Česká justice je možná jen kousek od největšího zatýkání v polistopadové historii. Ilustrační foto

Česká justice je možná jen kousek od největšího zatýkání v polistopadové historii. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zatčení dvou úplatných soudců může odstartovat velký zátah v justici

  • 48
Zatčení dvou litoměřických soudců pro podezření z braní úplatků pravděpodobně není poslední. Policie má indicie o obdobné trestné činnosti několika dalších. Rozjela akci, která může skončit největším zatýkáním soudců po roce 1989.

Po čtvrtečním obvinění dvou litoměřických mužů v taláru, které kriminalisté podezírají z přijímání úplatku a zneužití pravomocí (více čtěte zde), prověřuje policie indicie o trestné činnosti několika dalších představitelů justice z Ústecka. Jde o soudce i justiční úředníky. MF DNES to sdělily dva policejní zdroje.

"Jsme na počátku vyšetřování. Počet obviněných nemusí být konečný," potvrdila náměstkyně krajského státního zástupce Lenka Bradáčová. Víc informací odmítla sdělit. Oficiálně mlčí i policie.

Josef Knotek a Ladislav Jelínek z Okresního soudu v Litoměřicích měli na starosti trestní agendu, například krádeže, drobné loupeže či týrání dětí. Podle zdrojů blízkých vyšetřování údajně za úplatu ovlivňovali kauzy. Podle obvinění si tak přišli na částku do půl milionu korun. "Obvinění má spojitost s rozhodovací činností obou soudců," potvrdila Bradáčová.

Policisté v přísném utajení

Případ vyšetřují detektivové protikorupční policie už několik měsíců. Tým pracoval v naprostém utajení. Spis má mnoho desítek stran a obsahuje informace, které by údajně mohly usvědčit i další členy justice.

FAKTA: První Knotkova kauza

První vyšetřování soudce Josefa Knotka se stalo vedlejším produktem kauzy Berka. V ní byl stíhán jeho ústecký kolega za ovlivňování konkurzů. Policie nasadila odposlechy a uslyšela i domlouvání jedné "službičky". Člen Berkova gangu zařizoval pro dalšího soudce, Zdeňka Sováka, aby jeho nehoda pod vlivem alkoholu byla potrestána jako pouhý přestupek. Na zahlazení podle obvinění spolupracoval Knotek. Soud ho osvobodil. Důkazy byly prý získány nezákonně.

Kromě státních zástupců se o vyšetřování dozvěděl před několika týdny jen prezident Václav Klaus a jeho spolupracovníci. Bez souhlasu hlavy státu totiž nelze soudce zatknout ani poslat do vazby.

Jelínka a Knotka zadrželi detektivové ve čtvrtek 27. října. Zatímco Jelínka policie po obvinění propustila, Knotek zůstal za mřížemi. Je na něj uvalena vazba, aby nemohl ovlivňovat svědky. Kromě soudců je stíhána i soudní zapisovatelka. Hrozí jim až osmileté vězení.

Knotek už jednou o talár přišel

Knotek není pro vyšetřovatele neznámou figurou. Už dříve čelil obžalobě, že se pokoušel zahladit dopravní nehodu svého kolegy z vrchního soudu Zdeňka Sováka. Ten v listopadu 2003 u Lovosic naboural s více než dvěma promile alkoholu. Sovák však dostal pouze pokutu 1 500 korun, a případ proto začala vyšetřovat policie. Knotek byl obžalován ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

Spolu s ním stál před soudem Vladislav Větrovec, později nepravomocně odsouzený jako jeden z šéfů Berkova konkurzního gangu.

Hlavním důkazem obžaloby byly odposlechy telefonních hovorů, které pořídila protikorupční policie v jiné kauze. Soud je však označil za nezákonný důkaz a Knotka osvobodil. Soudce si tak zpět navlékl talár. "Od začátku jsem tvrdil, že jsem se nedopustil ničeho nezákonného," radoval se. Nyní přijde o talár podruhé. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil oba soudce dočasně zprostí výkonu funkce. Knotek i Jelínek nebudou moci soudit až do pravomocného ukončení případu.

Bezpečnostní informační služba (BIS) letos v září varovala, že je justice zatížena korupcí, pochybnými kontakty s podsvětím i liknavostí vrcholných představitelů. Podle informací MF DNES však informace BIS k zatčení Knotka s Jelínkem nepřispěly. Knotek je ve vazbě, zatím se proto nemohl k obvinění vyjádřit. Nedostupný je i Jelínek, který si vzal dovolenou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video