účty pana Rittiga.

V souvislosti s jízdenkami pražského dopravního podniku bylo už loni obviněno pět lidí včetně bývalého ředitele Martina Dvořáka. Nyní tu máme další čtyři obviněné. Kdo kromě jmen, které už jsou známé, by mezi obviněnými ještě mohli být?
Myslím si, že to jsou lidé kolem Rittiga. Třeba z právní kanceláře, která mu zajišťovala všechny převody.

Takže lidé ze Šachta & Partners, dnes MSB Legal?
Přesně tak. Předpokládám, že by mezi nimi mohl být pan Janků z Neographu, pan Kmeť. Nevím, jestli už byli mezi obviněnými předtím, či nikoliv.

Materiály jste policii dali před dvěma lety, na Rittiga si policie sáhla až teď. Znamená to, že jsou vyšetřovatelé a žalobci liknaví?
Ne, to si nemyslím. Mně docela vadilo, a podíleli se na tom politici i média, že policie a státní zastupitelství byly napadány, že nekonají, loví jen malé ryby, že se bojí sáhnout na Rittiga a v jiné kauze i na Janouška, že jsou jejich zákroky unáhlené a politicky motivované. Já si to nemyslím. Celé šetření samozřejmě vyžaduje čas a prověřování. Kdo zná policejní práci, tak ví, že takové prověřování se potáhne měsíce. To bylo předem jasné. Jenom když požádáte o právní pomoc či jinou službu do zahraničí, tak odpověď někdy trvá měsíce, protože i oni potřebují čas. Proto si nemyslím, že policie jednala v tomto případě liknavě, právě naopak.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue